Nie żyje kardynał Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat

Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób - to fragment oświadczenia Konferencji Episkopatu Polski, wydanego na wiadomość o śmierci kardynała Henryka Gulbinowicza. Były metropolita wrocławski zmarł w szpitalu we Wrocławiu, do którego trafił w ciężkim stanie na początku miesiąca. Miał 97 lat.

Śledztwo w sprawie zdjęć europosłów na szubienicach ponownie umorzone

Katowicka prokuratura umorzyła po raz drugi śledztwo w sprawie manifestacji zorganizowanej przez środowiska narodowe trzy lata temu w Katowicach. Na szubienicach powieszono wtedy zdjęcia europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją w sprawie polskiej praworządności. Po pierwszej decyzji o umorzeniu sąd nakazał kontynuowanie postępowania.

Błędy w raportach o przebiegu epidemii? "To się zdarza na całym świecie"

Odgrywające ważną rolę w walce z epidemią COVID-19 sanepidy będą od tej pory odciążone z części biurokracji. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza jednocześnie, czy ich dane o rozwoju epidemii są poprawne. Wszystko dlatego, że nastoletni twórca bazy danych o zakażeniach koronawirusem w Polsce dostrzegł różnice między danymi zbiorczymi podawanymi dla niektórych województw a publicznie dostępnymi danymi z powiatowych sanepidów.

Prognoza pogody na wtorek 17 listopada

We wtorek na północy wystąpią słabe opady deszczu. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.

Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty

To nie są tak wielkie protesty, jak te choćby sprzed dwóch tygodni, ale w wielu polskich miastach wciąż odbywają się demonstracje przeciwko rozstrzygnięciu prowadzącemu do niemal całkowitego zakazu aborcji. Strajk Kobiet zapowiada kolejne. Kolejni prawnicy zgłaszają chęć pomocy protestującym.

Roman Giertych opublikował oświadczenie w sprawie wniosku o areszt dla Leszka Czarneckiego

Sąd Okręgowy w Warszawie w poniedziałek ma zająć się wnioskiem prokuratury o aresztowanie biznesmena Leszka Czarneckiego. Właściciel Idea Banku jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym afery GetBack. W posiedzeniu nie weźmie udziału pełnomocnik Leszka Czarneckiego Roman Giertych, który blisko miesiąc temu został zatrzymany przez CBA i w związku ze stawianymi mu zarzutami zawieszony w czynnościach adwokata.

Prognoza pogody na poniedziałek 16 listopada

W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia. W pasie dzielnic zachodnich i centralnych pojawią się przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Podlasiu do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Ciśnienie spada.

Tak działa szpital na Stadionie Narodowym. "Jesteśmy wsparciem jeżeli chodzi o pacjentów, którzy są w lżejszym stanie"

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 nowych zakażeniach i o śmierci 548 osób. W szpitalach leży obecnie ponad 22 tysiące chorych z COVID-19, co stanowi wielkie wyzwanie dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Sytuację miały poprawić zapowiedziane przez rząd szpitale tymczasowe. Ten największy powstał na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jak funkcjonuje, sprawdzała ekipa "Faktów" TVN.

Podziały w Zjednoczonej Prawicy. "Jarosław Kaczyński traci kontrolę nad swoim obozem politycznym"

Prezydent absolutnie się nie zgadza na "piątkę dla zwierząt", co jest sprzeczne z wolą Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS twierdził, że "wszyscy dobrzy ludzie" poprą tę ustawę. Sporów na prawicy jest więcej. Kolejną kością niezgody jest kwestia ewentualnego weta dla unijnej perspektywy finansowej, czyli budżetu UE na najbliższe siedem lat. Wicepremier Jarosław Gowin mówi otwarcie, że ma nadzieję, że premier Mateusz Morawiecki nie posłuży się wetem. Solidarna Polska jest za wetem, gdyż sprzeciwiają się powiązaniu wypłat z funduszy unijnych z praworządnością.

Policja zatrzymała podejrzanego o wrzucenie racy do mieszkania w Warszawie

Mężczyzna podejrzany o wrzucenie racy do mieszkania na Powiślu w Narodowe Święto Niepodległości został zatrzymany przez policję. 36-latek, powiązany ze środowiskiem pseudokibiców, został zatrzymany w Białymstoku, kiedy przygotowywał się do wyjechania za granicę. Nagrania z monitoringu rzucają nowe światło na inne incydenty podczas Marszu Niepodległości.

"Jesteśmy potrzebni bardziej niż kiedykolwiek". Rusza Szlachetna Paczka

W 2019 roku Szlachetnej Paczce udało się pomóc ponad czternastu tysiącom rodzin. Zaangażowało się w to ponad 600 tysięcy osób - przekazały paczki o wartości niemal 50 milionów złotych. Jak będzie w tym roku? - To jest rok szczególny, w którym jesteśmy potrzebni bardziej niż kiedykolwiek - apeluje Joanna Sadzik, prezes Szlachetnej Paczki.

Prognoza pogody na niedzielę 15 listopada

W niedzielę pochmurno, z większymi przejaśnieniami na zachodzie, południu i w centrum kraju. Na krańcach wschodnich słabe, zanikające opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, szczególnie na zachodzie.

"To, co robi Mateusz Morawiecki, zakrawa na czyste szaleństwo"

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie mechanizmu powiązania wypłaty pieniędzy unijnych z praworządnością. "Bez dostatecznych gwarancji poszanowania praw traktatowych państw członkowskich nie widzimy możliwości ratyfikacji budżetu w Parlamencie RP" - przekonuje szef polskiego rządu. Opozycja jest bardzo krytyczna wobec stanowiska polskich władz.

Premier mówi o stabilizacji, lekarze o "iluzji poprawy"

24051 nowych zakażeń koronawirusem odnotowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki uspokaja, że ponieważ liczba nowych zakażeń nie rośnie z dnia na dzień, to nie ma teraz potrzeby wprowadzenia pełnego lockdownu. Szpitale wciąż są jednak przepełnione i brakuje im butli tlenowych. Premier rozmawiał w piątek z przedstawicielami firmy Pfizer o zakupie szczepionki na COVID-19.

"Patrioci" czy "zadymiarze"? Dwugłos w PiS po marszu narodowców

Antoni Macierewicz mówi, że tegoroczny Marsz Niepodległości był "wspaniały" i pełen patriotów, a poseł PiS Bolesław Piecha twierdzi, że to byli "zadymiarze". Policja zatrzymała wiele osób podczas marszu, głównie osoby związane ze środowiskami pseudokibiców. Konfederacja domaga się dymisji wicepremiera do spraw bezpieczeństwa narodowego Jarosława Kaczyńskiego.

Kontrowersyjne zatrzymanie starszej kobiety "za naruszenie nietykalności policjanta"

Działaczka inicjatywy Polskie Babcie Katarzyna Augustynek została zatrzymana przez policję w okolicy Placu Piłsudskiego, gdzie odbywały się obchody miesięcznicy smoleńskiej z udziałem między innymi premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Według policji takie działanie funkcjonariuszy było konieczne, bo kobieta nie miała dokumentów, odmówiła podania swoich danych, była też agresywna. Usłyszała zarzut naruszenia nietykalności policjanta.

Prognoza pogody na sobotę 14 listopada

W sobotę będzie przeważnie pochmurno. Na Pomorzu deszcz do 3 mm. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Podlasiu do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.