Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą

17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą
17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicą
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
17.02.2019 | Czarny weekend na drogach. Dobra pogoda, mniejsza czujność za kierownicąDariusz Łapiński | Fakty TVN

Czarny weekend na drogach. Trzy osoby zginęły w niedzielę nad ranem w Gdyni. Dwie pod Grodziskiem Wielkopolskim. Ranni, kolizje i wypadki. Prędkość - to grzech numer jeden. Zaraz potem brawura. Wypadkom sprzyja pogoda, która jest dobra - i w tym sęk.

Prosta droga i dobry samochód, którym w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego jechało trzech młodych mężczyzn. Niestety, dwóch z nich już nie żyje. Rozpędzony samochód wypadł z drogi i uderzył prosto w drzewo. Na miejscu zginęli pasażerowie. Przeżył kierowca.

- Wszystko wskazuje na to, że kierowca nie dostosował się do warunków panujących na drodze. Jest w tej chwili ślisko - mówił krótko po wypadku kom. Kamil Sikorski z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim.

W podobnym wypadku w Gdyni zginęło trzech młodych ludzi. W sobotę tuż po świcie toyota corolla uderzyła w słup oświetleniowy stojący pomiędzy jezdniami drogi. Widoczność była dobra, a jezdnia sucha. Policjanci długo badali, co mogło być przyczyną tego wypadku. - Najprawdopodobniej była to prędkość - informuje kom. Krzysztof Kuśmierczyk z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Paradoks dobrej pogody

Na pewno przyczyną wypadku w Gdyni nie była zła pogoda. Paradoksalnie, gdy jest słonecznie, widocznie i sucho, to wcale nie musi być bezpieczniej - i nie jest.

- Pomimo dobrych warunków panujących na drodze trzeba pamiętać, że słońce nie zawsze jest sprzymierzeńcem kierowcy. Jego promienie czasami bywają na tyle oślepiające, że kierowca nie potrafi ocenić odległości albo nie potrafi dostrzec nadjeżdżającego pojazdu - tłumaczy mł. asp. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Tak było w Blachowni koło Częstochowy. Jadąca z dwójką małych dzieci kobieta w ciąży spowodowała wypadek, bo została oślepiona słońcem i nie zauważyła jadącego prawidłowo samochodu, który miał pierwszeństwo przejazdu. W wypadku ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

- Złe warunki na drodze, deszcz i śnieg, powodują, że kierowca jest bardziej skoncentrowany, skupiamy się na tym, co robimy. Jak jest słońce i ładna pogoda, to puszczają hamulce i jedziemy zdecydowanie za szybko, a prędkość zabija - wyjaśnia Joanna Madej, pilot rajdowy. - Człowiek posiada instynkt samozachowawczy, więc jeśli widzę, że jest mokro, ślisko, mróz, to automatycznie ściągam tę nogę z gazu - dodaje Jakub Litwin, kierowca wyścigowy.

W wypadkach w Gdyni i w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego instynktu samozachowawczego kierowcom prawdopodobnie zabrakło. Mimo dobrej pogody cały czas trzeba uważać. Szczególnie, że wieczorem i w nocy temperatury spadają w okolice zera, co również może być bardzo niebezpieczne.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN