"To jest stan wojenny w polskich lasach"

Gdy wydarzeniem dnia było odrzucenie ustawy represyjnej przez Senat, inna ustawa - tak zwane "Lex Ardanowski" - bez problemu została przyjęta w izbie wyższej, bo do głosów PiS-u dołączyło PSL.

Parowozy wróciły na regularną trasę. "Coś niespotykanego"

Od soboty w Wielkopolsce znowu można pojechać parowozem na regularnej trasie - z Wolsztyna do Poznania. W dni powszednie pojechać można do Leszna. Kolej parowa to unikat w Europie i turystyczna atrakcja. Miłośnicy kolei mówią, że to wzruszająca podróż w czasie i przygoda dla dzieci.

Prognoza pogody na niedzielę 19 stycznia

W niedzielę na południu i południowym wschodzie wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu powodującego gołoledź. Poza tym w kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Prezes PiS o "państwie suwerennym". Jak się to ma do reformy sądownictwa?

"Polakom, należy się własne państwo, państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne" - każdy zgodzi się z tą tezą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Suwerenność i niepodległość nie mają nic wspólnego z ustawą, która pozwala karać sędziów za stosowania prawa unijnego tak, jak wykłada je Trybunał Sprawiedliwości UE.

13-latek śmiertelnie ranny w wyniku ćwiczenia na WF. Nauczyciel usłyszał zarzuty

To miała być lekcja WF-u na świeżym powietrzu. W ramach ćwiczeń nauczyciel szkoły podstawowej w Legnicy kazał uczniom przerzucić ważący ponad 100 kilogramów konar drzewa. Doszło do wypadku, 13-latek został przygnieciony. Zmarł w szpitalu po dwóch tygodniach. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko nauczycielowi. Został zawieszony w obowiązkach nauczyciela, grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nowy podatek "zabije polską branżę" napojów? Słodzone będą droższe

Producenci i handlowcy protestują, a klienci muszą przyjąć do wiadomości, że szykują się kolejne podwyżki - na produkty słodzone rząd nałoży nowy podatek. Nadmiar cukru powoduje groźne choroby. Rząd zakłada, że jeśli słodzone produkty będą droższe, to Polacy będą kupować ich mniej. Na razie to tylko rządowe plany - mogą zostać zrealizowane w kwietniu.

Odbieranie zwierząt oprawcom może być trudniejsze. Obrońcy praw zwierząt podnoszą alarm

Gdy zapytać posłów o stosunek do zwierząt, to w Sejmie są niemal wyłącznie żarliwi obrońcy ich praw. Gdy przychodzi do tworzenia prawa na rzecz zwierząt, jest dużo gorzej. Obecnie organizacje pozarządowe, które bronią praw zwierząt, mogą odebrać je tym, którzy je krzywdzą. Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt pozwalałyby na odebranie zwierzęcia tylko po uzyskaniu opinii powiatowego lekarza weterynarii. Nie tylko PiS forsuje te zmiany.

Prognoza pogody na sobotę 18 stycznia

W sobotę na ogół pochmurno. Miejscami słaby przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1010 hPa. W strefie brzegowej okresami porywy wiatru o prędkości ponad 60 km/h.

Gorąca debata na temat praworządności w Polsce. PE przyjął rezolucję

Temperatura debaty, argumenty i stopień agresji podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim przypomniały obrady polskiego Sejmu. W rolach głównych wystąpili europosłowie PiS, którzy przekonywali, że nic złego z praworządnością w Polsce się nie dzieje. W czwartek europarlament przyjął jednak rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdził, że sytuacja w obu państwach się pogarsza.

"Nie taję, że byłem zaskoczony tym fragmentem wypowiedzi"

- Myśmy zgłosili takich sędziów, którzy byli naszym zdaniem gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa - powiedział w środę w Senacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Kto jednak poparł te kandydatury? Listy poparcia kandydatów na członków sędziów KRS pozostają utajnione. Szefowa kancelarii Sejmu zasłania się decyzją prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Decyzją, o którą - jak przyznała - sama poprosiła.

Atak na policjantów. "Zarzut czynnej napaści"

"Samo życie, a nie film" - pisze rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak i publikuje nagranie z interwencji. Na filmie widać jak policjanci zatrzymują dwóch mężczyzn, którzy próbują wyrwać się, uciec i używają gazu pieprzowego. Mężczyźni mieli przy sobie narkotyki.

Prognoza pogody na piątek 17 stycznia

W piątek w ciągu dnia będzie pogodnie. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.