Po cichu potrafi czynić spustoszenie w organizmie. Koronawirus jest wyjątkowo podstępny

14.10.2020 | Po cichu potrafi czynić spustoszenie w organizmie. Koronawirus jest wyjątkowo podstępny
14.10.2020 | Po cichu potrafi czynić spustoszenie w organizmie. Koronawirus jest wyjątkowo podstępny
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
14.10.2020 | Po cichu potrafi czynić spustoszenie w organizmie. Koronawirus jest wyjątkowo podstępnyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Większość zakażonych jest i będzie bezobjawowa. Brak objawów nie oznacza jednak braku konsekwencji. Lekarze przyznają, że z tak podstępnym wirusem jeszcze nigdy nie mieli do czynienia. Chory może czuć się jeszcze dość dobrze, gdy w jego płucach czy sercu zachodzą już bardzo poważne zmiany.

Chcąc zobrazować, jak zmienia się tkanka płucna w przebiegu COVID-19 należy najpierw spojrzeć na obraz radiologiczny płuc.

Na zdjęciu pokazanym przez doktora Tomasza Karaudę z Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi możemy zaobserwować, że ciemna tkanka to zdrowy obszar płuc, a białe nacieki na płucach to tkanki zaatakowane przez koronawirusa. Im jest ich więcej, tym gorsze są rokowania pacjenta.

- Zaczyna to wpływać na mięsień sercowy, który z czasem staje się niewydolny. Niewydolność serca również ma swoje konsekwencje na kolejne organy, chociażby nerki, więc to zawsze jest układ naczyń połączonych - tłumaczy Tomasz Karauda.

Gdy dochodzi do niewydolności wielonarządowej, to organizm pacjenta przekracza cienką linię, zza której trudno wrócić. Każdy zakażony - nawet będący w dobrym stanie - może otrzeć się o śmierć.

- Możemy z nimi rozmawiać, nie widać u nich dużych duszności. A jak popatrzymy na parametry życiowe albo badania obrazowe, to jesteśmy absolutnie przerażeni - mówi profesor Wojciech Szczeklik z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie

Koronawirus jest równie podstępny, co powszechny. Lekarze obserwują, że przybywa pacjentów, u których wykrycie wirusa wystąpiło w sposób przypadkowy, na przykład u osób diagnozowanych z innych niż COVID-19 powodów.

- Płuco jest kompletnie zajęte takim matowym kolorem i są takie "kule śnieżne", widoczne w obrazie radiologicznym. To jest taki bardzo charakterystyczny obraz właśnie dla koronawirusów - wyjaśnia dr Joanna Jursa-Kulesza, kierownik Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zanik pamięci jako skutek uboczny?

Nikt z ekspertów nie wie jeszcze na jak długo, jak trwały i jaki ślad COVID-19 może po sobie zostawić w organizmie. Najnowszy skutek uboczny, z którym zgłaszają się do zakaźników pacjenci, to zaniki pamięci. - Zapominają takich najprostszych rzeczy, najprostszych słów. W tej chwili będziemy też tych pacjentów badać neurologicznie - mówi dr Michał Chudzik z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Skutki uboczne COVID-19, tak jak w przypadku zakażeń innymi wirusami, mogą się pojawić za dziesięć dni, jak i za 10 lat.

Pani Milena, która przeszła przez chorobę COVID-19, nadal nie doszła do pełni formy. - Wszystkie czynności, które wcześniej były dla mnie po prostu łatwe, są teraz dla mnie dużym obciążeniem, dla mojego organizmu, i dużo szybciej się męczę - mówi kobieta.

Spadek wydolności organizmu po przejściu COVID-19, zarówno pełnoobjawowym jak i bezobjawowym, w najnowszej publikacji zauważyli również brytyjscy naukowcy.

- Brytyjscy lekarze opisali przypadek 34-latki, która po zakażeniu koronawirusem w marcu do dziś musi robić kilkunastominutowe przerwy, obierając ziemniaki na obiad. Z kolei inni pacjenci nie mają siły chodzić, czują się ociężali, śpią po 20 godzin dziennie i żyją w strachu, obawiając się, że nigdy już nie wrócą do pełni sił. Lekarze na razie nie wiedzą, jak im pomóc, bo długofalowe skutki zakażeń dopiero zaczynają badać - opowiada Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN z Londynu.

Ekspertów również niepokoi fakt, że bez objawów choroby COVID-19 przechodzi trzy czwarte zakażonych.

- Możemy się spodziewać, że dziennie w Polsce tak naprawdę mamy trzydzieści parę do czterdziestu tysięcy nowych infekcji - dodaje profesor Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS