"Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu

15.10.2020 | "Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu
15.10.2020 | "Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu
Maciej Knapik | Fakty TVN
15.10.2020 | "Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domuMaciej Knapik | Fakty TVN

Mecenas Roman Giertych, niegdyś wicepremier i minister edukacji narodowej, został w czwartek zatrzymany przez CBA. Powodem ma być działanie na szkodę jednej ze spółek giełdowych. Podczas przeszukania jego domu Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego córka przekazała wcześniej, że zdaniem jej ojca zarzuty wobec niego są absurdalne i polityczne. - Ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Po godzinie 18 w czwartek Roman Giertych zemdlał w trakcie przeszukania CBA w jego domu. Jego córka, Maria Giertych, powiedziała dziennikarzom, że jest nieprzytomny. Karetka odwiozła go do szpitala. CBA kilka godzin wcześniej weszło do jego domu i do kancelarii adwokackiej.

Pracownicy kancelarii adwokackiej nie chcieli udzielać żadnych informacji. Funkcjonariusze pojawili się w kancelarii około godziny 14, a sam Roman Giertych został zatrzymany przed warszawskim sądem, gdzie był służbowo. Potem przewieziono go do jego domu pod Warszawą, gdzie też trwały przeszukania.

- Tata mówi, że są te zarzuty absurdalne, polityczne, wymierzone w jego działalność antyrządową i ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Zarzuty wyprowadzania pieniędzy ze spółki

Zatrzymany został także znany biznesmen Ryszard K., a zarzuty to artykuł 296 Kodeksu karnego, czyli wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym. Kara za tego rodzaju czyn to od trzech miesięcy do nawet dziesięciu lat.

- Podejrzani brali udział w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tychże środków, a także prania pieniędzy - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Chodzi o minimum 90 milionów złotych, jak twierdzi CBA. Sprawa dotyczy lat 2010-2014, czyli sprzed sześciu lat.

- Nie ma przypadków, zwłaszcza jeśli chodzi o działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego w państwie PiS. (...) Osiem tysięcy zachorowań, z drugiej strony sprawa aresztowa, którą prowadzi pan mecenas Giertych - skomentował poseł PO Cezary Tomczyk.

Sam Roman Giertych zasugerował na Twitterze, że jego zatrzymanie ma przykryć "katastrofę epidemiczną rządu PiS".

- Ten pokaz siły, brutalnej, chamskiej siły, którego dzisiaj doświadczamy, jest dowodem tego, że oni słabną - uznał Michał Kamiński, poseł klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej.

Najmniej chętni do komentarzy w tej sprawie byli w czwartek politycy PiS.

Adwokaci komentują zatrzymanie adwokata

W czynności włączyła się Okręgowa Rada Adwokacka - Roman Giertych prowadził sprawy objęte tajemnicą adwokacką, stąd przeszukania w jego domu i w kancelarii budzą wątpliwości.

- Mogę jedynie zadać retoryczne pytanie: dlaczego nie doszło tutaj do zaproszenia pana mecenasa listownie, wezwanie go telefoniczne - powiedział Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

W piątek Roman Giertych miał pojawić się na rozprawie aresztowej znanego biznesmana Leszka Czarneckiego. Jego klient miał działać na szkodę IdeaBanku. Nie będzie go tam. Nie będzie też drugiego obrońcy - Jacka Dubois, który jest na kwarantannie. Sam Leszek Czarnecki jest poza krajem. Prokuratura zajęła znaczny majątek biznesmena,

- Mamy do czynienia z próbą pozbawienia prawa do obrony człowieka, który jest solą w oku obecnej władzy - ocenił Jacek Dubois.

Roman Giertych prowadził też sprawę tak zwanych dwóch wież i spółki Srebrna. Reprezentował austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, z którym negocjacje co do inwestycji prowadził - i został przy tym nagrany - prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prokuratura nie podjęła wtedy dochodzenia.

Agenci CBA - jak się zdaje - działali w czwartek w pośpiechu, bo pomylili drzwi, chcąc wejść do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha.

Mecenasowi zostaną postawione zarzuty, po przewiezieniu do poznańskiej prokuratury.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS