"Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE

19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE
19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUEKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, a do tego rodzi nowe. Czy sędziowskie nominacje nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą zostać uznane za nieważne? Czy KRS ma dalej funkcjonować? Padają także pytania o to, co dalej z wyrokami wydanymi przez sądy.

Każda ze stron sądowego sporu uznaje, że wygrała - a to oznacza najróżniejsze interpretacje europejskiego wyroku.

- To będzie ogromy chaos - mówi Ewa Maciejewska, sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi.

- Wyroki i orzeczenia wydawane przez osoby, które przeszły przez "neo-KRS", mogą być kwestionowane - zauważa Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Dla wielu sędziów orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednoznaczne - są wątpliwości czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest niezależna, a więc powołująca ją Krajowa Rada Sądownictwa także, co może oznaczać, że została ona powołana z naruszeniem prawa.

Obywatele mogą kwestionować status sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa powołała już ponad pięciuset sędziów sądów powszechnych. Pojawiają się więc zdania, że mogą oni być powołani z wadą prawną. - Pełnomocnicy będą kwestionować status tych sędziów - uważa doktor Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista z Fundacji im. Stefana Batorego.

Oznacza to, że każdy wyrok wydany przez sędziego powołanego przez nową KRS mógłby zostać podważony.

- Obywatel rzeczywiście będzie mógł kwestionować prawo sądu do rozstrzygania jego sprawy, jeżeli orzekał w składzie tego sądu sędzia wybrany przez nową Krajową Radę Sądownictwa - mówi Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

- Strony, zwłaszcza oczywiście te niezadowolone ze wyroków będą korzystać z tego instrumentu prawnego - uważa Monika Frąckowiak, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda i członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Obywateli i adwokatów nic nie powstrzyma. Będą powoływać się na fundamentalną zasadę zapewnienia prawa do niezależnego sądu. - Każdy obywatel powinien mieć zapewnioną możliwość realizacji tego prawa. Co powinno się w naszym przekonaniu odbywać przez wznowienie postępowania czy też zaskarżenie orzeczenia - wyjaśnia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Tłumaczący zawiłości unijnego wyroku profesor Marek Safjan też dostrzega ten problem. Jego zdaniem powstaje obawa o niezależność sędziów.

Apel do sędziów

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej. To jednak nie powstrzyma obywateli przed walką o jak najkorzystniejsze dla nich wyroki. I to jeszcze zanim Sąd Najwyższy wyda swój werdykt.

- Apelujemy do tych sędziów, którzy zostali powołani na skutek wniosku obecnie funkcjonującej Krajowej Rady Sądownictwa, aby powstrzymali się od orzekania - mówi prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz.

Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego również toczą się postępowania dotyczące sędziów.

- Rozstrzygnięcia wydawane przez taki organ, który tak naprawdę nie jest sądem, nie powinny być respektowane - mówi sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski, także apeluje by Izba Dyscyplinarna powstrzymała się od orzekania.

Z Sądu Najwyższego płynie także apel do Krajowej Rady Sądownictwa o to, by nie opiniowała kandydatów na nowych sędziów - by nie pogłębiać chaosu. - Odpowiedzialne byłoby powstrzymanie się od tych działań, w tej chwili - mówi rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Na razie nic nie wskazuje na to, by nowa KRS chciała zastosować się do tych rad. Pracowała dziś i zamierza pracować dalej. - Funkcjonujemy na tych zasadach. Orzeczenie Luksemburga nic tutaj nie zmienia - zapewnia rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera.

Sąd Najwyższy kieruje więc też apel do władzy. - W celu zapobieżenia pojawieniu się stanu niepewności prawnej, czy wręcz chaosu prawnego, rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wad prawnych - ocenia pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Do czasu orzeczenia Sądu Najwyższego sądy powszechne mogą rozpatrzyć dziesiątki tysięcy spraw.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS