Politycy rozjadą się po kraju, narodowcy zjadą do Warszawy

Ile zostało ze wspólnych planów na marsz? Na 11 listopada prezydent Andrzej Duda zapraszał do stolicy polityków wszystkich opcji, ale ani on, ani rząd, swojego marszu nie zorganizowali. Politycy rozjeżdżają się po Polsce, a w Warszawie pomaszerują narodowcy. Czy tak właśnie powinno wyglądać Narodowe Święto Niepodległości?

Barką przemierzali Europę, utknęli w Bydgoszczy. "Nie zapomnę tej podróży do końca życia"

Chcieliśmy tylko przepłynąć przez Bydgoszcz - tłumaczą dwaj Francuzi, którzy z Bydgoszczy nie wypłyną teraz przez najbliższe pół roku. Swoją barką podróżują po europejskich rzekach i morzach, ale w Polsce utknęli na dobre. Śluza na Brdzie jest wciąż w remoncie, więc ich barka jest w pułapce. Eric i Gauthier z konieczności czekają, w międzyczasie ucząc się języka polskiego.

Prognoza pogody na sobotę 3 listopada

W sobotę na Nizinie Szczecińskiej, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Małopolsce i Ziemi Świętokrzyskiej będzie pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju mogą wystąpić opady deszczu. Temperatura wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Ambasador USA zapowiada, że "załatwi" sprawę wiz "do końca przyszłego roku"

"Jestem gotowa, żeby załatwić dla was sprawę wiz, i to do końca przyszłego roku", mówi Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce i podkreśla, że Polska to wspaniały i najsilniejszy w regionie sojusznik Ameryki. Georgette Mosbacher w wywiadzie dla TVN24 przypomniała także, że amerykańska administracja analizuje możliwość stałej obecności w Polsce amerykańskich wojsk.

Prognoza pogody na piątek 2 listopada

Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie pogodnie. W pozostałych regionach kraju wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 5 stopni Celsjusza na Mazurach i Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr wschodni, umiarkowany i dość silny. Jego prędkość porywach może osiągnąć 60km/h. W górach wiatr halny – na Kasprowym Wierchu powieje do 130km/h.

Dwugłos w rządzie ws. pytań prejudycjalnych?

"Wniosek ministra Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego jest bezpodstawny" - pisze w opinii MSZ i to nowy punkt widzenia w rządzie. Minister sprawiedliwości chciał sprawdzać, czy unijny Traktat na pewno jest zgodny z polską Konstytucją i w sporze z Unią Europejską ten krok wyglądał jak krok do wyjścia ze Wspólnoty. Czy głos z MSZ to głos odwrotu z pola bitwy z Unią? - W pełni popieram wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego - oświadczył minister Czaputowicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Szkoły pod lupą. "Przykro, że dyrektorzy są ciągani po kuratorium"

Lekcja o Konstytucji i kontrola w szkole. "Konstytucja jest powszechnie znana, więc nie wiem, czy jest potrzeba ją propagować" - słychać w kuratorium w Olsztynie i inne szkoły też mają to sobie zapamiętać. A jeżeli do tego zorganizowały Tęczowy Piątek, albo Halloween, to niech wiedzą, że będą się z tego tłumaczyć.

Są wyniki ekspertyzy po wypadku w warszawskim metrze

Na schodach ruchomych zaleca się nieruchomość. Po tym jak w warszawskim metrze schody popędziły w dół bez hamulców. Była kontrola - i są wnioski. Pasażerowie są sami sobie winni. - Jedną z przyczyn może być to, że korzystając z takich schodów bardzo często zbiegamy zamiast schodzimy - twierdzi przedstawiciel Transportowego Dozoru Technicznego.

Prognoza pogody na czwartek 1 listopada

Zachmurzenie będzie wzrastać po południu. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu, 18 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, okresami dość silny. Jego prędkość w porywach może osiągnąć do 60km/godz., w górach do 80-100km/godz.

Precedensowe zarzuty dla kierowców z Jeleniej Góry. Grozi im dożywocie

Bezlitosne zarzuty za nielegalny wyścig i śmierć na pasach. Po tym, jak w Jeleniej Górze pędzący samochód na przejściu dla pieszych zabił dwie osoby, śledczy nie mają wątpliwości: kierowcy ścigali się, wiedząc, że mogą kogoś zabić. 21-latek i 25-latek są teraz podejrzani o zabójstwo i grozi im nawet dożywocie.