Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały

28.01.2019 | Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały
28.01.2019 | Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały
Magda Łucyan | Fakty TVN
28.01.2019 | Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwałyMagda Łucyan | Fakty TVN

Mamy obowiązek chronić obywateli - mówią władze Częstochowy i przyjmują specjalną uchwałę o nieprzyjmowaniu do żłobków niezaszczepionych dzieci. Groźba epidemii ze strony odry jest realna. Tylko w styczniu zostało potwierdzonych 140 nowych przypadków. Na Ukrainie już się mówi o epidemii.

Odra bije rekordy - chorych przybywa lawinowo. Tylko w tym miesiącu Główny Inspektorat Sanitarny zanotował ponad 140 zachorowań, podczas gdy w całym ubiegłym roku, który już był uznawany za rekordowy, zachorowało 339 osób. Lekarze i eksperci nie mają wątpliwości - powodem jest rezygnacja ze szczepień.

Czytaj także: Lekarz mówi, że po kontakcie z wirusem 95 procent niezaszczepionych zachoruje >

Ryzyko zachorowania znacznie zwiększa fakt, że za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, wprost mówi się o epidemii.

- Główny nasz wysiłek sprowadza się do tego, żeby wytłumaczyć przeciętnym rodzicom, że najlepsze, co mogą zrobić dla swojego dziecka, to po prostu zaszczepić to dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sczepienia w Polsce są obowiązkowe, a lekarze od miesięcy tłumaczą, że są też konieczne.

- Szczepionki ratują życie. Jeżeli ktoś mówi inaczej, to jest niezrównoważonym osobnikiem - przekonuje Tomasz Ociepa z Kliniki Pediatrii PUM w Szczecinie. - Największe zalety szczepień są takie, że nie istnieją te choroby, które my, starzy pediatrzy, pamiętamy, a które zabijały ku naszej rozpaczy - mówi hematolog i onkolog dziecięcy profesor Alicja Chybicka.

Dwie uchwały Częstochowy

Mimo to, tych, co nie szczepią swoich dzieci, z roku na rok przybywa.

Dlatego samorządy biorą sprawy we własne ręce. Częstochowa przyjęła dwie uchwały. Pierwsza zakłada, że dzieci, które mają pełną książeczkę szczepień, w rekrutacji do przedszkola zdobędą więcej punktów. Druga mówi o tym, że do żłobka te niezaszczepione nie zostaną przyjęte. - Miasto ma w obowiązku chronić zdrowie swoich obywateli - tłumaczy Jolanta Urbańska wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy (PO). - Jeżeli rodzice mają fanaberię, że nie szczepią swoich dzieci, to do ich dyspozycji są niepubliczne placówki - dodaje.

- Jeżeli chodzi o nasze maluszki, które przychodzą do nas od 20. tygodnia życia do trzeciego roku życia, to uważam, że to dobry pomysł, bo i my, i rodzice, będziemy się bezpiecznie czuć - twierdzi Elżbieta Gajos, dyrektor żłobka miejskiego "Reksio" w Częstochowie.

Kolejna próba, kolejne inicjatywy

Za uchwałami głosowali radni Platformy i SLD. Radni PiS-u podzielili się na pół. - My, jako radni, nie możemy rodziców zmuszać. Od tego są specjalnie powołane organy, podmioty - tłumaczy Monika Pohorecka, radna PiS.

To kolejna próba częstochowskich radnych wprowadzenia w życie takiego prawa. Uchwały z 2015 roku zakładały obowiązek przedstawiania lekarskich zaświadczeń, ale zablokował je wojewoda. By ten scenariusz się nie powtórzył, zgodnie z nowymi uchwałami rodzice będą musieli przedstawić jedynie oświadczenia.

- Z tego, co nam wiadomo, to do podjęcia takich uchwał przygotowywał się też Sosnowiec, i Poznań też ma takie plany - zdradza Marcin Kostka z Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy".

W najbliższych miesiącach ma też ruszyć zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma ułatwić samorządom wprowadzanie takich zapisów jak te z Częstochowy.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS