Młodzi pomagają starszym. W obliczu epidemii mnożą się inicjatywy pomocy

Pogotowie zakupowe, solidarność międzypokoleniowa - mnożą się inicjatywy pomocy tym, którzy szczególnie muszą się izolować. Młodzi pomagają starszym. Najwięcej ofert jest w internecie. Na Facebooku powstała grupa "Widzialna Ręka", która w ciągu trzech dni zebrała około pięćdziesięciu tysięcy osób chętnych do pomocy.

Prognoza pogody na poniedziałek 16 marca

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północnym-zachodzie kraju wzrastające do dużego. Na Pomorzu niewielkie przelotne opady deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 12 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, w górach - do 100 km/h.

Ograniczenia, kontrole i zmiany w ruchu granicznym. Rząd walczy z SARS-CoV-2

W piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia przekazało, że zmarł drugi pacjent zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Do soboty do godziny 13:30 w Polsce potwierdzono 93 przypadki zakażeń. W sobotę wieczorem poinformowano także o 13 przypadkach wyzdrowień. W związku z SARS-CoV-2 rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Od północy z soboty na niedzielę obowiązywać będą kontrole na granicach. Cudzoziemcy, z określonymi wyjątkami, nie wjadą na terytorium Polski, a na wracających Polaków czeka dwutygodniowa kwarantanna. Polski rząd ograniczył też działalność galerii handlowych i restauracji oraz wydał zakaz zgromadzeń większych niż 50 osób - dotyczy to także kościołów.

Kampania wyborcza w zawieszeniu. "Ja realizuję obowiązki prezydenckie"

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemiologicznego. Ogłoszone ograniczenia praktycznie uniemożliwiają normalną kampanię prezydencką, ale nie dają formalnych podstaw, by wybory przełożyć. Były premier Donald Tusk stwierdził, że wybory prezydenckie trzeba przełożyć, "za zgodą wszystkich".

Prognoza pogody na niedzielę 15 marca

W niedzielę na północnym-wschodzie i wschodzie Polski pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu do 1-2 cm, po południu zanikającymi. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr północny, umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, po południu słabnący.

Prognoza pogody na sobotę 14 marca

W sobotę na północnym-wschodzie i wschodzie kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Poza tym w kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr północny, umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, po południu słabnący.

Pytania o liczbę respiratorów w szpitalach

Jeszcze w czwartek ma zostać wprowadzone rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. W związku zwiększającą się liczbą zakażeń SARS-CoV-2 ma powstać sieć 19 jednoimiennych szpitali zakaźnych, w których będą leczeni pacjenci z koronawirusem. W tej sytuacji warto zapytać o liczbę łóżek i respiratorów w placówkach medycznych.

"Wszyscy o nas mówią, a nikt nie zapytał, jak my się czujemy"

Dwa tygodnie temu pan Paweł wrócił z Włoch. Kasłał i czuł się źle, ale nie miał wysokiej gorączki. Mężczyzna chciał zrobić testy na koronawirusa SARS-CoV-2 w szpitalu albo prywatnie, ale nie było takiej możliwości. Dziś 53-letni ojciec pana Pawła leży pod respiratorem, a matka i siostra też są zakażone. Z kobietami rozmawiał reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski.

Episkopat wydał ważny komunikat dla biskupów i wiernych

Niedzielne msze święte nie zostaną odwołane, ale episkopat rekomenduje biskupom udzielenie dyspensy tym, którzy obawiają się tłumów i zakażeń w kościele. Dziś nikt już nie zachęca wiernych, by nie bali się przyjść na mszę.

Sąd uniewinnił urzędniczki z Drawska Pomorskiego

Wykazały się wrażliwością, pomocą i empatią - tak Sąd Rejonowy w Drawsku Pomorskim argumentował uniewinnienie dwóch kuratorek sądowych i dwóch pracownic opieki społecznej. Kobiety były oskarżone o zaniedbania podczas opieki nad Katarzyną W. i jej dwójką dzieci. Okazało się, że dzieci były katowane przez matkę i jej konkubenta.

Prognoza pogody na piątek 13 marca

W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia. W północnej części kraju pojawią się przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny. Ciśnienie waha się.

Spotkanie premiera z samorządowcami w sprawie SARS-CoV-2

Potrzeba więcej odzieży ochronnej i sprzętu, a to tylko początek listy, z którą prezydenci miast przyjechali na spotkanie do kancelarii premiera. Ciężar opieki nad zakażonymi spoczywa na szpitalach należących do samorządów.

Koronawirus kontra gospodarka. Rząd zapowiada specustawę

Są na razie plan i pakiet, ale ustawy mają pojawić w ekspresowym tempie. Po to by pomóc przedsiębiorcom i firmom, które już odczuwają skutki epidemii koronawirusa. Te działania mają zapobiec fali bankructw choćby w turystyce czy branży przewozowej.

Jacek Kurski zostaje w telewizji państwowej. Będzie doradcą zarządu

Ciąg dalszy sprawy dwóch miliardów dla mediów państwowych. Prezydent ustawę w tej sprawie podpisał w ostatniej chwili, a tej decyzji towarzyszyła dymisja Jacka Kurskiego z funkcji prezesa telewizji publicznej. Teraz nowym pełniącym obowiązki prezesa będzie współpracownik Kurskiego, a sam były prezes zostanie doradcą zarządu telewizji państwowej.