"To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"

20.11.2019 | "To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"
20.11.2019 | "To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.11.2019 | "To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Lewica celuje w elektorat prospołeczny, Konfederacja - w skrajnie prawicowy. Do tego koalicjanci z Porozumienia i Solidarnej Polski walczą o swoje każdego dnia i w każdej sprawie. Komfort rządzenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest w nowej kadencji mniejszy.

Prezes PiS-u usłyszał od Jarosława Gowina, że Porozumienie się nie złamie, że nie poprze rządu, który chciał podnieść składki na ZUS. Jarosław Gowin ten spór wygrał.

- Przekonały nas argumenty dotyczące tego, że o sprawach emerytalnych, o kwestii związanych z 30-krotnością powinniśmy porozmawiać nieco dłużej - mówi Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

To wersja oficjalna. Nieoficjalna jest taka, że premier i prezes wycofali się z projektu podwyżki ZUS-u dla lepiej zarabiających, bo bali się potężnej porażki na starcie kadencji, a ta wisiała w powietrzu.

- To będzie kadencja trudniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości - uważa Ryszard Czarniecki, eurodeputowany PiS.

Wystarczyło jedno posiedzenie Sejmu, by PiS się przekonało, że straciło komfort, który miało przez ostatnie cztery lata. To już nie jest Sejm, w którym PiS ma z drugiej strony właściwie tylko Platformę Obywatelską. Teraz prezes PiS-u musi negocjować nawet z koalicjantami, do czego nie przywykł.

Do tego Koalicja Obywatelska jest już tylko jedną z kilku opozycyjnych partii. Żyje i ma się lepiej niż miało także PSL. Skończyła się doktryna prezesa, że z prawej strony jest tylko ściana, bo tam wyrosła Konfederacja. A z lewej wróciła Lewica, z którą PiS musi się teraz bić o wyborców, do których przemawiają hasła o zasiłkach, ulgach i wyższych podatkach dla lepiej zarabiających. Tę presję Prawo i Sprawiedliwość już poczuło.

- Pod waszymi rządami nadal po czterech latach kwitną śmieciówki i nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy. Mieliście cztery lata, żeby to zmienić - grzmiał z mównicy sejmowej Adrian Zandberg z Razem.

"Lewica będzie broniła swojej przewodniczącej"

Tę decyzję PiS-u trudno odebrać inaczej niż jak początek wojny z Lewicą. Ledwie tydzień po tym, jak Magdalena Biejat z Lewicy Razem została szefową Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, politycy z klubu PiS-u już chcą jej odwołania.

- Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości - tłumaczy Jan Kanthak z Solidarnej Polski.

Chodzi o to, że Magdalena Biejat szefuje komisji, która będzie się zajmować wszystkimi społecznymi projektami. Została nią z poparciem PiS-u.

- Jeżeli to nie zostanie dotrzymane, to oznacza, że PiS nie chce współpracy, chce wojny, a Lewica będzie broniła swojej przewodniczącej i jak trzeba będzie, to będzie blokowała salę - zapowiada Krzysztof Gawkowski z Wiosny.

Konfederacja nie otrzymała szefostwa żadnej z komisji, ale i ona uprzykrzy życie PiS-owi. We wtorek został złożony wniosek o odwołanie ministra finansów. Nie ma szans na przegłosowanie, ale jeśli inne kluby opozycyjne go poprą, to w Sejmie będzie się musiała odbyć debata, w której premier nie będzie się chwalił i obiecywał, a będzie musiał bronić swojego ministra.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS