Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie

19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZD
19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZD
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZDMagda Łucyan | Fakty TVN

W 1984 roku w Centrum Zdrowia Dziecka pani Monice przeszczepiono nerkę. W czasach PRL-u była to operacja pionierska i ryzykowana. We wtorek była pacjentka spotkała się z Kubą, który jest tysięcznym pacjentem po takim przeszczepie.

Pani Monika Kutera-Kukla zdecydowała się odwiedzić Kubę po to, by pokazać, że po takim przeszczepie da się normalnie żyć i funkcjonować.

- Monika przez 35 lat była z nami w kontakcie, nawet będąc dorosłą osobą. Jest tu z mężem, który też był naszym pacjentem i też ma przeszczepioną nerkę - opowiada profesor Ryszard Grenda z Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.

Chwilę później do spotkania dołączył Nikodem, który dostał nerkę numer 999. - Chłopcy byli przeszczepiani tego samego dnia, w związku z tym Nikodem przez 20 minut myślał, że to on jest tysięcznym pacjentem - dodaje doktor Jacek Rubik, nefrolog i pediatra z Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.

W tym przypadku zadecydowały minuty, chociaż to nie numer ma tu znaczenie. Każdemu z tych dzieci przeszczep uratował życie.

- Nie mogłem chodzić do szkoły i robić wielu rzeczy - opowiada Nikodem. Nie mógł grać w piłkę, pić więcej niż pół litra wody dziennie. - Teraz już dawno o tym zapomniałem. Bo teraz jest nowe życie dla mnie - wspomina.

Chłopcy otrzymali nowe życie, które w niczym nie przypomina tego przed przeszczepem. - Rano odłączanie od cyklera, bo Kuba był dializowany po 12 godzin na dobę. Później o 14.00 znowu mieliśmy wymianę płynu, o 17.00 znowu podłączenie pod cykler na parę minut, po czym o 21.00 ostatecznie już na całą noc - wyjaśnia Agnieszka Kożuszek, mama Kuby.

W Polsce maleje liczba przeszczepów

Z niesprawnymi nerkami ani Kuba, ani Nikodem nie mieli siły na cokolwiek innego niż dializy. Teraz mogą biegać i bawić się, aż trudno za nimi nadążyć.

- Jest takie niesamowicie piękne powiedzenie, że narządy są potrzebne tu na ziemi, a nie w niebie. Więc należy się sobą dzielić i przekazywać ten dar innym - podkreśla Monika Olesińska, mama Nikodema.

Niestety z tym jest problem w polskiej ochronie zdrowia. W ostatnich latach sytuacja jest fatalna, bo liczba przeszczepów w Polsce spada. Siedem lat temu lekarze wykonali ponad 1500 przeszczepów, w zeszłym roku było ich już niespełna 1400. Do końca października 2019 roku wykonano ich ponad 1200.

By uratować komuś życie wystarczy wyrazić zgodę, na pobranie potrzebnych i zdrowych narządów po naszej śmierci. Na przykład nosząc w portfelu oświadczenie woli wydrukowane z internetu.

- Jeśli będziemy o tym pamiętać, że jesteśmy chodzącym darem życia, to trzeba z tego korzystać - zaznacza profesor Ryszard Grenda z Centrum Zdrowia Dziecka.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS