Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą

17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą
17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicąDariusz Łapiński | Fakty TVN

Czarny weekend na drogach. Trzy osoby zginęły w niedzielę nad ranem w Gdyni. Dwie pod Grodziskiem Wielkopolskim. Ranni, kolizje i wypadki. Prędkość - to grzech numer jeden. Zaraz potem brawura. Wypadkom sprzyja pogoda, która jest dobra - i w tym sęk.

Prosta droga i dobry samochód, którym w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego jechało trzech młodych mężczyzn. Niestety, dwóch z nich już nie żyje. Rozpędzony samochód wypadł z drogi i uderzył prosto w drzewo. Na miejscu zginęli pasażerowie. Przeżył kierowca.

- Wszystko wskazuje na to, że kierowca nie dostosował się do warunków panujących na drodze. Jest w tej chwili ślisko - mówił krótko po wypadku kom. Kamil Sikorski z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim.

W podobnym wypadku w Gdyni zginęło trzech młodych ludzi. W sobotę tuż po świcie toyota corolla uderzyła w słup oświetleniowy stojący pomiędzy jezdniami drogi. Widoczność była dobra, a jezdnia sucha. Policjanci długo badali, co mogło być przyczyną tego wypadku. - Najprawdopodobniej była to prędkość - informuje kom. Krzysztof Kuśmierczyk z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Paradoks dobrej pogody

Na pewno przyczyną wypadku w Gdyni nie była zła pogoda. Paradoksalnie, gdy jest słonecznie, widocznie i sucho, to wcale nie musi być bezpieczniej - i nie jest.

- Pomimo dobrych warunków panujących na drodze trzeba pamiętać, że słońce nie zawsze jest sprzymierzeńcem kierowcy. Jego promienie czasami bywają na tyle oślepiające, że kierowca nie potrafi ocenić odległości albo nie potrafi dostrzec nadjeżdżającego pojazdu - tłumaczy mł. asp. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Tak było w Blachowni koło Częstochowy. Jadąca z dwójką małych dzieci kobieta w ciąży spowodowała wypadek, bo została oślepiona słońcem i nie zauważyła jadącego prawidłowo samochodu, który miał pierwszeństwo przejazdu. W wypadku ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

- Złe warunki na drodze, deszcz i śnieg, powodują, że kierowca jest bardziej skoncentrowany, skupiamy się na tym, co robimy. Jak jest słońce i ładna pogoda, to puszczają hamulce i jedziemy zdecydowanie za szybko, a prędkość zabija - wyjaśnia Joanna Madej, pilot rajdowy. - Człowiek posiada instynkt samozachowawczy, więc jeśli widzę, że jest mokro, ślisko, mróz, to automatycznie ściągam tę nogę z gazu - dodaje Jakub Litwin, kierowca wyścigowy.

W wypadkach w Gdyni i w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego instynktu samozachowawczego kierowcom prawdopodobnie zabrakło. Mimo dobrej pogody cały czas trzeba uważać. Szczególnie, że wieczorem i w nocy temperatury spadają w okolice zera, co również może być bardzo niebezpieczne.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS