"Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"

27.01.2019 | "Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"
27.01.2019 | "Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.01.2019 | "Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie"Renata Kijowska | Fakty TVN

Piekło na ziemi. Fabryka śmierci Auschwitz-Birkenau. Miejsce i symbol zagłady i bestialskiego okrucieństwa. Obecnie także miejsce pamięci o wszystkich ofiarach Holocaustu. Mija 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu, w którym życie straciło co najmniej milion sto tysięcy osób.

Jak trzeba być silnym, by po dziesiątkach lat znów wejść do budynku obozowej sauny? W miejscu, w którym w niedzielę czczono pamięć ofiar, niemieccy naziści rejestrowali tysiące ludzi różnych narodowości, głównie Żydów, którzy byli przywożeni na śmierć z całej Europy.

- Poczułam zapach, który znałam z Treblinki, zapach palonych ciał - wspominała podczas uroczystości Janina Iwańska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau.

Wyzwolenie obozu przez radziecką armię 74 lata temu nie wyzwoliło jego byłych więźniów z bólu i obaw, że historia się powtórzy.

- Ubolewam bardzo, że w wielu krajach Europy, ale także w naszym, bezkarnie maszerują osoby w uniformach zbliżonych do nazistowskich - mówił Leon Weintraub, były więzień Auschwitz-Birkenau.

To już przecież nie odległa przeszłość. Odniesień do teraźniejszości w niedzielnych przemówieniach nie brakowało.

- Słowa nienawiści tworzą nienawiść, słowa gróźb zwiększają zagrożenie. Dlaczego więc nie uczymy o tym w szkołach? Dlaczego nasze prawo tworzy na to przyzwolenie, dlaczego homilie to przemilczają, dlaczego media używają języka wojny dla opisania pokoju? Już zaczęliśmy za to płacić w Polsce, w Europie, na świecie - mówił podczas uroczystości Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Oficjalne obchody

Z każdym rokiem jest ich coraz mniej. W tym roku około 50 byłych więźniów uczestniczyło w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu. Polski rząd reprezentowali wicepremier Beata Szydło i premier Mateusz Morawiecki.

- Żydzi polscy skazani zostali na zagładę, a Polacy zostali skazani również na zagładę. (...) Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. O tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła - oświadczył podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

- Holokaust wydobywał z każdego jego prawdziwe oblicze. Czasami najlepsze, czasami najgorsze. Znamy relacje o biednych ludziach, którzy wrzucali do wagonów, co mogli, ale też o takich, którzy na oczach więźniów wylewali na ziemię opłaconą przez nich (więźniów - przyp. red.) wodę - opowiadała podczas uroczystości ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Dzień wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau jest także Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Osobna uroczystość odbyła się z tej okazji pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

- Przeżyłam, jak się getto (warszawskie - przyp. red.) paliło. Mieszkałam blisko, na placu Wilsona, to było widać wszystko - wspominała Maria Kowalczyk, mieszkanka Warszawy, która przyszła pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by wziąć udział w uroczystościach. - Szkoda, że tak mało osób przychodzi. Powinniśmy uszanować tych ludzi, którzy zginęli - podkreśliła.

Nowy film

Na całym świecie, także w Polsce, na pięćdziesięciu pokazach, pamięć o ofiarach warszawskiego getta przywołuje nowy film "Kto napisze naszą historię".

- Najlepszą rzeczą, jaką można było dziś zrobić, to tak spędzić dzień, by poznać ten fragment historii - zauważyła Katarzyna Łuczyńska, która obejrzała film.

Fabularyzowany dokument "Kto napisze naszą historię" to opowieść o bohaterach, mieszkańcach getta warszawskiego, którzy z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w czasie wojny archiwizowali dokumenty i zbierali relacje o życiu w getcie. Wiedzieli, że zginą. Walczyli o pamięć i tę walkę wygrali.

- Ten film jest bardzo ważny, ze względu na to, że ludzie, którzy powinni opowiedzieć tę historię, nie żyją - podkreśliła Maria Kawska, która również obejrzała film.

Warto przypominać, co się wydarzyło w Auschwitz-Birkenau i w getcie warszawskim. - Moim życzeniem jest, żeby młodzi nie musieli iść drogą, którą ja musiałam przebyć - powiedziała Janina Iwańska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN