Zagranicznym dziennikarzom na Białorusi odbierane są akredytacje

Białoruskie władze wyrzucają zagranicznych dziennikarzy. Nie skończyło się tylko na zatrzymaniach, teraz reporterzy i fotoreporterzy tracą akredytacje i muszą wyjechać z kraju. To dzięki nim oglądamy na Białorusi wielki wolnościowy zryw i dzięki nim widzimy, jak rozprawia się z nim władza. W niedzielę w Mińsku ma być znów tłum na ulicach i kolejny wielki marsz.

Prognoza pogody na niedzielę 30 sierpnia

W niedzielę pochmurno z przejaśnieniami i opadami deszczu, miejscami intensywnymi, do 30-40 mm, oraz burzami w pasie od Śląska przez centrum po Podlasie, lokalnie gwałtownymi. Tylko w Małopolsce i na Podkarpaciu pogodnie, chociaż pod wieczór niewykluczone burze. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Warmii i 24 stopni Celsjusza w centrum kraju do 33 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr na wschodzie Polski południowo-zachodni, w pozostałych regionach północno-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 80-100 km/h.

Białoruscy i zagraniczni dziennikarze zatrzymani po proteście w Mińsku. Wśród nich Andrzej Zaucha

Mieli czarne kurtki, zamaskowane twarze, nie przedstawili się i kazali dziennikarzom pójść ze sobą. Busem przewieźli ponad 20 osób na komisariat milicji, zabierając im telefony komórkowe. Łącznie w kilku miejscach w czwartek na Białorusi zatrzymano ponad 40 dziennikarzy, w tym z niezależnych mediów białoruskich, jak i redakcji zagranicznych, jak BBC czy Reuters. Zatrzymano także Andrzeja Zauchę, korespondenta "Faktów" TVN. Został zwolniony po paru godzinach, podobnie jak pozostali akredytowani zagraniczni dziennikarze. W najgorszej sytuacji są dziennikarze opozycyjnych białoruskich mediów.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie partii prokuratora generalnego

Śledztwo w głośnej politycznej sprawie trwało dwa lata. Jak donosi portal Onet.pl, po cichu je umorzono. Chodzi o konwencję Solidarnej Polski, która odbyła się w 2013 roku i która została opłacona z unijnych funduszy. Powinny być wydane na promowanie pakietu klimatycznego, a Solidarna Polska zrobiła za nie partyjną konwencję.

Prognoza pogody na sobotę 29 sierpnia

W sobotę przelotne opady deszczu, a na Podkarpaciu burze (10-30 mm), lokalnie z gradem. Tylko na Pomorzu Zachodnim pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 90 km/h, południowo-zachodni.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w szkołach? Jest decyzja MEN

Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w szkołach - to ostateczna decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku, gdy będą potrzebne dodatkowe środki ostrożności, decyzja będzie należała do dyrektora placówki. Wielu z nich chciałoby opóźnić powrót do placówek. Nie ma na to jednak zgody sanepidu.

Prognoza pogody na piątek 28 sierpnia

W piątek na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Warmii, Mazurach i Podlasiu wystąpią przelotne opady deszczu. Poza tym pojawi się małe i umiarkowane zachmurzenie. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 27 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunku południowego. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 997 hPa.

Abp Wiktor Skworc nie zgłosił księdza pedofila. Dziś "wyraża ogromny żal i ubolewanie z powodu krzywdy ofiar"

Po 18 latach od pierwszych oskarżeń o pedofilię diecezja tarnowska przyznaje się do winy. Potwierdza, że przenoszony z parafii do parafii ksiądz Stanisław P. krzywdził dzieci, a ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc nie zgłosił sprawy do Watykanu, choć powinien. Z Polski ksiądz Stanisław P. trafił na Ukrainę, później wrócił do kraju. Jeszcze przez kilka lat pracował z dziećmi. Sprawę nagłośnił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Prognoza pogody na czwartek 27 sierpnia

Czwartek na południu kraju będzie pogodny. Poza tym pojawią się przelotne opady deszczu, a na północy - burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie umiarkowany, dość silny i porywisty z kierunku zachodniego.