"Miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na COVID-19". Premier na kwarantannie

13.10.2020 | "Miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na COVID-19". Premier na kwarantannie
13.10.2020 | "Miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na COVID-19". Premier na kwarantannie
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.10.2020 | "Miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na COVID-19". Premier na kwarantannieKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Wśród ponad 250 tysięcy osób na kwarantannie od rana jest też premier Mateusz Morawiecki. Wiadomo, że w piątek miał kontakt z osobą zakażoną, ale nieznany jest jeszcze wynik jego testu. Za to zdaniem lekarzy - testu na zrozumienie sytuacji służby zdrowia nie zdał wicepremier Sasin.

Nawet, gdyby wtorkowy test nie potwierdził koronawirusa u premiera Morawieckiego, to jest za wcześnie, by cokolwiek wyrokować. - Dowiedziałem się, że w ubiegły piątek miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na COVID-19. W związku z tym i zgodnie z zasadami sanitarnymi udaję się na kwarantannę - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli kontakt z zakażonym premier miał w piątek, to test, który wykonał we wtorek, niekoniecznie będzie w stu procentach wiarygodny. Więc jeśli nie pojawią się żadne niepokojące objawy, premier będzie cały czas w odosobnieniu w rządowym kompleksie, niedaleko kancelarii premiera. Jeden z budynków już jakiś czas temu został dostosowany do zdalnego działania na wszelki wypadek. Ma zainstalowaną całą aparaturę informatyczną. Podobną do tej, którą premier od wybuchu pandemii ma w swoim gabinecie.

Wynik testu premiera jest istotny również dla tych, z którymi Mateusz Morawiecki widział się od piątku, a tych spotkań trochę było. Chociażby w poniedziałek z ministrem rolnictwa. W niedzielę premier brał udział w spotkaniu, na którym obecny był Jarosław Kaczyński. Premier o tym, że potencjalnie może być zakażonym, wie jednak dopiero od wtorkowego poranka.

- Sanepid będzie podejmował decyzje, kto powinien zostać objęty kwarantanną - poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Apel o współpracę

Żadne z wtorkowych spotkań premiera nie odbyło się twarzą w twarz. Ani spotkanie z samorządowcami o koronawirusie, ani posiedzenie rządu, ani spotkanie, na którym premiera z działań rządu odpytywała opozycja.

- Za stan, który mamy teraz, odpowiada polski rząd. Pełną odpowiedzialność dzisiaj ponosi za to pan premier Morawiecki - mówił Cezary Tomczyk z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Apel o współpracę, który rząd skierował do opozycji, jest apelem w sytuacji, którą każdy ekspert i lekarz nazywa dramatyczną. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 5000 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wynik nie wskazuje na to, by najbliższe dni miały tę tendencję odwrócić.

- Premier Morawiecki mówił, że wirus jest w odwrocie. Wiemy, że wirus nie jest w odwrocie - opowiadał Tomasz Trela z KPP Lewicy, SLD.

Premier usłyszał od opozycji, a wcześniej od samorządowców, to co widać gołym okiem, gdy przekroczy się drzwi szpitala z oddziałem dla chorych na koronawirusa.

- To jest system, który jest niewydolny całościowo - uważa Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

"Oczekujemy przeprosin"

- Będę apelował do personelu szpitala, by wytrzymał tydzień, dwa, bo mam obietnicę wojewody, że będą dodatkowe oddziały COVID-owe - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Trudno się apeluje do lekarzy, prosi ich o "wytrzymanie jeszcze trochę" i o "danie z siebie jeszcze więcej", gdy ci sami lekarze słyszą wtorkową wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina.

- Problemem chociażby jest w tej chwili zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy - stwierdził na antenie Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Dwie sekundy później wicepremier dodał, że chodzi tylko o część środowiska lekarskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy cały świat chucha i dmucha na lekarzy, polski rząd zarzucił jakiejś "części" z nich brak zaangażowania. Gdy wielu pracuje po kilkadziesiąt godzin bez przerwy, by było komu obsłużyć respirator.

- Oczekujemy przeprosin za te słowa, bo te słowa podważają i tak już wątłe morale wśród lekarzy - powiedział Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

- Wicepremier ośmiela się wypowiedzieć takie słowa. To jest nie tylko niedopuszczalne, to jest chamskie i bezczelne - uważa Bogdan Klich, senator z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

- Sądzę, że w tej chwili nie należy zwiększać niepotrzebnych konfliktów - twierdzi Jan Maria Jackowski, senator z KP PiS.

Lekarze napisali do premiera pismo z pytaniem, czy słowa Jacka Sasina to oficjalne stanowisko rządu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS