Najnowsze

Najnowsze

Ma być ustawa o lotach najważniejszych osób w państwie. Opozycja: a co z instrukcją HEAD?

Mają być nowe przepisy w sprawie lotów rządowymi samolotami. Kancelaria premiera chce, żeby rządowe statki powietrzne były niedostępne dla członków rodzin premiera, prezydenta oraz marszałków Sejmu i Senatu, chyba że ze względu na charakter uroczystości znajdą się oni w oficjalnych delegacjach. Michał Dworczyk przedstawił założenia ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie. Opozycja przypomina, że politycy PiS powinni przestrzegać już obowiązujących regulacji. Instrukcja HEAD nie pozwala na to, aby członkowie rodzin mogli znaleźć się na pokładzie.

Zaczęło się od "zmiany obrazu" władzy. Dwie dekady rządów Putina

W Rosji końca lat 90. panowała ogromna bieda. Elity polityczne i biznesowe bały się społecznego gniewu i uznały, że czas na zmianę władzy. Na nowego premiera wskazano człowieka z doświadczeniem w wywiadzie i administracji państwowej. Tym kimś był Władimir Putin. 9 sierpnia mija 20 lat odkąd prezydent Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera Federacji Rosyjskiej.

Tłumaczenia i zapowiedź odejścia. Kuchciński rezygnuje z funkcji

Marek Kuchciński zapowiedział, że w piątek złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Po drugie stwierdził, że nie złamał prawa, korzystając z rządowych samolotów. To jest obowiązująca w rządzącej partii narracja. Do tego prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek zwrócił uwagę na to, że Donald Tusk też nierzadko korzystał z samolotów rządowych, kiedy był premierem.

Od zaprzeczenia do rezygnacji. Jak tłumaczono loty marszałka Kuchcińskiego

Na początku miał latać sam marszałek, później okazało się, że z żoną i dziećmi. Kolejne dni przynosiły informacje o ministrach i posłach. Teraz można przeczytać, że nawet siostra Marka Kuchcińskiego była pasażerką rządowego samolotu. W sprawie lotów marszałka Sejmu wersji tłumaczeń było co najmniej kilka.

Podejrzany o zabójstwo policjanta zatrzymany po 25 latach

Oporu nie stawiał, bo akcja policji była błyskawiczna i kompletnie niespodziewana. 44-letni dziś mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo policjanta 25 lat temu. Tym policjantem był dzielnicowy z komisariatu w Brzeźniu koło Sieradza Henryk Stolarek. Jego radiowóz został znaleziony w stawie. Sprawa nie dawała spokoju policjantom z archiwum X.

Kto nie segreguje, zapłaci więcej. Prezydent podpisał ustawę

To jest ten moment, kiedy wszyscy powinni przyjąć do wiadomości, że segregowanie śmieci to reguła, obowiązek i absolutna konieczność. Kto nie segreguje śmieci, ten zapłaci za ich wywóz nawet cztery razy więcej. Prezydent podpisał nowelizację ustawy śmieciowej. Będzie obowiązywać od września.

Prognoza pogody na piątek 9 sierpnia

W piątek pogodnie, tylko na Kaszubach, Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna w dzień od 23 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Kaszubach do 30 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, zachodni.

Kontrowersje wokół prezydenckiego patronatu. Środowiska kombatanckie protestują

W niedzielę w Warszawie odbędą się obchody 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Prezydent Andrzeja Duda objął je patronatem. Nie wycofał się z tego, ale jego kancelaria informuje, że ani on, ani nikt w jego imieniu, nie weźmie w uroczystościach udziału. Podobnie rabin Michael Schudrich, który zaproszenie traktuje jako "osobistą zniewagę".

"Nie złamałem prawa". Marek Kuchciński rezygnuje

Marek Kuchciński rezygnuje z funkcji marszałka, ale twierdzi, że nie nie złamał prawa. Murem za marszałkiem stoi sam prezes PiS-u, dla którego marszałek nie tylko nie złamał obowiązujących przepisów, ale też i dobrych obyczajów. Opozycja nie zostawia na Kuchcińskim suchej nitki. Wytka kłamstwa i niewłaściwe wykorzystanie rządowego samolotu.

"Niewłaściwe gospodarowanie mieniem publicznym"

Zanim doszło do rezygnacji, przez wiele dni do opinii publicznej docierały różne wersje tłumaczeń Marka Kuchcińskiego. Razem z nimi na jaw wychodziły kolejne listy pasażerów i kolejne osoby, które na pokładzie rządowych samolotów i śmigłowców nie powinny się znaleźć. Z marszałkiem Sejmu latała nie tylko jego żona i dzieci, ale także siostra i cała grupa posłów PiS.

Nocne załamanie pogody. "Straty są duże"

Wichury i gwałtowne nawałnice, zniszczone dachy i linie energetyczne, prawie pół tysiąca interwencji strażaków - to skutki nocnego załamania pogody. Najgorzej było w Łódzkiem, na Podlasiu i na Podkarpaciu. Największe zniszczenia są w miejscowości Jodłówka-Wałki w powiecie tarnowskim. Na tym jednak nie koniec, bo gwałtownych zjawisk pogodowych powinni spodziewać się także mieszkańcy kolejnych województw.

"Zmiana systemu żywności i rolnictwa jest kluczowa". Naukowcy zalecają wegetarianizm

Bez obniżenia produkcji mięsa trudno będzie walczyć ze skutkami zmian klimatycznych - alarmują naukowcy z ONZ. Wszystko dlatego, że wielkie przemysłowe zakłady hodowli zwierząt odpowiadają za gigantyczną emisję gazów cieplarnianych i pochłaniają ogromne zasoby wody. Bez radykalnej zmiany w naszym codziennym menu zatrzymanie zmian klimatycznych jest po prostu niemożliwe.

Nie tylko żona. Z Kuchcińskim latali też politycy PiS

Kolejne listy pasażerów i kolejne osoby, które na pokładzie rządowych samolotów i śmigłowców nie powinny były się znaleźć. Z marszałkiem Sejmu latała nie tylko jego żona i dzieci, ale także siostra i cała grupa posłów PiS. Pasażerowie byli często dopisywani na ostatnią chwilę i to nie tylko do lotów z Markiem Kuchcińskim.

"To najczęściej społeczność lokalna protestuje przeciwko turystyce"

- Francja zapewnia sobie 7 procent PKB z właśnie z turystyki - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. Odniósł się do turystycznych obostrzeń, które są wprowadzane w wielu europejskich miastach. Jednak, jego zdaniem, francuski rząd robi wszystko, żeby podtrzymać turystyczne zainteresowanie krajem. - To najczęściej społeczność lokalna protestuje przeciwko turystyce - ocenił Sergiusz Pinkwart, podróżnik z magazynu "Read&Fly".

Sąd w Gliwicach zdelegalizował "Dumę i Nowoczesność"

Na wniosek prokuratury i starosty Wodzisławia Śląskiego sąd w Gliwicach podjął decyzję o delegalizacji "Dumy i Nowoczesności", czyli organizacji, której członkowie organizowali i brali udział w urodzinach Hitlera. Sprawę nagłośnili dziennikarze "Superwizjera" TVN.