"To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"

20.11.2019 | "To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"
20.11.2019 | "To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.11.2019 | "To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Lewica celuje w elektorat prospołeczny, Konfederacja - w skrajnie prawicowy. Do tego koalicjanci z Porozumienia i Solidarnej Polski walczą o swoje każdego dnia i w każdej sprawie. Komfort rządzenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest w nowej kadencji mniejszy.

Prezes PiS-u usłyszał od Jarosława Gowina, że Porozumienie się nie złamie, że nie poprze rządu, który chciał podnieść składki na ZUS. Jarosław Gowin ten spór wygrał.

- Przekonały nas argumenty dotyczące tego, że o sprawach emerytalnych, o kwestii związanych z 30-krotnością powinniśmy porozmawiać nieco dłużej - mówi Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

To wersja oficjalna. Nieoficjalna jest taka, że premier i prezes wycofali się z projektu podwyżki ZUS-u dla lepiej zarabiających, bo bali się potężnej porażki na starcie kadencji, a ta wisiała w powietrzu.

- To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości - uważa Ryszard Czarniecki, eurodeputowany PiS.

Wystarczyło jedno posiedzenie Sejmu, by PiS się przekonało, że straciło komfort, który miało przez ostatnie cztery lata. To już nie jest Sejm, w którym PiS ma z drugiej strony właściwie tylko Platformę Obywatelską. Teraz prezes PiS-u musi negocjować nawet z koalicjantami, do czego nie przywykł.

Do tego Koalicja Obywatelska jest już tylko jedną z kilku opozycyjnych partii. Żyje i ma się lepiej niż miało także PSL. Skończyła się doktryna prezesa, że z prawej strony jest tylko ściana, bo tam wyrosła Konfederacja. A z lewej wróciła Lewica, z którą PiS musi się teraz bić o wyborców, do których przemawiają hasła o zasiłkach, ulgach i wyższych podatkach dla lepiej zarabiających. Tę presję Prawo i Sprawiedliwość już poczuło.

- Pod waszymi rządami nadal po czterech latach kwitną śmieciówki i nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy. Mieliście cztery lata, żeby to zmienić - grzmiał z mównicy sejmowej Adrian Zandberg z Razem.

"Lewica będzie broniła swojej przewodniczącej"

Tę decyzję PiS-u trudno odebrać inaczej niż jak początek wojny z Lewicą. Ledwie tydzień po tym, jak Magdalena Biejat z Lewicy Razem została szefową Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, politycy z klubu PiS-u już chcą jej odwołania.

- Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości - tłumaczy Jan Kanthak z Solidarnej Polski.

Chodzi o to, że Magdalena Biejat szefuje komisji, która będzie się zajmować wszystkimi społecznymi projektami. Została nią z poparciem PiS-u.

- Jeżeli to nie zostanie dotrzymane, to oznacza, że PiS nie chce współpracy, chce wojny, a Lewica będzie broniła swojej przewodniczącej i jak trzeba będzie, to będzie blokowała salę - zapowiada Krzysztof Gawkowski z Wiosny.

Konfederacja nie otrzymała szefostwa żadnej z komisji, ale i ona uprzykrzy życie PiS-owi. We wtorek został złożony wniosek o odwołanie ministra finansów. Nie ma szans na przegłosowanie, ale jeśli inne kluby opozycyjne go poprą, to w Sejmie będzie się musiała odbyć debata, w której premier nie będzie się chwalił i obiecywał, a będzie musiał bronić swojego ministra.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS