"Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje

15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje
15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacjeMarek Nowicki | Fakty TVN

Żeby ratować chorych na COVID-19 i znaleźć dla nich szpitalne łóżka, mogą być odwoływane planowane wcześniej operacje. Ta decyzja pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja w wielu szpitalach. Problemem jest nie tylko brak łóżek czy respiratorów, ale też lekarzy i pielęgniarek. Ratując chorych, personel medyczny sam ulega zakażeniu.

Niezakażonym koronawirusem pacjentom jeszcze trudniej niż dotąd będzie otrzymać pomoc. Planowe zabiegi i wizyty mają być wstrzymane lub ograniczone do minimum.

"W związku z rozwojem epidemii wracamy do wiosennych zaleceń ograniczenia planowych zabiegów" - ogłosił w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Chodzi o to, aby przyjąć wzrastającą falę chorych zakażonych koronawirusem. Na przykład Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim ma już 132 łóżka "covidowe" i prawie wszystkie są zajęte. Teraz placówka dostała zlecenie przygotowania 219 kolejnych. Nie ma wyjścia: musi się to odbyć kosztem innych chorych.

- Jest to aż 8 oddziałów wyłączonych z przyjmowania pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19. To jest neurochirurgia, chirurgia ogólna, onkologia, to są takie oddziały, gdzie jest w tej chwili duże obłożenie. Liczymy się z niewydolnością szpitala - tłumaczy Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Jeszcze przed wydaniem najnowszego zalecenia operacje w całym kraju były wstrzymywane, bo zaczyna brakować lekarzy i pielęgniarek.

Wpis Adama Niedzielskiego na Twitterzehttps://twitter.com/a_niedzielski

- Jestem po dwóch wideokonferencjach z dyrektorami szpitali z terenu Małopolski. Praktycznie nie ma dyrektora szpitala, u którego liczba zakażonych osób wśród personelu medycznego nie sięgałaby kilku-kilkunastu osób - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dotknięci pacjenci onkologiczni

Ograniczenie w wykonywaniu badań i operacji w teorii ma nie dotyczyć chorych na raka. W praktyce pandemia jednak uderza w tę grupę z całą mocą od samego początku. Wiosną z powodu koronawirusa tysiące Polaków leczenie onkologiczne otrzymało z opóźnieniem.

- Trzeba zrobić wszystko, żeby te zaległości z wiosny nadrobić jak najszybciej. Na wiosnę był duży spadek świadczeń onkologicznych - twierdzi prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Latem sytuacja chwilowo poprawiła się, by teraz ponownie się pogorszyć.

- Obserwujemy na dzień dzisiejszy w wielu szpitalach, z którymi ja mam kontakt, ograniczenie liczby operacji onkologicznych do jednej piątej tego, co jeszcze było dwa tygodnie temu, i to zaczyna się na naszych oczach zmieniać. Sytuacja w zakresie tego, że po prostu tych pacjentów przestajemy operować - mówi prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona pandemii. Ani szef rządu, ani szef resortu zdrowia, nie wspomnieli ani słowem o ograniczeniu operacji planowych. Nie odpowiedzieli też na nasze pytanie: gdzie mają szukać pomocy pacjenci, których zabiegi zostały odwołane?

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS