Metody "na wnuczka", "na policjanta", "na urzędnika" wciąż działają

"Na wnuczka", "na policjanta", "na urzędnika" - metody są różne, ale cel jeden: wyłudzić pieniądze. Ofiarami oszustów głównie zostają osoby starsze. Mimo kampanii i apeli wciąż nie brakuje naiwnych osób, które po jednym telefonie są gotowe oddać oszustom wszystko co mają.

Egzamin maturalny ma być trudniejszy. CKE zapowiada zmiany

Więcej zadań otwartych, więcej zadań praktycznych i nowy procentowy próg. Ma być trudniej i maturalna poprzeczka ma być wyżej - mówią przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zmiany w egzaminie maturalnym zaczną obowiązywać za trzy lata. Jako pierwszy zmierzy się z nimi tak zwany podwójny rocznik.

Marcin Gortat przechodzi na sportową emeryturę. "Jest legendą"

Marcin Gortat kończy koszykarską karierę. Po 17 latach jest gotowy, by zejść z parkietu. Polak w NBA grał przez 13 sezonów, z Orlando Magic sięgnął po wicemistrzostwo. Teraz jak mówi czas na odpoczynek, ale sportowa emerytura nie będzie równać się z bezczynnością. Gortat chce poświecić się pracy charytatywnej.

Prognoza pogody na poniedziałek 17 lutego

W poniedziałek zachmurzenie będzie zmienne. Miejscami w kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Podlasiu do 15 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy ponad 70 km/h. W górach wiatr do 120 km/h. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 1004 hPa.

Andrzej Duda zainaugurował kampanię. "Stawką jest przyszłość Polski"

Andrzej Duda na konwencji w Warszawie oficjalnie zainaugurował bój o reelekcję, w otoczeniu zwolenników, polityków PiS, członków rządu i rodziny. Była premier Beata Szydło ma zostać szefem jego sztabu wyborczego. W warszawskiej Hali Expo XXI nie zabrakło też prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Określił on Andrzeja Dudę "kandydatem marzeń".

Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowia

Gest posłanki Joanny Lichockiej w trakcie debaty nad dofinansowaniem mediów publicznych wywołał wiele reakcji, nie tylko wśród polityków. Finansowanie onkologii to temat, który powinien łączyć, a nie dzielić, dlatego lekarze z Poznania proponują, by te polityczne emocje skierować przeciwko wspólnemu wrogowi.

Zwycięstwo po siedmiu latach. Piotr Żyła pierwszy w Bad Mitterndorf

Piotr Żyła przez siedem lat czekał na kolejne pucharowe zwycięstwo i w sobotę się mu udało. Wygrał konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich na mamucim obiekcie w Bad Mitterndorf. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch Polaków. Dawid Kubacki był piąty, Kamil Stoch - siódmy.

Listy poparcia do KRS ujawnione. "Sędzia Nawacki nie miał minimalnej liczby podpisów"

Całymi miesiącami były pilnie strzeżone. Kancelaria Sejmu robiła wszystko, by ich nie pokazać. W piątek ujrzały jednak światło dzienne. Chodzi o listy poparcia, jakie dwa lata temu składali sędziowie kandydujący do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Na nich widać sieć wzajemnych powiązań, a także krewnych i znajomych. Widać także tych, którzy swoje poparcie wycofali - część prawników twierdzi, że z tego powodu sędzia Maciej Nawacki nie uzbierał wymaganej liczby 25 podpisów.

Ma powstać nowa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Ekolodzy alarmują

Planowana odkrywka w Złoczewie otrzymała zielone światło od rządu. Ma dostarczać węgiel brunatny do elektrowni Bełchatów, uznanej za największego truciciela w Europie. Ekolodzy ostrzegają, że nowa kopalnia będzie miała negatywny wpływ na środowisko naturalne i klimat, a także, że powinniśmy odchodzić od węgla.

Fachowcy pilnie poszukiwani. "Praca szuka ludzi"

Ekonomiści mówią, że w Polsce brakuje przedstawicieli wszystkich zawodów, oprócz jednego: ekonomistów. Zawód marzeń to obecnie budowlaniec. Pracę ma od ręki i całkiem niezłe zarobki. Kierowcy i piekarze też są w cenie. Praca czeka również na specjalistów od księgowości i kadr w rosnących jak grzyby po deszczu centrach usług wspólnych.

Prognoza pogody na niedzielę 16 lutego

W niedzielę bezchmurno, tylko na północy i na zachodzie Polski opady deszczu (1-5 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr dość silny i silny, w porywach na północy kraju osiągający prędkość do 80 km/h, południowo-zachodni. W górach zjawiska fenowe: na Śnieżce w porywach osiągające prędkość do 150 km/h, a w Tatrach wystąpi halny. Na Kasprowym Wierchu halny może mieć w porywach prędkość do 100 km/h. Na Bałtyku sztorm o sile 10 stopni w skali Beauforta.

Opozycja miała długą listę zarzutów, PiS obronił ministra Kamińskiego

Minister koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński pozostaje na stanowisku. Obroniła go sejmowa większość PiS. Koalicja Obywatelska wniosła wotum nieufności wobec ministra po emisji reportażu "Superwizjera" TVN, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek oskarżył Mariusza Kamińskiego o to, że kazał mu kłamać w operacji dotyczącej tzw. "wilii Kwaśniewskich". To nie są jedyne zarzuty opozycji wobec ministra.

Burza po geście posłanki Lichockiej. Opozycja chce jej ukarania

Sejm głosami posłów PiS zdecydował przeznaczyć dwa miliardy złotych na telewizję publiczną, nie na onkologię, jak proponował Senat. Po swoim wystąpieniu posłanka PiS Joanna Lichocka wykonała ręką gest, który potem tłumaczyła jako przesunięcie palcem pod okiem.

"Stan wyjątkowy w sądach". Sędziowie protestują przeciwko "ustawie represyjnej"

Przegłosowana przez Sejm i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę "ustawa represyjna" weszła w piątek w życie. Ustawa posłów z Klubu Parlamentarnego PiS między innymi zaostrza kary dyscyplinarne dla sędziów i daje więcej kompetencji rzecznikom dyscyplinarnym. Prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki przeszedł w stan spoczynku w proteście przeciwko nowemu prawu. Także inni sędziowie głośno wyrażają swój sprzeciw.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważania prezydenta

Prokuratura w Pucku wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego publicznego znieważenia Andrzeja Dudy. Podczas poniedziałkowych obchodów setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem prezydent został wygwizdany. Ze strony demonstrujących padały okrzyki "aferzyści i złodzieje" i "będziesz siedział". Majestatu prezydenta chcą bronić w Sejmie politycy PiS specjalną uchwałą.

Prognoza pogody na sobotę 15 lutego

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy o prędkości do 60 km/h. Ciśnienie rośnie. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1014 hPa.

Zgrzyt w obozie władzy. Jarosław Gowin kontra Zbigniew Ziobro

Nikt nie będzie meblował nam wymiaru sprawiedliwości - w takim tonie jest odpowiedź rządu dla unijnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obrał kurs mocno konfrontacyjny, co przestało podobać się koalicjantowi - Jarosławowi Gowinowi.

Naukowcy i sanepid ostrzegają: suszarki do rąk rozprowadzają zarazki

Gdyby brać do serca ostrzeżenia naukowców, to należałoby się dobrze zastanowić przed użyciem suszarek do rąk. Ich powierzchnie pokryte są kilkadziesiąt razy większą liczbą bakterii niż pojemniki na ręczniki. Suszarka, dmuchając powietrzem, rozprowadza bakterie i inne patogeny.

Prognoza pogody na piątek 14 lutego

W piątek w kraju będzie pochmurno. Na zachodzie i południu kraju wystąpią opady deszczu, a na pozostałym obszarze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna w dzień od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, zachodni, w porywach do 45 km/h.

"Nie ulegajcie presji". Beata Szydło odpowiedziała na słowa Very Jourovej

Europosłowie znów dyskutowali o zmianach w polskim sądownictwie. Stanowisko rządu odczytała Beata Szydło ale w debacie o praworządności w Polsce padły mocne słowa i argumenty o niszczeniu systemu prawnego i represjonowaniu sędziów. Komisja Europejska chce dialogu, ale też przestrzegania traktatów. Komisję reprezentowała Vera Jourova, która nie szczędziła polskiemu rządowi ostrych ocen.

CBA ujawnia dokumenty. "Willa Kwaśniewskich" do Kwaśniewskich nie należała

CBA ujawniło raport ze śledztwa, protokoły przesłuchań i nagrania prywatnych rozmów, ale to tylko część materiałów dotyczących sprawy willi w Kazimierzu Dolnym. Nie wynika z nich, że Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy nielegalnie kupili willę. W "Superwizjerze" TVN agent Tomek, czyli były agent CBA Tomasz Kaczmarek, mówił o naciskach, jakie wywierali na niego w tej sprawie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.