POLIN na celowniku. Szykują się zmiany w Muzeum Historii Żydów Polskich

17.02.2019 | POLIN na celowniku. Szykują się zmiany w Muzeum Historii Żydów Polskich?
17.02.2019 | POLIN na celowniku. Szykują się zmiany w Muzeum Historii Żydów Polskich?
Paweł Płuska | Fakty TVN
17.02.2019 | POLIN na celowniku. Szykują się zmiany w Muzeum Historii Żydów Polskich?Paweł Płuska | Fakty TVN

Koniec kadencji - przedłużenia nie będzie. Ministerstwo kultury bierze na celownik kolejną instytucję. Zmiany szykują się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Placówka ma się świetnie, ale kontrakt dyrektora, który podpadł władzy nie raz, wygasa. Konkurs na nowego dyrektora już jest rozpisany.

POLIN to coś więcej niż muzeum, coś więcej niż centrum kultury. To miejsce, w którym znowu spotykają się i przenikają dwa światy, jak kiedyś w całej Polsce. Od ponad czterech lat na czele muzeum stoi profesor Dariusz Stola, ale jego kadencja właśnie wygasa. Minister kultury Piotr Gliński mógłby ją przedłużyć, ale tego nie zrobił.

- To bez wątpienia fatalna decyzja, bo uważam, że POLIN ma w chwili obecnej bardzo dobrego, profesjonalnego, niezwykle dobrze przygotowanego i dobrze funkcjonującego też na arenie międzynarodowej dyrektora - ocenia eurodeputowany PO i były minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Dwa do jednego

Wpływ na działanie POLINu, na jego władze, mają trzy instytucje: miasto stołeczne Warszawa, ministerstwo kultury i stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. I stołeczne władze, i przedstawiciele instytutu, dyrektora oceniają identycznie - bardzo dobrze.

- Można było przedłużyć kadencję, myśmy zawsze się za tym opowiadali. Natomiast ponieważ pan premier Gliński wnioskował o to, żeby był konkurs, też byliśmy skłonni się na to zgodzić, pod warunkiem, że wszyscy dokładnie mają takie same prawa w wyznaczaniu ludzi do jury konkursowego - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Każda strona miałaby takie same prawa, taki sam głos. Skoro już ma być konkurs, to takie zasady powinny obowiązywać.

- Jeżeli porozumiano się co do konkursu i co do tego, że o tym konkursie mają decydować stowarzyszenie, miasto i ministerstwo, to chyba uzgodnienie tego będzie możliwe tylko w drodze konsensusu - uważa dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak.

Ministerstwo kultury nie skomentowało sprawy, tylko odesłało do komunikatu o konkursie.

Zastrzeżenia polityczne

- W mojej ocenie, jeżeli mamy kadencyjność, czym więcej transparentnych konkursów, tym lepiej. Więc ja nie widzę tu żadnego złego tła w stosunku do pana dyrektora - komentuje radny PiS Jacek Ozdoba.

Czy rzeczywiście nie było żadnego tła? Wystarczy sprawdzić, co działo się niecały rok temu, gdy w POLIN z okazji pięćdziesiątej rocznicy Marca '68 została otwarta wystawa "Obcy w domu. Wokół Marca '68". Co mówili politycy PiS, gdy obok starych propagandowych haseł z PRL-u pojawiły się antysemickie wypowiedzi z ostatnich lat i miesięcy?

- Tytuł dosyć kontrowersyjny - oceniał wówczas wiceminister kultury Jarosław Sellin.

To wtedy minister Gliński i premier Morawiecki, wychwalając POLIN, przedstawili jednocześnie pomysł budowy nowego muzeum - Muzeum Getta Warszawskiego. To wtedy minister Gliński na portalu społecznościowym opublikował wpis, w którym z jednej strony informował, kto ma pieczę nad POLIN, z drugiej strony przypominał, że aby zmienić tę instytucję, PiS musi wygrać wybory samorządowe. Zaskoczył tym wszystkich, zwłaszcza samego dyrektora.

- Nigdy żadnych zastrzeżeń wobec działalności muzeum (minister Gliński - przyp. red.) nie wysyłał - mówił wtedy dyrektor Dariusz Stola.

Po wyborach - mimo przegranej PiS w Warszawie - wicepremier Gliński przeszedł jednak od słów do czynów.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez trzy godziny piątkowej debaty kandydaci często ostro się nawzajem atakowali. Padały mocne słowa, ale mieściło się to w pewnych normach. Było też jednak coś, co nie mieści się w tych ramach na pewno, i działo się to w drzwiach budynku, w którym odbywała się debata.

"Widzieliście tę agresję". O tym Karol Nawrocki nie chciał rozmawiać

"Widzieliście tę agresję". O tym Karol Nawrocki nie chciał rozmawiać

Źródło:
Fakty TVN

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Powrót serialowego hitu. "The Last of Us" to obsypana nagrodami ekranizacja kultowej gry wideo. Akcja rozgrywa się w post-apokaliptycznym świecie. Ludzie walczą ze śmiercionośnym grzybem, który zamienia ich w zombie. Do głównych ról w tej produkcji powrócili Pedro Pascal i Bella Ramsey. Rozmawialiśmy z twórcami wyczekiwanego serialu. 

Drugi sezon "The Last of Us" już w poniedziałek. "To był pomysł Craiga, żeby dodać postać terapeutki"

Drugi sezon "The Last of Us" już w poniedziałek. "To był pomysł Craiga, żeby dodać postać terapeutki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie celowo zabijają cywilów na Ukrainie po to, żeby psychicznie wykończyć ten naród - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pisarska, odnosząc się do niedzielnego ataku na Sumy. Zaznaczyła przy tym, według wielu członków Kongresu USA polityka Białego Dom w stosunku do Rosji "jest mylną".

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

Źródło:
TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS