"Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie". Wiadomo, czyje nazwisko było w tajemniczej kopercie

20.11 | "Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie". Wiadomo, czyje nazwisko było w tajemniczej kopercie
20.11 | "Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie". Wiadomo, czyje nazwisko było w tajemniczej kopercie
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.11 | "Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie". Wiadomo, czyje nazwisko było w tajemniczej kopercieKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W grze o Pałac Prezydencki ze strony Platformy Obywatelskiej są dwa nazwiska - Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. To prezydent Poznania i "tajemniczy kandydat", o którym członkowie Platformy wiedzieli tyle, że jest. Prawybory się odbędą, a jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że na polu bitwy została tylko wicemarszałek Sejmu.

Gdy o północy mijał termin zgłoszeń do prawyborów prezydenckich, w Platformie Obywatelskiej wydawało się, że jest tylko jedna kandydatka - Małgorzata Kidawa-Błońska. Z taką wiedzą czołówka polityków Platformy ruszyła do Zagrzebia na zjazd Europejskiej Partii Ludowej. I to tam przewodniczący partii nieoczekiwanie ogłosił, że jest drugi kandydat.

Małgorzata Kidawa-Błońska nawet nie ukrywała zaskoczenia. - Dopiero dzisiaj rano dowiedziałam się, że jest złożona kandydatura, ale nie wiem kto - mówiła.

Wśród polityków Platformy zapanowała konsternacja. Z ich spekulacji wynikało, że drugim kandydatem może być prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Bliski Grzegorza Schetyny, którego bronił po przegranych wyborach. W końcu Jacek Jaśkowiak potwierdził, że kandyduje. Pytany o powody powiedział, że przekonał go argument Donalda Tuska, że kandydatem musi być osoba nie obciążona bagażem ośmiu lat rządów PO-PSL.

To Grzegorzowi Schetynie najbardziej zależało na tym, by prawybory nie stały się fikcją z jedną murowaną kandydatką. Prawybory to był jego pomysł. Wcześniej z rywalizacji wycofali się dwaj potencjalni kandydaci - Bartosz Arłukowicz i Radosław Sikorski.

- Doszedłem do wniosku, że Małgorzata Kidawa-Błońska ma pewne atuty, których ja nie mam. Po pierwsze jest kobietą. Może już nadszedł ten czas - tłumaczył Radosław Sikorski.

Kandydować nie chciał też Rafał Trzaskowski. - Moje ukochane miasto trafiłoby w ręce komisarza z PiS-u - wyjaśniał prezydent Warszawy.

"Jest to bardzo dobra informacja"

Z informacji wynika, że Grzegorz Schetyna długo namawiał Tomasza Grodzkiego, by ten stanął do rywalizacji z Kidawą-Błońską. Nowy marszałek Senatu ostatecznie powiedział "nie", uznając, że gdyby się zaangażował w walkę prezydencką, opozycja mogłaby utracić Senat.

- Byłoby nieotropione, gdybym teraz po tygodniu powiedział, że chcę kandydować na prezydenta - tłumaczy marszałek Senatu.

W tej sytuacji we wtorek późnym wieczorem w Sejmie zbierane były podpisy pod innym kandydatem. Nieoficjalnie mówi się, że podpisy zbierano in blanco, by zachować kandydaturę w tajemnicy.

- Jest to bardzo dobra informacja. Pokazująca, że są ambitni ludzie, że jest demokracja - uważa Tomasz Siemoniak z PO.

Zaskoczona Małgorzata Kidawa-Błońska nie kryła jednak irytacji. Głównie z tego powodu, że zatajono przed nią akcję zbierania podpisów. Gdy w piątek zarząd zaakceptuje obydwie kandydatury, rozpocznie się wewnątrzpartyjna rywalizacja o nominację na kandydata na prezydenta w majowych wyborach.

Bartosz Arłukowicz zapowiada, że głównym celem będzie wygranie kampanii z obecnym prezydentem. Platforma decyzję o kandydacie ma podjąć 14 grudnia.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS