"Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE

19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE
19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUE
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.11.2019 | "Będzie ogromny chaos". Prawnicy przewidują kłopoty po wyroku TSUEKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, a do tego rodzi nowe. Czy sędziowskie nominacje nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą zostać uznane za nieważne? Czy KRS ma dalej funkcjonować? Padają także pytania o to, co dalej z wyrokami wydanymi przez sądy.

Każda ze stron sądowego sporu uznaje, że wygrała - a to oznacza najróżniejsze interpretacje europejskiego wyroku.

- To będzie ogromy chaos - mówi Ewa Maciejewska, sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi.

- Wyroki i orzeczenia wydawane przez osoby, które przeszły przez "neo-KRS", mogą być kwestionowane - zauważa Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Dla wielu sędziów orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednoznaczne - są wątpliwości czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest niezależna, a więc powołująca ją Krajowa Rada Sądownictwa także, co może oznaczać, że została ona powołana z naruszeniem prawa.

Obywatele mogą kwestionować status sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa powołała już ponad pięciuset sędziów sądów powszechnych. Pojawiają się więc zdania, że mogą oni być powołani z wadą prawną. - Pełnomocnicy będą kwestionować status tych sędziów - uważa doktor Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista z Fundacji im. Stefana Batorego.

Oznacza to, że każdy wyrok wydany przez sędziego powołanego przez nową KRS mógłby zostać podważony.

- Obywatel rzeczywiście będzie mógł kwestionować prawo sądu do rozstrzygania jego sprawy, jeżeli orzekał w składzie tego sądu sędzia wybrany przez nową Krajową Radę Sądownictwa - mówi Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

- Strony, zwłaszcza oczywiście te niezadowolone ze wyroków będą korzystać z tego instrumentu prawnego - uważa Monika Frąckowiak, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda i członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Obywateli i adwokatów nic nie powstrzyma. Będą powoływać się na fundamentalną zasadę zapewnienia prawa do niezależnego sądu. - Każdy obywatel powinien mieć zapewnioną możliwość realizacji tego prawa. Co powinno się w naszym przekonaniu odbywać przez wznowienie postępowania czy też zaskarżenie orzeczenia - wyjaśnia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Tłumaczący zawiłości unijnego wyroku profesor Marek Safjan też dostrzega ten problem. Jego zdaniem powstaje obawa o niezależność sędziów.

Apel do sędziów

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej. To jednak nie powstrzyma obywateli przed walką o jak najkorzystniejsze dla nich wyroki. I to jeszcze zanim Sąd Najwyższy wyda swój werdykt.

- Apelujemy do tych sędziów, którzy zostali powołani na skutek wniosku obecnie funkcjonującej Krajowej Rady Sądownictwa, aby powstrzymali się od orzekania - mówi prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz.

Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego również toczą się postępowania dotyczące sędziów.

- Rozstrzygnięcia wydawane przez taki organ, który tak naprawdę nie jest sądem, nie powinny być respektowane - mówi sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski, także apeluje by Izba Dyscyplinarna powstrzymała się od orzekania.

Z Sądu Najwyższego płynie także apel do Krajowej Rady Sądownictwa o to, by nie opiniowała kandydatów na nowych sędziów - by nie pogłębiać chaosu. - Odpowiedzialne byłoby powstrzymanie się od tych działań, w tej chwili - mówi rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Na razie nic nie wskazuje na to, by nowa KRS chciała zastosować się do tych rad. Pracowała dziś i zamierza pracować dalej. - Funkcjonujemy na tych zasadach. Orzeczenie Luksemburga nic tutaj nie zmienia - zapewnia rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera.

Sąd Najwyższy kieruje więc też apel do władzy. - W celu zapobieżenia pojawieniu się stanu niepewności prawnej, czy wręcz chaosu prawnego, rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wad prawnych - ocenia pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Do czasu orzeczenia Sądu Najwyższego sądy powszechne mogą rozpatrzyć dziesiątki tysięcy spraw.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN