Kancelaria Sejmu ma ujawnić listy poparcia do KRS. "Czekamy na uzasadnienie wyroku"

Po trwających miesiące unikach Kancelaria Sejmu RP ma wreszcie opublikować listy poparcia dla sędziów kandydujących do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Marszałek Elżbieta Witek mówi, że kancelaria czeka tylko na uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd uchylił postanowienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymywały ujawnienie tych list.

Sąd nakazał kontynuowanie śledztwa w sprawie portretów europosłów na szubienicach

Sąd nie zgodził się na umorzenie i nakazał prokuraturze kontynuowanie śledztwa w sprawie wieszania zdjęć europosłów Platformy Obywatelskiej na szubienicach podczas manifestacji narodowców. Prokurator przekonywał wcześniej, że to nawiązanie do historycznych wydarzeń pokazanych na obrazie polskiego artysty. Zgromadzenie pod hasłem "Stop współczesnej Targowicy. Manifestacja w obronie wartości narodowych i patriotycznych" odbyło się 25 listopada 2017 roku. Na symbolicznych szubienicach wisiały wizerunki europosłów: Michała Boniego, Danuty Huebner, Danuty Jazłowieckiej, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery i Róży Thun.

Właściciel wypożyczalni nart na Wierchu Rusińskim usłyszał zarzuty

Zarzut samowoli budowlanej usłyszał właściciel wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Wierchu Rusińskim. Mężczyzna sam zgłosił się do prokuratury i został przesłuchany. Nie trafi do aresztu, ma dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. W poniedziałek na Wierchu Rusińskim w Bukowinie Tatrzańskiej silny wiatr zerwał dach z wypożyczalni nart, która była po prostu przyczepą na prywatnym terenie. Matka i jej dwie córki zmarły po tym, jak uderzył je spadający dach.

"Duża determinacja i marzenia". Ma bioniczną rękę i będzie nią szył

Potrafi udzielić pierwszej pomocy, potrafi zszyć właściwie każdą ranę - jak to student medycyny. Od innych odróżnia go bioniczna proteza, dzięki której może to wszystko zrobić. A bez której, nie byłby studentem i nie miałby szans skończyć medycyny. Mariusz studiuje dzięki pomocy kolegów i widzów "Faktów" TVN.

Prognoza pogody na czwartek 13 lutego

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W rejonie Zatoki Gdańskiej, a także na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie słabe opady śniegu do 1 cm i śniegu z deszczem do 1 mm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, na Wybrzeżu do 70 km/h, w górach do 80-100 km/h.

Trzy tysiące złotych kary dla Romana Giertycha. "Nie zapłacę"

3000 złotych grzywny ma zapłacić Roman Giertych, który stanął przed nieuznawaną przez wielu prawników Izbą Dyscyplinarną. Giertych nazwał Izbę "organem PIS-u" i mówił, że nie jest ona sądem. Sędziowie wyszli z sali. Były okrzyki "hańba" i interwencja policji.

"Trybunał Konstytucyjny praktycznie został zlikwidowany"

Tak ostrej opinii wielu doświadczonych i zasłużonych prawników partia władzy nie powinna lekceważyć. Jej politycy mimo to twierdzą, że to nic ważnego. Trybunał Konstytucyjny praktycznie został zlikwidowany - pisze w liście 22 byłych prezesów i sędziów Trybunału.

Rząd znosi kolejne limity przyjęć u specjalistów. "Lekarzy jest za mało"

Już od 1 marca zostaną zniesione limity przyjęć do czterech rodzajów specjalistów - kardiologów, neurologów, ortopedów i endokrynologów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że do końca kadencji Sejmu wszystkie limity na wszystkie porady specjalistyczne zostaną zniesione. Niektóre limity już obecnie są zniesione, ale kolejki wciąż są długie.

Prognoza pogody na środę 12 lutego

W środę w kraju będzie pochmurno. Pojawią się jednak przejaśnienia. W północnej części kraju wystąpią przelotne opady śniegu, a miejscami deszczu ze śniegiem. Na Pobrzeżu Słowińskim możliwe słabe burze. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni. Ciśnienie rośnie.

Paweł Juszczyszyn nie będzie orzekał także w sądzie okręgowym

Paweł Juszczyszyn nie będzie na razie sądził ani w olsztyńskim sądzie rejonowym, ani okręgowym - jego sprawy przejmą inni sędziowie, dla "dobra stron". Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie wyraziło jednocześnie poparcie dla uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej uwzględniania apelacji od wyroków wydanych przez sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro planuje zmienić ustrój sądownictwa.

"Obejmuję w posiadanie ten oto nasz słowiański Bałtyk!"

Równo 100 lat temu gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza - i taki sam gest został wykonany w poniedziałek podczas uroczystej inscenizacji tego wydarzenia w Pucku.

Andrzej Duda prowadzi w sondażach, ale czeka go ciężka kampania

Niespełnione obietnice, zawiedzione nadzieje i pięć lat w Pałacu Prezydenckim pod dyktando lidera partii rządzącej - dla Andrzeja Dudy to nie będzie łatwa kampania. Na uroczystości setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem Andrzej Duda został wygwizdany i przywitany tablicami z napisem "wyPAD 2020". Urzędujący prezydent co prawda na razie prowadzi w sondażach, ale na trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi tak samo prowadził w sondażach Bronisław Komorowski.

Poważne oskarżenie wobec biskupa Jana Szkodonia. Sprawa trafiła do Watykanu

Monika miała wtedy 15 lat, biskup pomocniczy krakowski Jan Szkodoń - ponad 50 lat. Miał wsuwać jej ręce pod koszulę i bieliznę oraz między uda. Monika opowiedziała o swoim koszmarze po latach, po obejrzeniu filmu "Kler". Biskup wszystkiemu zaprzecza, a jego sprawa trafiła do Watykanu. Do molestowania nieletniej miało dochodzić w Krakowie ponad 20 lat temu.

Prognoza pogody na wtorek 11 lutego

We wtorek zachmurzenie duże z przejaśnieniami, a także przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-5 mm oraz mokrego śniegu do 1-5 cm. W górach opady śniegu do 5-10 cm. Możliwe burze. Ślisko! Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 4 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60-90 km/h, szczególnie na zachodzie Polski i na Wybrzeżu, w górach wiatr wiejący z prędkością powyżej 100 km/h.

Solidarnie z Juszczyszynem. Demonstracje w wielu miejscach w Polsce

Sędziowie z Olsztyna i z wielu miejsc w Polsce kolejny dzień demonstrują wsparcie dla odsuwanego od orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. Są solidarni, bo - jak mówią - to czas, gdy za niezawisłość są kary. Sędzia musi być odważny, bo każdy Polak ma prawo do bezstronnego sądu, bez nacisków władzy.

Kampanijna niedziela. O wolności, demokracji i politycznym hejcie

W pierwszy weekend kampanii nie widać prezydenta, który objeżdżał Polskę już wcześniej, za to inni kandydaci ruszyli w trasy i spotykają się z ludźmi. Rozmawiają o wolności i demokracji, zamykanych oddziałach szpitalnych i codziennych problemach. Również o politycznym hejcie.

Prognoza pogody na poniedziałek 10 lutego

W kraju będzie pochmurno. Pojawią się jednak przejaśnienia i przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwe są burze. Temperatura wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Podlasiu do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny. Ciśnienie spada.

Jourova: to już nie reforma, lecz zniszczenie. Kaczyński: my ze swej drogi nie zejdziemy

Polska reforma sądownictwa odbywa się przy użyciu łomu - takiego określenia użyła Vera Jourova w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel". Wiceprzewodnicząca KE stwierdziła, że polskiemu rządowi nie chodzi o dyscyplinowanie "czarnych owiec", lecz o "nalot dywanowy" na sędziów. "My ze swej drogi nie zejdziemy" - napisał z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników sobotniej konwencji Solidarnej Polski. Na konwencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jeszcze bardziej bronił zmian w sądownictwie.