Sędziowie chcą praworządności, a rzecznik wyjaśnień. Współpraca z KRS zawieszona

25.01.2019 | Sędziowie chcą praworządności, a rzecznik wyjaśnień. Współpraca z KRS zawieszona
25.01.2019 | Sędziowie chcą praworządności, a rzecznik wyjaśnień. Współpraca z KRS zawieszona
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.01.2019 | Sędziowie chcą praworządności, a rzecznik wyjaśnień. Współpraca z KRS zawieszonaArleta Zalewska | Fakty TVN

Kolejni sędziowie chcą praworządności, a rzecznik dyscypliny chce wyjaśnień. Sądy w Poznaniu i Krakowie są zgodne i nie zamierzają współpracować z KRS, póki KRS nie będzie działać zgodnie z konstytucją. A ponieważ są w tej sprawie przegłosowane uchwały, to najważniejsze pytanie teraz brzmi: kto i jak głosował?

Najbardziej doświadczeni w postępowaniach dyscyplinarnych sędziowie zdecydowanie zabierają głos w sprawie sporu, w którym nie chodzi już o pojedynczych sędziów, ale o Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów przyjmujących uchwały.

- Pomysł, żeby ścigać takich sędziów, jest tak absurdalnym i kuriozalnym pomysłem, że tego się, myślę, nikt nie spodziewał - uważa Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia "Iustitia".

- Chcą chyba stawiać masowo zarzuty wszystkich sędziom, którzy uczestniczą w tych legalnych zgromadzeniach - twierdzi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

- Obowiązkiem każdego sędziego jest stawić się na żądanie rzecznika - informuje Maciej Mitera z KRS, czyli organu, który to powinien właśnie stać na straży niezależności sędziów.

- Środowisko sędziowskie wyraża swój głos poprzez uchwały i w mojej ocenie ma do tego prawo. Natomiast rolą rzecznika jest wyjaśnienie wszystkich kwestii, które budzą jego, bym powiedział, wątpliwości. Nie wiem czy akurat sama uchwała to budziła, być może jakieś inne zachowania - dodaje Maciej Mitera.

Zakneblowanie organów samorządu sędziowskiego

Opisany przez portal OKO.press spór pomiędzy sędziami z Poznania i rzecznikiem dyscyplinarnym dotyczy dwóch uchwał, które głoszą, że sędziowie stanowczo sprzeciwiają się działaniom podejmowanym "przez organ, który określany jest jako KRS". Uważają, że nowy skład KRS został wybrany z naruszeniem konstytucji. Dlatego wstrzymują się z wydawaniem swoich opinii na temat kandydatów na sędziów.

To w praktyce oznacza zawieszenie współpracy z Krajową Radą Sądownictwa. Wszystko to do czasu, aż w sprawie konstytucyjności wybranej przez polityków Rady wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE.

Takie uchwały wzbudziły poważne wątpliwości Przemysława Radzika, który został powołany przez ministra sprawiedliwości i pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego sądów powszechnych. Kto uchwały napisał i jak w nich zagłosował? Przemysław Radzik żąda wyjaśnień.

- Już nie chodzi o zastraszenie pojedynczych sędziów w celu wywołania efektu mrożącego, tylko o zakneblowanie organów samorządu sędziowskiego, które są jednym z ważniejszych strażników niezależności sądownictwa - uważa Dariusz Mazur ze stowarzyszenia "Themis".

"Ich działalność polega na szukaniu haków"

Sędziowie z Poznania i Krakowa przesłali wiec do rzecznika protokoły ze zgromadzeń, na których krytyczne uchwały przyjęto. Dołączyli nazwiska głosujących sędziów, ale bez podziału na głosy "za" i "przeciw", bo to było, zdaniem sędziów, tajne. Dodają też, że dziwi ich, iż ustawy, które były naturalnym wyrazem sprzeciwu, do którego sędziowie mają prawo, zostały objęte postępowaniem dyscyplinarnym.

- Jeśli (rzecznik - przyp. red.) widzi jakieś tutaj kwestie niestosownego w zachowaniu konkretnego sędziego, to prosi o wyjaśnienia - twierdzi Maciej Mitera.

- Cała ich działalność opiera się teraz na szukaniu haków na sędziów, a nie dbaniu o to, aby wykonywali prawidłowo swój zawód - uważa Beata Morawiec ze stowarzyszenia "Themis".

Przemysław Radzik ma już na swoim biurku długą listę nazwisk sędziów, przy których widnieje dopisek "postępowanie dyscyplinarne".

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN