Majówka w czasie pandemii. "Nie ma wielkiego szału"

30.04.2020 | Majówka w czasie pandemii. "Nie ma wielkiego szału"
30.04.2020 | Majówka w czasie pandemii. "Nie ma wielkiego szału"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
30.04.2020 | Majówka w czasie pandemii. "Nie ma wielkiego szału"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W piątek zaczyna się majówka. Pogoda na ogół zapowiada się dobrze, więc kusi, by gdzieś pojechać, ale minister zdrowia i lekarze ostrzegają: trzeba uważać, trzymać dystans, wystawiać twarz do słońca, ale w miejscach publicznych nadal zakładać maseczki. Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Kolejne obostrzenia zostaną zniesione, a na ulicach można spotkać osoby, które nie przestrzegają obowiązku zakrywania ust i nosa. - To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych - ostrzega minister zdrowia.

Choć maseczki niektórym opadły, to na kilka dni przed otwarciem hoteli i miejsc noclegowych nie widać, by Polacy zaplanowali tłumne wyjazdy.

- Nie ma jakiegoś tam wielkiego szału, jeżeli chodzi o rezerwacje - mówi pan Jan Jaroszewicz, właściciel pensjonatu "Stacja Zakopane" w Zakopanem.

Podobna sytuacja jest na Mazurach.

- To nie nastąpi tak szybko. Na pewno (klienci - przyp. red.) będą patrzeć przez pryzmat pieniądza, czyli tego czy mają pracę, czy jej nie stracą, czy będzie ich stać na wyjazd - ocenia Wiesław Szurgot, właściciel pensjonatu "Żagielek" w Augustowie.

Właściwy moment na luzowanie?

Zanim wypełnią się hotele, zapełnią się te miejsca, gdzie w majówkę będzie można pospacerować. Łukasz Szumowski apelował o rozsądek, bo to właśnie od postawy Polaków podczas majówki będzie zależało przejście do kolejnego etapu luzowania obostrzeń związanych z pandemią.

Jednak część ekspertów uważa, że nawet ten etap, który został ogłoszony jako drugi, jest wprowadzany zbyt wcześnie.

- Właściwy moment na poluzowywanie jakichkolwiek restrykcji jest dopiero wtedy, kiedy zobaczymy, że ilość zakażeń spada. Póki co tego wcale nie widać - mówi Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rząd odpowiada, że nie widać też, by ilość zakażeń rosła. - Nie ma mowy o tym w tej chwili, że zwiększa się liczba osób zakażonych, i że zakażenia rosną - podkreśla Wojciech Andrusiewicz z ministerstwa zdrowia.

Wciąż ważny jest dystans społeczny

Liczba nowych zakażeń utrzymuje się od miesiąca na stałym poziomie - 300-400 potwierdzonych przypadków dziennie. Zdrowieje za to coraz więcej osób. Poprawił się też wskaźnik "R" zakażeń. Pod koniec marca jedna chora osoba zakażała ponad dwie i pół, dziś niewiele ponad jedną.

- Te kraje, które się uporały, można powiedzieć, z tą pierwszą fazą epidemii, mają współczynnik "R" poniżej jednego. Na przykład Niemcy, Austria, Czechy, ale też Włochy, Hiszpania - tłumaczy profesor Maria Gańczak, epidemiolog z Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Aby w Polsce było podobnie, wciąż ważne są testowanie, dystans społeczny i to, by maseczka była noszona.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS