Odmowa przyjęcia pacjentki z podejrzeniem udaru. "Kompletnie nie rozumiem tej sytuacji"

30.04.2020 | Odmowa przyjęcia pacjentki z podejrzeniem udaru. "Kompletnie nie rozumiem tej sytuacji"
30.04.2020 | Odmowa przyjęcia pacjentki z podejrzeniem udaru. "Kompletnie nie rozumiem tej sytuacji"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
30.04.2020 | Odmowa przyjęcia pacjentki z podejrzeniem udaru. "Kompletnie nie rozumiem tej sytuacji"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Nagranie opublikowane w środę na portalu tvn24.pl i pokazane w "Faktach" TVN wywołało burzę, bo pokazało przerażającą sytuację, która wcale nie musi być wyjątkiem - radomski szpital nie chciał przyjąć pacjentki z podejrzeniem udaru. W tej sprawie jest już reakcja prokuratury.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Nagranie pokazane w środowych "Faktach", do którego dotarł portal tvn24.pl, poruszyło środowisko ratowników medycznych, bo nikt nie chciałby bezradnie czekać w karetce z pacjentką z udarem, której z każdą minutą kończy się czas na skuteczną terapię.

- Pandemia nie może spowodować sytuacji, że pacjenci w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia będą mieli zwlekaną terapię tylko i wyłącznie ze względu na to, że ktoś się obawia transmisji (koronawirsua SARS-CoV-2 - przyp. red.) - ocenia Bartłomiej Zimoch, prezes Stowarzyszenia Ratowników Medycznych Pomorza Zachodniego.

Szpital w Radomiu przyjął pacjentkę dopiero po trzech godzinach, po nakazie od wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego. Pacjentka zmarła po dwóch dniach.

Dramatyczne nagranie jako pierwszy usłyszał dziennikarz portalu tvn24.pl Szymon Jadczak. - Czasami brakuje takich ludzkich odruchów, niestety - komentuje.

- Dyspozytor w pewnym momencie, według moich informacji, pytał "czy już jesteście wolni, bo mam dla was inne zgłoszenie". To jest naprawdę duża nieodpowiedzialność, bo przez to, że nie zaopiekowano się tą jedną kobietą, to też ktoś inny mógł w tym czasie nie otrzymać pomocy - zauważa dziennikarz portalu tvn24.pl.

Głos zabiera ministerstwo

Ministerstwo zapowiada, że przyjrzy się sprawie i jeśli został popełniony błąd, zostaną wyciągnięte konsekwencje.

- Musimy obsługiwać pacjentów z każdym schorzeniem. Dzisiaj COVID-19 nie jest jedynym schorzeniem, na które chorują ludzie - podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Dla lekarza, który decydował w sprawie zmarłej pacjentki, to tak oczywiste nie było. Kobieta miała ujemny wynik testu na koronawirusa, ale mieszkała w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w którym trwa kwarantanna z powodu SARS-CoV-2. W szpitalu jednoimiennym, a do takiego przywieziono pacjentkę, to nie powinien być jednak żaden problem.

- Pomimo wyniku ujemnego, taki pacjent może stać się za dwa-trzy dni dodatni, więc kompletnie nie rozumiem tej sytuacji, która miała miejsce i uważam ją za absolutnie tragiczną - mówi doktor Joanna Jursa-Kulesza, kierownik Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Śledztwo

Nie czekając na zawiadomienie z pogotowia ratunkowego, prokuratura w Radomiu wszczęła w tej sprawie śledztwo z urzędu.

- W związku z odmową niezwłocznego przyjęcia tej pacjentki 18 kwietnia tego roku na oddział szpitalny i w związku z tym nieudzielania niezwłocznej pomocy, a przez to doprowadzenie nieumyślnie do skutków w postaci śmierci tej pacjentki - tłumaczy powód wszczęcia śledztwa Beata Galas z Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Własne dochodzenie prowadzi też urząd wojewódzki.

- Pomoc w zagrożeniu życia, niezależnie nawet od tego, w jakiej jesteśmy teraz sytuacji, pomoc w zagrożeniu powinna być udzielona natychmiastowo - podkreśla Ewa Filipowicz z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Będzie też śledztwo w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tam lekarka SOR-u przez trzy godziny nie chciała przyjąć pacjentki z problemami kardiologicznymi.

- Jest to generalnie przestępstwo związane z narażeniem człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - mówi Daniel Prokopowicz z Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Dodaje, że grozi za to nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pacjentka z Ostrowca Świętokrzyskiego zmarła po trzech dniach.

Przyczyny śmierci w obu przypadkach ma wyjaśnić sekcja zwłok.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS