"Z prokuratury uczynili narzędzie polityczne". Prokuratorzy chcą ustąpienia Ziobry i Święczkowskiego

28.01.2019 | "Z prokuratury uczynili narzędzie polityczne". Prokuratorzy chcą ustąpienia Ziobry i Święczkowskiego
28.01.2019 | "Z prokuratury uczynili narzędzie polityczne". Prokuratorzy chcą ustąpienia Ziobry i Święczkowskiego
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
28.01.2019 | "Z prokuratury uczynili narzędzie polityczne". Prokuratorzy chcą ustąpienia Ziobry i ŚwięczkowskiegoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Prokuratorzy chcą ustąpienia Zbigniewa Ziobry. Przygotowują specjalne uchwały i opisują polityczne naciski, szykany i degradacje. Za lekcję z uczniami o konstytucji jeden z prokuratorów ma postępowanie dyscyplinarne.

Sędziowie mają konstytucyjnie zagwarantowaną niezawisłość. Prokuratorzy nie mają nic.

- Zostałem, jak 112 innych kolegów, zdegradowany z jednostki wyższego rzędu, ale nawet już pracując na szczeblu najniższym, prokuratury rejonowej, nawet tam, zostałem - bez żadnego uzasadnienia - przeniesiony z działu śledczego do działu dochodzeniowego - mówi prokurator Jarosław Onyszczuk, członek Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

Taką historię mogłoby opowiedzieć wielu prokuratorów. Niektórzy oficjalnie, inni nieoficjalnie, mówią o szykanach, degradacjach, naciskach w podległych Zbigniewowi Ziobrze prokuraturach, bo Zbigniew Ziobro ma władzę absolutną i chętnie z niej korzysta.

- To jest struktura hierarchicznie podporządkowana, rozkaz to rozkaz - mówi Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku. Musi się on tłumaczyć w postępowaniu dyscyplinarnym z tego, że uczniom opowiadał o konstytucji. Jak mówi, prokurator Ziobro zamienił prokuraturę w prywatne przedsiębiorstwo. - Tak ręcznego sterowania ja sobie nie przypominam - twierdzi.

Uchwała prokuratorów

Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" powiedziało "dość" i w uchwale domaga się ustąpienia ministra Zbigniewa Ziobry z funkcji prokuratora generalnego oraz ustąpienia prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, którzy "z prokuratury uczynili narzędzie polityczne realizujące interesy partii rządzącej".

- Ten protest jest krzykiem rozpaczy, takim sygnałem dla opinii publicznej: coś bardzo złego dzieje się z prokuraturą - ocenia prawnik prof. UW Marcin Matczak.

Przykładów zastraszania niepokornych prokuratorów stowarzyszenie ma bez liku. Narzędziem szykan są głównie dyscyplinarki.

Krzysztof Parchimowicz - prokurator z wieloletnim stażem - ma już cztery postępowania dyscyplinarne, między innymi za wypowiedzi publiczne. Dwie prokuratorki z Poznania zostały zdegradowane za umorzenie - wbrew woli przełożonych - sprawy błędów w oświadczeniach majątkowych prezydenta Pawła Adamowicza. 113 prokuratorów zdegradowano.

Kryteria doboru kadr to - zdaniem "Lex Super Omnia" - powiązania koleżeńsko-towarzyskie i nepotyzm. - Awansowanie osób, które są mniej niezależne albo są podległe kierownictwu prokuratury. Zmiany referentów w sytuacji, kiedy nie chcą podjąć oczekiwanych (od nich - red.) decyzji - wymienia Jarosław Onyszczuk.

Ani ministerstwo sprawiedliwości, ani prokuratura, nie chciała komentować ostrego stanowiska prokuratorów. Ze strony rządu popłynął tylko jeden komentarz.

- Przyjmujemy to z całym dobrodziejstwem inwentarza jako przejaw pluralizmu i demokracji - twierdzi wicepremier Jarosław Gowin.

Odwaga powszechna

Raport o wielkiej czystce w prokuraturze pod rządami Zbigniewa Ziobry w zeszłym roku przedstawił zespół Leszka Balcerowicza, ale po raz pierwszy tak mocno wybrzmiał głos samych prokuratorów. Zapewniają, że się nie boją.

- Mamy w sobie tyle siły, że z całą pewnością przetrwamy te szykany. Będziemy dalej funkcjonować, walczyć o niezależną prokuraturę - mówi Jarosław Onyszczuk.

Wielka władza Zbigniewa Ziobry polega także na tym, że decyduje o tym, który prokurator które śledztwo wszczyna, a które umarza. Obywatela to może na co dzień nie dotyczyć - do czasu, gdy będzie miał sprawę z państwem.

- W ręku jednej osoby jest los właściwie wszystkich z nas. Ta osoba może spowodować, że każdy z nas w pewnym momencie poczuje się jak Józef K. w słynnym "Procesie" Kafki. To znaczy, że nie będzie wiedział do końca, dlaczego jest oskarżony, ale już sam fakt oskarżenia będzie dla niego bardzo bolesny - ocenia Marcin Matczak.

Prokuratorzy ze stowarzyszenia zwracają też uwagę, że w roku wyborczym prokuratura może być wykorzystywana jako broń w walce z konkurentami politycznymi.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN