Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały

28.01.2019 | Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały
28.01.2019 | Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały
Magda Łucyan | Fakty TVN
Magda Łucyan | Fakty TVN28.01.2019 | Żłobki nie dla nieszczepionych dzieci. Częstochowscy radni przyjęli uchwały

Mamy obowiązek chronić obywateli - mówią władze Częstochowy i przyjmują specjalną uchwałę o nieprzyjmowaniu do żłobków niezaszczepionych dzieci. Groźba epidemii ze strony odry jest realna. Tylko w styczniu zostało potwierdzonych 140 nowych przypadków. Na Ukrainie już się mówi o epidemii.

Odra bije rekordy - chorych przybywa lawinowo. Tylko w tym miesiącu Główny Inspektorat Sanitarny zanotował ponad 140 zachorowań, podczas gdy w całym ubiegłym roku, który już był uznawany za rekordowy, zachorowało 339 osób. Lekarze i eksperci nie mają wątpliwości - powodem jest rezygnacja ze szczepień.

Czytaj także: Lekarz mówi, że po kontakcie z wirusem 95 procent niezaszczepionych zachoruje >

Ryzyko zachorowania znacznie zwiększa fakt, że za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, wprost mówi się o epidemii.

- Główny nasz wysiłek sprowadza się do tego, żeby wytłumaczyć przeciętnym rodzicom, że najlepsze, co mogą zrobić dla swojego dziecka, to po prostu zaszczepić to dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sczepienia w Polsce są obowiązkowe, a lekarze od miesięcy tłumaczą, że są też konieczne.

- Szczepionki ratują życie. Jeżeli ktoś mówi inaczej, to jest niezrównoważonym osobnikiem - przekonuje Tomasz Ociepa z Kliniki Pediatrii PUM w Szczecinie. - Największe zalety szczepień są takie, że nie istnieją te choroby, które my, starzy pediatrzy, pamiętamy, a które zabijały ku naszej rozpaczy - mówi hematolog i onkolog dziecięcy profesor Alicja Chybicka.

Dwie uchwały Częstochowy

Mimo to, tych, co nie szczepią swoich dzieci, z roku na rok przybywa.

Dlatego samorządy biorą sprawy we własne ręce. Częstochowa przyjęła dwie uchwały. Pierwsza zakłada, że dzieci, które mają pełną książeczkę szczepień, w rekrutacji do przedszkola zdobędą więcej punktów. Druga mówi o tym, że do żłobka te niezaszczepione nie zostaną przyjęte. - Miasto ma w obowiązku chronić zdrowie swoich obywateli - tłumaczy Jolanta Urbańska wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy (PO). - Jeżeli rodzice mają fanaberię, że nie szczepią swoich dzieci, to do ich dyspozycji są niepubliczne placówki - dodaje.

- Jeżeli chodzi o nasze maluszki, które przychodzą do nas od 20. tygodnia życia do trzeciego roku życia, to uważam, że to dobry pomysł, bo i my, i rodzice, będziemy się bezpiecznie czuć - twierdzi Elżbieta Gajos, dyrektor żłobka miejskiego "Reksio" w Częstochowie.

Kolejna próba, kolejne inicjatywy

Za uchwałami głosowali radni Platformy i SLD. Radni PiS-u podzielili się na pół. - My, jako radni, nie możemy rodziców zmuszać. Od tego są specjalnie powołane organy, podmioty - tłumaczy Monika Pohorecka, radna PiS.

To kolejna próba częstochowskich radnych wprowadzenia w życie takiego prawa. Uchwały z 2015 roku zakładały obowiązek przedstawiania lekarskich zaświadczeń, ale zablokował je wojewoda. By ten scenariusz się nie powtórzył, zgodnie z nowymi uchwałami rodzice będą musieli przedstawić jedynie oświadczenia.

- Z tego, co nam wiadomo, to do podjęcia takich uchwał przygotowywał się też Sosnowiec, i Poznań też ma takie plany - zdradza Marcin Kostka z Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy".

W najbliższych miesiącach ma też ruszyć zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma ułatwić samorządom wprowadzanie takich zapisów jak te z Częstochowy.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS