Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą

17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą
17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicąDariusz Łapiński | Fakty TVN

Czarny weekend na drogach. Trzy osoby zginęły w niedzielę nad ranem w Gdyni. Dwie pod Grodziskiem Wielkopolskim. Ranni, kolizje i wypadki. Prędkość - to grzech numer jeden. Zaraz potem brawura. Wypadkom sprzyja pogoda, która jest dobra - i w tym sęk.

Prosta droga i dobry samochód, którym w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego jechało trzech młodych mężczyzn. Niestety, dwóch z nich już nie żyje. Rozpędzony samochód wypadł z drogi i uderzył prosto w drzewo. Na miejscu zginęli pasażerowie. Przeżył kierowca.

- Wszystko wskazuje na to, że kierowca nie dostosował się do warunków panujących na drodze. Jest w tej chwili ślisko - mówił krótko po wypadku kom. Kamil Sikorski z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim.

W podobnym wypadku w Gdyni zginęło trzech młodych ludzi. W sobotę tuż po świcie toyota corolla uderzyła w słup oświetleniowy stojący pomiędzy jezdniami drogi. Widoczność była dobra, a jezdnia sucha. Policjanci długo badali, co mogło być przyczyną tego wypadku. - Najprawdopodobniej była to prędkość - informuje kom. Krzysztof Kuśmierczyk z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Paradoks dobrej pogody

Na pewno przyczyną wypadku w Gdyni nie była zła pogoda. Paradoksalnie, gdy jest słonecznie, widocznie i sucho, to wcale nie musi być bezpieczniej - i nie jest.

- Pomimo dobrych warunków panujących na drodze trzeba pamiętać, że słońce nie zawsze jest sprzymierzeńcem kierowcy. Jego promienie czasami bywają na tyle oślepiające, że kierowca nie potrafi ocenić odległości albo nie potrafi dostrzec nadjeżdżającego pojazdu - tłumaczy mł. asp. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Tak było w Blachowni koło Częstochowy. Jadąca z dwójką małych dzieci kobieta w ciąży spowodowała wypadek, bo została oślepiona słońcem i nie zauważyła jadącego prawidłowo samochodu, który miał pierwszeństwo przejazdu. W wypadku ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

- Złe warunki na drodze, deszcz i śnieg, powodują, że kierowca jest bardziej skoncentrowany, skupiamy się na tym, co robimy. Jak jest słońce i ładna pogoda, to puszczają hamulce i jedziemy zdecydowanie za szybko, a prędkość zabija - wyjaśnia Joanna Madej, pilot rajdowy. - Człowiek posiada instynkt samozachowawczy, więc jeśli widzę, że jest mokro, ślisko, mróz, to automatycznie ściągam tę nogę z gazu - dodaje Jakub Litwin, kierowca wyścigowy.

W wypadkach w Gdyni i w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego instynktu samozachowawczego kierowcom prawdopodobnie zabrakło. Mimo dobrej pogody cały czas trzeba uważać. Szczególnie, że wieczorem i w nocy temperatury spadają w okolice zera, co również może być bardzo niebezpieczne.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS