"To jest gorsza afera niż Amber Gold". Poszkodowani chcą działań rządu

W piątek do Sejmu przyszli przedstawiciele osób poszkodowanych w aferze GetBack. Oczekują powołania komisji śledczej, powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli. Z raportu wynika, że Komisja Nadzoru Finansowego nie zareagowała na informacje, które wskazywały na nieprawidłowości w GetBack.

Prognoza pogody na sobotę 1 lutego

W sobotę w kraju będzie pochmurno. Wystąpią nieliczne przejaśnienia i opady deszczu. Temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni. Ciśnienie spada.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem z Wuhanu?

W Chinach potwierdzono już ponad osiem tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem z Wuhanu. 171 osób zmarło z powodu tego patogenu. W Polsce wciąż nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia tym nowym koronawirusem, ale niektóre osoby, które wróciły z Chin do Polski, zostały odizolowane i poddane obserwacji. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, należy często myć ręce mydłem i dezynfekować powierzchnie.

Andrzej Duda wygrywa z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN

44 procent głosów dostałby w pierwszej turze Andrzej Duda, 24 procent - Małgorzata Kidawa Błońska. To wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Gdyby w drugiej turze spotkali się Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska, to obecny prezydent wygrałby z wynikiem 54 procent, a kandydatka opozycji przegrałaby z wynikiem 42 procent. Kampania prezydencka jeszcze formalnie się nie zaczęła. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek musi ogłosić datę wyborów prezydenckich do 6 lutego.

Sędziowie w Niemczech są powoływani przez polityków? Diabeł tkwi w szczegółach

Zbigniew Ziobro uważa, że w Niemczech politycy mają więcej do powiedzenia w sprawie wyboru sędziów niż politycy w Polsce. Diabeł tkwi w szczegółach. Procedury wyboru sędziów w Niemczech różnią się w zależności od landu, ale zawsze są takie, że zmuszają partie polityczne do zawierania kompromisów. Jeśli natomiast chodzi o sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, to powołują ich Bundestag i Bundesrat, zawsze większością dwóch trzecich głosujących.

Liczba mieszkańców Polski zmniejsza się. Rząd chce odwrócić ten trend

Dane GUS pokazują, że Polaków w ciągu roku znowu zrobiło się mniej. Rząd chce walczyć z zapaścią demograficzną. Program "Rodzina 500 plus" okazuje się jednak niewystarczający. Bez zmian już za kilka lat jako stare społeczeństwo staniemy przed problemem zatrudnienia, może też runąć system ubezpieczeń i emerytur.

Pociąg omal nie uderzył w ciężarówkę pozostawioną na torach

Rozpędzony pociąg jechał prosto na porzucony na torach samochód. Gdyby nie funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy latarkami wysyłali sygnały ostrzegawcze, mówilibyśmy teraz o zupełnie innej historii. Skończyło się tylko gwałtownym hamowaniem. Do incydentu doszło w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy funkcjonariusze patrolowali torowisko niedaleko stacji Szczecin-Dąbie.

Dzielny 6-latek zadzwonił pod 112. Uratował swoją mamę

Tata poszedł do pracy, a mama upadła i ma zamknięte oczka - z taką informacja pod numer alarmowy 112 zadzwonił 6-letni Rafał. Przytomnie i konkretnie wszystko wytłumaczył, a potem posłusznie wykonywał polecenia dyspozytorki. Jego mama już czuje się dobrze. Chłopiec wie od rodziców, jak powinien udzielać pomocy.

W PiS trwa walka o miejsce w europarlamencie

Brytyjscy europarlamentarzyści stracili mandaty w związku z brexitem. Nowy rozdział mandatów w Parlamencie Europejskim spowodował, że Polska zyskała jeden mandat. Mieliśmy 51 miejsc, będziemy mieli 52 miejsca. Poseł PiS Dominik Tarczyński czeka na swój mandat europosła od maja, ale jego partyjny kolega Arkadiusz Mularczyk donosi, że to miejsce należy się jemu.

Prognoza pogody na piątek 31 stycznia

W piątek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu do 5-10 mm, na wschodzie kraju początkowo opady deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu do 1-5 cm. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 9 stopni Celsjusza w centrum kraju do 11 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h, w górach do 80-130 km/h.

Trybunał Konstytucyjny chce wstrzymania uchwały Sądu Najwyższego

Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie, w którym pisze o wstrzymaniu uchwały Sądu Najwyższego. Prawnicy ostrzegają: to jest sprzeczne z prawem europejskim. Projekt w Trybunale przygotowała sędzia Krystyna Pawłowicz. Posłowie PiS-u przekonują, że jest w tej sprawie obiektywna.

Dopłaty do aut elektrycznych będą niższe. "Oszukanie przede wszystkim klientów"

Klienci czują się oszukani - wpłacili zaliczki na samochody elektryczne, a rząd obniża o połowę obiecaną dopłatę. Branża samochodowa jest rozczarowana, bo dzięki dopłatom sprzedaż samochodów elektrycznych znacznie wzrosła. W dodatku drożeje prąd, a ładowanie samochodu elektrycznego na stacjach nie będzie bezpłatne zawsze. Lotos już wprowadza opłaty.

Prognoza pogody na czwartek 30 stycznia

W czwartek przeważnie będzie pochmurno. Wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie.

Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.