Liczba nowych zakażeń rośnie zamiast spadać. Rząd wstrzymuje wydobycie węgla w 12 kopalniach

599 - o tylu nowych odnotowanych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Tylu nowych zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia dotychczas w Polsce nie odnotowano. Od wtorku zostanie wstrzymane wydobycie w 12 kopalniach węgla kamiennego - to decyzja rządu spowodowana falą zakażeń wśród górników. Nowe ogniska COVID-19 w Polsce wciąż się pojawiają. Ostatnio w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu.

Pierwszy dzień matur w nowym reżimie sanitarnym. "Jest zupełnie inaczej"

Matury czas start, choć w czasie epidemii już na starcie były tematy nie tylko maturalne. Przed wejściem do szkoły abiturientom zostały zmierzone temperatury, musieli także obowiązkowo zdezynfekować ręce. Dopiero po zajęciu swoich miejsc mogli zdjąć maseczki ochronne. W pierwszy dniu maturzyści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jakie pytania pojawiły się w arkuszach?

Prognoza pogody na wtorek 9 czerwca

We wtorek na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu i w Wielkopolsce będzie pogodnie. Poza tym w pozostałej części kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna w dzień od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

"500 plus" na wakacje? Andrzej Duda zapowiada bon turystyczny dla każdego dziecka

Andrzej Duda obiecuje "500 plus" na wypoczynek dla każdego dziecka w rodzinie. Prezydent w kampanii przedstawia coś nowego, mimo że podobną propozycję wcześniej zadeklarował rząd. Turystyczny bon na tysiąc złotych miał być dla wszystkich, którzy mają etat i zarabiają mniej niż średnia krajowa. Dlaczego ten plan się zmienił się plan i kiedy wejdzie w życie?

"Możemy doprowadzić z opóźnieniem do sytuacji włoskiej"

Możemy doprowadzić do sytuacji włoskiej czy hiszpańskiej - ostrzega prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja. W sobotę 6 czerwca odnotowano największą dzienną liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce od momentu pojawienia się pierwszej potwierdzonej infekcji w kraju. Epidemia COVID-19 uderza w Śląsk, liczba zakażonych górników wciąż wzrasta.

Biskup Janiak, który miał kryć pedofilię, pisze do wiernych o "medialnej nagonce"

Proszę o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę - tak biskup Edward Janiak pisze w liście do wiernych. Pismo zostało odczytane parafianom podczas niedzielnych nabożeństw. Sformułowanie "medialna nagonka", którego używa biskup, wiąże się z filmem braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Pokazano w nim jak biskup kaliski miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu duchownych.

Strażak rozpalił płomień pomocy. Tysiące osób pompowało dla Wojtusia

Pompki dla Wojtusia wszędzie, gdzie się da. Za robienie pompek wzięli się i strażacy, i żołnierze, i wiele innych osób, także za granicą. Wojtuś Howis ma półtora roku. Cierpi na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Dzięki zbiórce ma szansę na lek za ponad 9 milionów złotych. Gaszyn Challenge okazał się takim sukcesem, że teraz może pomóc innym chorym dzieciom.

"Sześćdziesiąt osób bawiło się za sto dwadzieścia". Znów można robić wesela

Sale weselne mogą przyjmować mniej gości niż zwykle, ale dla młodych par najważniejsze jest to, że organizacja wesel jest w ogóle możliwa. Joanna i Hubert Pergałowscy, młoda para z Warszawy, mieli szczęście - dwa lata temu zarezerwowali salę na 6 czerwca, akurat na dzień, od którego znów można korzystać z sal weselnych. Inna młoda para z Podkarpacia zaprosiła na wesele prezydenta. Andrzej Duda akurat był w okolicy, więc przyszedł.

Prognoza pogody na poniedziałek 8 czerwca

W poniedziałek zachmurzenie będzie kłębiaste i umiarkowane. Wystąpią również duże opady deszczu na wschodzie, południu i w centrum kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 27 stopni Celsjusza na Podlasiu. Na wschodzie kraju wiatr będzie południowy, poza tym północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Rekordowa liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 w Polsce

W sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 576 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W Działoszynie na kwarantannę skierowano już ponad 400 osób. Obowiązkową izolację zarządzono również w siedmiu domach zakonnych w całej Polsce. Dodatkowo wciąż wrasta liczba zakażonych koronawirusem górników. Ilu zakażonych jest wśród nas - pytają lekarze, ratownicy i pielęgniarki, ale na dokładną odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia nie mogą się doczekać.

Co z otwarciem granic? Rząd czeka z decyzją

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę poinformował, że w ciągu "najbliższych dni" Polska otworzy granicę z Litwą. Z kolei z Unii Europejskiej słychać jasny komunikat: Europa bez granic najpóźniej 1 lipca. Na razie nie wiadomo, co dalej planuje polski rząd. Wiadomo za to, że do połowy czerwca przedłużony został zakaz lotów międzynarodowych.

Prognoza pogody na niedzielę 7 czerwca

W niedzielę na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce będzie pogodnie. Poza tym w kraju zachmurzenie będzie zmienne, wystąpią również przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 27 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny z przewagą południowego. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 994 hPa.

Opozycyjni kandydaci na prezydenta reagują na słowa o "chamskiej hołocie"

W sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje przekonanie, że Jarosław Kaczyński dał im prezent. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta potępił prezesa PiS za słowa o "chamskiej hołocie". Dla opozycyjnych wobec Andrzeja Dudy kandydatów te obraźliwe słowa to efekt przedwyborczej paniki PiS. Napięcie między obozami Dudy i Trzaskowskiego pozostali kandydaci próbują też przekuć na swoją korzyść.

Epidemia COVID-19 w Polsce. Pojawiają się wciąż nowe ogniska

Ministerstwo Zdrowia podało, że w piątek odnotowano w Polsce 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a także, że zmarło 20 zakażonych osób. Te liczby wciąż niepokoją. Pojawiają się nowe ogniska, nie tyko na Śląsku - w kopalniach, zakładach pracy i wśród zakonników.

Baseny i siłownie od 6 czerwca znów będą mogły być otwarte

Od soboty 6 czerwca znowu będą mogły być otwarte siłownie i baseny - to dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy mierzą przerwę w aktywności fizycznej już nie tylko w tygodniach, ale i w kilogramach, jakie im przybyły. W obiektach sportowych będzie obowiązywał nowy reżim sanitarny.