"Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje

15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje
15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacjeMarek Nowicki | Fakty TVN

Żeby ratować chorych na COVID-19 i znaleźć dla nich szpitalne łóżka, mogą być odwoływane planowane wcześniej operacje. Ta decyzja pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja w wielu szpitalach. Problemem jest nie tylko brak łóżek czy respiratorów, ale też lekarzy i pielęgniarek. Ratując chorych, personel medyczny sam ulega zakażeniu.

Niezakażonym koronawirusem pacjentom jeszcze trudniej niż dotąd będzie otrzymać pomoc. Planowe zabiegi i wizyty mają być wstrzymane lub ograniczone do minimum.

"W związku z rozwojem epidemii wracamy do wiosennych zaleceń ograniczenia planowych zabiegów" - ogłosił w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Chodzi o to, aby przyjąć wzrastającą falę chorych zakażonych koronawirusem. Na przykład Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim ma już 132 łóżka "covidowe" i prawie wszystkie są zajęte. Teraz placówka dostała zlecenie przygotowania 219 kolejnych. Nie ma wyjścia: musi się to odbyć kosztem innych chorych.

- Jest to aż 8 oddziałów wyłączonych z przyjmowania pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19. To jest neurochirurgia, chirurgia ogólna, onkologia, to są takie oddziały, gdzie jest w tej chwili duże obłożenie. Liczymy się z niewydolnością szpitala - tłumaczy Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Jeszcze przed wydaniem najnowszego zalecenia operacje w całym kraju były wstrzymywane, bo zaczyna brakować lekarzy i pielęgniarek.

Wpis Adama Niedzielskiego na Twitterzehttps://twitter.com/a_niedzielski

- Jestem po dwóch wideokonferencjach z dyrektorami szpitali z terenu Małopolski. Praktycznie nie ma dyrektora szpitala, u którego liczba zakażonych osób wśród personelu medycznego nie sięgałaby kilku-kilkunastu osób - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dotknięci pacjenci onkologiczni

Ograniczenie w wykonywaniu badań i operacji w teorii ma nie dotyczyć chorych na raka. W praktyce pandemia jednak uderza w tę grupę z całą mocą od samego początku. Wiosną z powodu koronawirusa tysiące Polaków leczenie onkologiczne otrzymało z opóźnieniem.

- Trzeba zrobić wszystko, żeby te zaległości z wiosny nadrobić jak najszybciej. Na wiosnę był duży spadek świadczeń onkologicznych - twierdzi prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Latem sytuacja chwilowo poprawiła się, by teraz ponownie się pogorszyć.

- Obserwujemy na dzień dzisiejszy w wielu szpitalach, z którymi ja mam kontakt, ograniczenie liczby operacji onkologicznych do jednej piątej tego, co jeszcze było dwa tygodnie temu, i to zaczyna się na naszych oczach zmieniać. Sytuacja w zakresie tego, że po prostu tych pacjentów przestajemy operować - mówi prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona pandemii. Ani szef rządu, ani szef resortu zdrowia, nie wspomnieli ani słowem o ograniczeniu operacji planowych. Nie odpowiedzieli też na nasze pytanie: gdzie mają szukać pomocy pacjenci, których zabiegi zostały odwołane?

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS