"Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"

27.01.2019 | "Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"
27.01.2019 | "Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.01.2019 | "Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"Renata Kijowska | Fakty TVN

Piekło na ziemi. Fabryka śmierci Auschwitz-Birkenau. Miejsce i symbol zagłady i bestialskiego okrucieństwa. Obecnie także miejsce pamięci o wszystkich ofiarach Holocaustu. Mija 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu, w którym życie straciło co najmniej milion sto tysięcy osób.

Jak trzeba być silnym, by po dziesiątkach lat znów wejść do budynku obozowej sauny? W miejscu, w którym w niedzielę czczono pamięć ofiar, niemieccy naziści rejestrowali tysiące ludzi różnych narodowości, głównie Żydów, którzy byli przywożeni na śmierć z całej Europy.

- Poczułam zapach, który znałam z Treblinki, zapach palonych ciał - wspominała podczas uroczystości Janina Iwańska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau.

Wyzwolenie obozu przez radziecką armię 74 lata temu nie wyzwoliło jego byłych więźniów z bólu i obaw, że historia się powtórzy.

- Ubolewam bardzo, że w wielu krajach Europy, ale także w naszym, bezkarnie maszerują osoby w uniformach zbliżonych do nazistowskich - mówił Leon Weintraub, były więzień Auschwitz-Birkenau.

To już przecież nie odległa przeszłość. Odniesień do teraźniejszości w niedzielnych przemówieniach nie brakowało.

- Słowa nienawiści tworzą nienawiść, słowa gróźb zwiększają zagrożenie. Dlaczego więc nie uczymy o tym w szkołach? Dlaczego nasze prawo tworzy na to przyzwolenie, dlaczego homilie to przemilczają, dlaczego media używają języka wojny dla opisania pokoju? Już zaczęliśmy za to płacić w Polsce, w Europie, na świecie - mówił podczas uroczystości Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Oficjalne obchody

Z każdym rokiem jest ich coraz mniej. W tym roku około 50 byłych więźniów uczestniczyło w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu. Polski rząd reprezentowali wicepremier Beata Szydło i premier Mateusz Morawiecki.

- Żydzi polscy skazani zostali na zagładę, a Polacy zostali skazani również na zagładę. (...) Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. O tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła - oświadczył podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

- Holokaust wydobywał z każdego jego prawdziwe oblicze. Czasami najlepsze, czasami najgorsze. Znamy relacje o biednych ludziach, którzy wrzucali do wagonów, co mogli, ale też o takich, którzy na oczach więźniów wylewali na ziemię opłaconą przez nich (więźniów - przyp. red.) wodę - opowiadała podczas uroczystości ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Dzień wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau jest także Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Osobna uroczystość odbyła się z tej okazji pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

- Przeżyłam, jak się getto (warszawskie - przyp. red.) paliło. Mieszkałam blisko, na placu Wilsona, to było widać wszystko - wspominała Maria Kowalczyk, mieszkanka Warszawy, która przyszła pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by wziąć udział w uroczystościach. - Szkoda, że tak mało osób przychodzi. Powinniśmy uszanować tych ludzi, którzy zginęli - podkreśliła.

Nowy film

Na całym świecie, także w Polsce, na pięćdziesięciu pokazach, pamięć o ofiarach warszawskiego getta przywołuje nowy film "Kto napisze naszą historię".

- Najlepszą rzeczą, jaką można było dziś zrobić, to tak spędzić dzień, by poznać ten fragment historii - zauważyła Katarzyna Łuczyńska, która obejrzała film.

Fabularyzowany dokument "Kto napisze naszą historię" to opowieść o bohaterach, mieszkańcach getta warszawskiego, którzy z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w czasie wojny archiwizowali dokumenty i zbierali relacje o życiu w getcie. Wiedzieli, że zginą. Walczyli o pamięć i tę walkę wygrali.

- Ten film jest bardzo ważny, ze względu na to, że ludzie, którzy powinni opowiedzieć tę historię, nie żyją - podkreśliła Maria Kawska, która również obejrzała film.

Warto przypominać, co się wydarzyło w Auschwitz-Birkenau i w getcie warszawskim. - Moim życzeniem jest, żeby młodzi nie musieli iść drogą, którą ja musiałam przebyć - powiedziała Janina Iwańska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS