"Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu

15.10.2020 | "Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu
15.10.2020 | "Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu
Maciej Knapik | Fakty TVN
15.10.2020 | "Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domuMaciej Knapik | Fakty TVN

Mecenas Roman Giertych, niegdyś wicepremier i minister edukacji narodowej, został w czwartek zatrzymany przez CBA. Powodem ma być działanie na szkodę jednej ze spółek giełdowych. Podczas przeszukania jego domu Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego córka przekazała wcześniej, że zdaniem jej ojca zarzuty wobec niego są absurdalne i polityczne. - Ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Po godzinie 18 w czwartek Roman Giertych zemdlał w trakcie przeszukania CBA w jego domu. Jego córka, Maria Giertych, powiedziała dziennikarzom, że jest nieprzytomny. Karetka odwiozła go do szpitala. CBA kilka godzin wcześniej weszło do jego domu i do kancelarii adwokackiej.

Pracownicy kancelarii adwokackiej nie chcieli udzielać żadnych informacji. Funkcjonariusze pojawili się w kancelarii około godziny 14, a sam Roman Giertych został zatrzymany przed warszawskim sądem, gdzie był służbowo. Potem przewieziono go do jego domu pod Warszawą, gdzie też trwały przeszukania.

- Tata mówi, że są te zarzuty absurdalne, polityczne, wymierzone w jego działalność antyrządową i ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Zarzuty wyprowadzania pieniędzy ze spółki

Zatrzymany został także znany biznesmen Ryszard K., a zarzuty to artykuł 296 Kodeksu karnego, czyli wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym. Kara za tego rodzaju czyn to od trzech miesięcy do nawet dziesięciu lat.

- Podejrzani brali udział w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tychże środków, a także prania pieniędzy - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Chodzi o minimum 90 milionów złotych, jak twierdzi CBA. Sprawa dotyczy lat 2010-2014, czyli sprzed sześciu lat.

- Nie ma przypadków, zwłaszcza jeśli chodzi o działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego w państwie PiS. (...) Osiem tysięcy zachorowań, z drugiej strony sprawa aresztowa, którą prowadzi pan mecenas Giertych - skomentował poseł PO Cezary Tomczyk.

Sam Roman Giertych zasugerował na Twitterze, że jego zatrzymanie ma przykryć "katastrofę epidemiczną rządu PiS".

- Ten pokaz siły, brutalnej, chamskiej siły, którego dzisiaj doświadczamy, jest dowodem tego, że oni słabną - uznał Michał Kamiński, poseł klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej.

Najmniej chętni do komentarzy w tej sprawie byli w czwartek politycy PiS.

Adwokaci komentują zatrzymanie adwokata

W czynności włączyła się Okręgowa Rada Adwokacka - Roman Giertych prowadził sprawy objęte tajemnicą adwokacką, stąd przeszukania w jego domu i w kancelarii budzą wątpliwości.

- Mogę jedynie zadać retoryczne pytanie: dlaczego nie doszło tutaj do zaproszenia pana mecenasa listownie, wezwanie go telefoniczne - powiedział Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

W piątek Roman Giertych miał pojawić się na rozprawie aresztowej znanego biznesmana Leszka Czarneckiego. Jego klient miał działać na szkodę IdeaBanku. Nie będzie go tam. Nie będzie też drugiego obrońcy - Jacka Dubois, który jest na kwarantannie. Sam Leszek Czarnecki jest poza krajem. Prokuratura zajęła znaczny majątek biznesmena,

- Mamy do czynienia z próbą pozbawienia prawa do obrony człowieka, który jest solą w oku obecnej władzy - ocenił Jacek Dubois.

Roman Giertych prowadził też sprawę tak zwanych dwóch wież i spółki Srebrna. Reprezentował austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, z którym negocjacje co do inwestycji prowadził - i został przy tym nagrany - prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prokuratura nie podjęła wtedy dochodzenia.

Agenci CBA - jak się zdaje - działali w czwartek w pośpiechu, bo pomylili drzwi, chcąc wejść do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha.

Mecenasowi zostaną postawione zarzuty, po przewiezieniu do poznańskiej prokuratury.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS