Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie

19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZD
19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZD
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZDMagda Łucyan | Fakty TVN

W 1984 roku w Centrum Zdrowia Dziecka pani Monice przeszczepiono nerkę. W czasach PRL-u była to operacja pionierska i ryzykowana. We wtorek była pacjentka spotkała się z Kubą, który jest tysięcznym pacjentem po takim przeszczepie.

Pani Monika Kutera-Kukla zdecydowała się odwiedzić Kubę po to, by pokazać, że po takim przeszczepie da się normalnie żyć i funkcjonować.

- Monika przez 35 lat była z nami w kontakcie, nawet będąc dorosłą osobą. Jest tu z mężem, który też był naszym pacjentem i też ma przeszczepioną nerkę - opowiada profesor Ryszard Grenda z Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.

Chwilę później do spotkania dołączył Nikodem, który dostał nerkę numer 999. - Chłopcy byli przeszczepiani tego samego dnia, w związku z tym Nikodem przez 20 minut myślał, że to on jest tysięcznym pacjentem - dodaje doktor Jacek Rubik, nefrolog i pediatra z Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.

W tym przypadku zadecydowały minuty, chociaż to nie numer ma tu znaczenie. Każdemu z tych dzieci przeszczep uratował życie.

- Nie mogłem chodzić do szkoły i robić wielu rzeczy - opowiada Nikodem. Nie mógł grać w piłkę, pić więcej niż pół litra wody dziennie. - Teraz już dawno o tym zapomniałem. Bo teraz jest nowe życie dla mnie - wspomina.

Chłopcy otrzymali nowe życie, które w niczym nie przypomina tego przed przeszczepem. - Rano odłączanie od cyklera, bo Kuba był dializowany po 12 godzin na dobę. Później o 14.00 znowu mieliśmy wymianę płynu, o 17.00 znowu podłączenie pod cykler na parę minut, po czym o 21.00 ostatecznie już na całą noc - wyjaśnia Agnieszka Kożuszek, mama Kuby.

W Polsce maleje liczba przeszczepów

Z niesprawnymi nerkami ani Kuba, ani Nikodem nie mieli siły na cokolwiek innego niż dializy. Teraz mogą biegać i bawić się, aż trudno za nimi nadążyć.

- Jest takie niesamowicie piękne powiedzenie, że narządy są potrzebne tu na ziemi, a nie w niebie. Więc należy się sobą dzielić i przekazywać ten dar innym - podkreśla Monika Olesińska, mama Nikodema.

Niestety z tym jest problem w polskiej ochronie zdrowia. W ostatnich latach sytuacja jest fatalna, bo liczba przeszczepów w Polsce spada. Siedem lat temu lekarze wykonali ponad 1500 przeszczepów, w zeszłym roku było ich już niespełna 1400. Do końca października 2019 roku wykonano ich ponad 1200.

By uratować komuś życie wystarczy wyrazić zgodę, na pobranie potrzebnych i zdrowych narządów po naszej śmierci. Na przykład nosząc w portfelu oświadczenie woli wydrukowane z internetu.

- Jeśli będziemy o tym pamiętać, że jesteśmy chodzącym darem życia, to trzeba z tego korzystać - zaznacza profesor Ryszard Grenda z Centrum Zdrowia Dziecka.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN