Najnowsze

Najnowsze

Most nad Dunajcem w Ostrowie zamknięty. "Bardzo groźne uszkodzenia"

Od kilkudziesięciu lat łączył sąsiednie miejscowości. Okazało się jednak, że most nad Dunajcem we wsi Ostrów w powiecie tarnowskim jest w stanie krytycznym i w każdej chwili może się zawalić nawet pod własnym ciężarem. Z dnia na dzień przeprawę zamknięto, a mieszkańcom zaproponowano objazd o długości prawie dwudziestu kilometrów.

Miał być korwetą, będzie patrolowcem. ORP Ślązak przekazany marynarce wojennej

Najdłużej budowany okręt w historii polskiej marynarki wojennej w końcu doczekał się polskiej bandery. ORP Ślązak, który początkowo miał być korwetą wielozadaniową typu Gawron, po 18 latach w stoczni ostatecznie będzie służył tylko jako patrolowiec. Projektowanie jednostki rozpoczęto już w 1997 roku, budowa ruszyła w 2001 roku. ORP Ślązak ma 95 metrów długości i 13 metrów szerokości. Rozwija prędkość do 30 węzłów. Na jego uzbrojenie składają się armata, dwa działka, cztery wyrzutnie przeciwlotnicze i cztery karabiny maszynowe.

Część sędziów nie będzie dostawać nowych spraw. Decyzja prezesa Izby Cywilnej SN

Jest reakcja prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego na niedawny wyrok TSUE. Sędzia Dariusz Zawistowski postanowił na razie nie wyznaczać do składów sędziowskich osób, które były opiniowane przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W oparciu o wytyczne TSUE wyroki ma niebawem wydać Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, z której wyszły pytania prejudycjalne dotyczące trzech spraw.

Raport Szlachetnej Paczki. Wiele osób żyje za mniej niż 8 złotych dziennie

Ponad dwa miliony osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie, niektórzy za mniej niż osiem złotych dziennie. Szlachetna Paczka opublikowała raport o biedzie, a w nim zatrważające statystyki. Za tymi liczbami są konkretne historie i konkretni ludzie, i to właśnie do nich co roku z pomocą starają się dotrzeć wolontariusze Szlachetnej Paczki.

Na żadnym nagraniu z Konina nie widać momentu postrzelenia 21-latka

Są nowe ustalenia w sprawie śmiertelnego postrzelenia 21-latka w Koninie. Wprawdzie policyjny pościg zarejestrowały trzy kamery, ale na żadnym nagraniu nie widać momentu strzału. Zapowiada się więc skomplikowane śledztwo, żeby wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło się dwa tygodnie temu na jednym z konińskich osiedli.

Politycy PiS o oświadczeniu Mariana Banasia. "Nie słuchałem"

W środę Marian Banaś odczytał w Sejmie oświadczenie. Zapewniał, że zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe, jego finanse są w porządku, a pokoje na godziny w hotelu to normalna praktyka. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki nie chciał się do tego odnieść. Powiedział, że oświadczenia nie słuchał. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Banaś będzie musiał odejść, jeśli zarzuty się potwierdzą.

Most zamknięty nagle, bez ostrzeżenia. Możliwe, że na kilka lat

Most nad Dunajcem w Ostrowie został zamknięty. Decyzja zapadła nagle i bez ostrzeżenia. Władze miasta wyjaśniają, że nie było innego wyjścia, bo nawet przejście pieszego mogło być zagrożeniem. Most jest zamknięty do czasu zakończenia remontu. Jak twierdzą mieszkańcy wiadomo było, że most jest w fatalnym stanie od kilku lat. Nie przygotowano przeprawy zastępczej, nie przygotowano mieszkańców ani kierowców - i to poważny kłopot dla jednych, i dla drugich.

Nowe informacje w sprawie śmiertelnego postrzelenia 21-latka z Konina

Nowe fakty w sprawie śmiertelnego postrzelenia 21-latka z Konina. Pościg policjanta za Adamem nagrały trzy kamery, ale żadna nie zarejestrowała samego momentu oddania strzału - to ustalenia śledczych, do których dotarł dziennikarz portalu tvn24.pl. Sprawę użycia broni bada specjalna policyjna komisja.

Hotel na godziny z wielkimi lustrami. "By odpocząć w trakcie podróży"

W środę prezes Najwyższej Izby Kontroli pojawił się w Sejmie po to, by przedstawić kandydatów na swoich zastępców. Marian Banaś uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej. Na zakończenie wygłosił oświadczenie, w którym odniósł się do ujawnionych przez "Superwizjer" TVN niejasności wokół jego krakowskiej kamienicy i oświadczeń majątkowych. W swoim wystąpieniu podkreślił, że nie ma nic sobie do zarzucenia. Natomiast dziennikarzom zarzuca kłamstwo i manipulację. Prezes na żadne pytanie nie odpowiedział, a padały i od posłów, i od dziennikarzy.

"Jeśli będzie rezolucja w sprawie praw LGBT, pewnie będzie krytyczna" dla Polski

Mam wrażenie, że (debata) prezentowała dwa nie do końca zrównoważone punkty widzenia. Z jednej strony pan Biedroń mówił o dyskryminacji osób LGBT, co w dużym stopniu jest prawdziwe, ale wydaje mi się, że przedstawiał przesadzoną wersję. Z drugiej strony przedstawiciele PiS atakowali go i próbowali udowodnić, że nie ma racji - mówił w "Faktach o świecie" w TVN 24 BiS były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz. Odnosił się do debaty, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, a - choć miała dotyczyć praw osób LGBT w Unii Europejskiej, w dużym stopniu dotyczyła Polski. Odpowiadając na pytanie o możliwy ciąg dalszy, o głosowanie w sprawie rezolucji, dotyczącej tego tematu, odrzekł: - Oczywiście, bardzo możliwe, że coś takiego się stanie, że taka rezolucja przejdzie. Pewnie będzie krytyczna wobec naszego kraju - dodał. Materiał "Faktów o świecie" TVN24 BiS.

Prezes NIK w Sejmie. Pytania posłów i oświadczenie Mariana Banasia

W środę Marian Banaś tłumaczył się w Sejmie. Na posiedzenie sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej przyszedł w sprawie swoich zastępców, ale zabrał głos także we własnej sprawie. Informacje na temat historii kamienicy w Krakowie i kontaktów z gangsterami odczytał z kartki. Banaś pytań już nie usłyszał, bo przewodniczący zakończył posiedzenie. A jest ich sporo i to nie tylko o kamienicę i gangsterów, ale także o oświadczenia majątkowe i raport CBA.

"Mamo, czy ja naprawdę kogoś zamordowałem? Powiedziałam: tak, Stefan"

- Mój syn jest chorym człowiekiem, więc absolutnie nie był to mord polityczny - mówi matka Stefana W. w pierwszym telewizyjnym wywiadzie po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pani Jolanta, matka Stefana W., poinformowała znajomego policjanta o tym, że jej syn chce "zrobić coś spektakularnego". Chciałaby jeszcze raz przeprosić rodzinę Pawła Adamowicza.

Europosłowie zapowiadają walkę w sprawie umorzenia śledztwa przez prokuraturę

Groźby nie muszą być wypowiadane słownie - mówią prokuratorzy, ale akurat ci, którzy nie byli związani z decyzją o umorzeniu śledztwa w Katowicach. Dwa lata po tym jak portrety europosłów zawisły na szubienicach, prokuratura umorzyła śledztwo. W oficjalnym oświadczeniu pisze o "symbolicznej inscenizacji historycznej" i powołuje się na obraz Jana Piotra Norblina.

Debata na forum europejskim o sytuacji osób LGBT. Było dużo o Polsce

Polskie zwyczaje na europejskiej arenie. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat dyskryminacji i mowie nienawiści skierowanej przeciwko osobom LGBT. Głos zabrała unijna komisarz i europosłowie. Kiedy pokazano mapę z polskimi strefami wolnymi od LGBT, wywołało to wyjątkowo ostrą dyskusje wśród eurodeputowanych.

Prognoza pogody na czwartek 28 listopada

W czwartek w kraju wystąpi zachmurzenie zmienne i przelotne opady deszczu na wschodzie i północy. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach 60 km/h, południowo - zachodni. W strefie brzegowej porywy wiatru mogą przekraczać 70 km/h.

Organizacje sędziowskie występują w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna wydał Kancelarii Sejmu RP nakaz, by udostępnić listy poparcia kandydatów na sędziów członków KRS. Kancelaria Sejmu RP zasłania się decyzją PUODO i list jeszcze nie ujawniła. Za to sędzia, który wydał nakaz, został decyzją resortu sprawiedliwości cofnięty z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Organizacje sędziowskie wystąpiły w obronie sędziego z Olsztyna.

"Smutne skojarzenie" z PRL. Prawnicy w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna

Pismo z olsztyńskiego sądu dotarło już na ulicę Wiejską. Sędzia Paweł Juszczyszyn domaga się od Kancelarii Sejmu wydania list poparcia do nowej KRS. To nie prośba, to sądowy nakaz. Sędziego, który go wydał, już spotkały konsekwencje - została mu cofnięta delegacja do sądu okręgowego. Mocno krytykuje go minister Ziobro, w jego obronie stają prawnicy. Adwokaci z gdańska mówią o "smutnym skojarzeniu z praktyką z czasów PRL".

"Umorzenie jest skandalem". Będzie zażalenie europosłów na decyzję prokuratury

Europosłowie Platformy Obywatelskiej i PSL-u zapowiadają zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie manifestacji narodowców w Katowicach z 2017 roku. Na szubienicach powieszono wtedy zdjęcia europosłów, którzy w Parlamencie Europejskim krytykowali zmiany w polskim sądownictwie oraz poparli rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Dla katowickiej prokuratury protest nie stanowił naruszenia prawa. Śledczy w manifestacji narodowców dopatrzyli się inscenizacji nawiązującej do "historycznego malarstwa".

Prezes NIK ma pojawić się w Sejmie. To szansa na zadanie pytań

W środę politycy spodziewają się spotkania z prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej ma zaopiniować wnioski prezesa NIK o powołanie dwóch wiceprezesów izby. Natomiast posłowie opozycji chcą wykorzystać obecność Mariana Banasia i zadać mu pytania dotyczące nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych. Zaproszenie dla prezesa NIK-u szykuje marszałek Senatu, a na biurku premiera wciąż jest raport CBA. Raport - jak potwierdza rzecznik rządu - wciąż nie został przeczytany przez premiera.