Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 23 stycznia

W czwartek rano będzie mglisto. W ciągu dnia pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza miejscami na wschodzie kraju do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach na północnym-wschodzie Polski osiągający prędkość do 45 km/h, zachodni.

Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała decyzję Senatu o odrzuceniu "ustawy represyjnej". Politycy opozycji alarmują, że nowe przepisy otworzą furtkę do uciszania sędziów krytykujących zmiany PiS. Projekt ustawy o dyscyplinowaniu sędziów skrytykowała już między Komisja Wenecka, Parlament Europejski i amerykańscy kongresmeni.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie sędziego Nawackiego

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Sędzia Nawacki przerwał urlop i cofnął delegacje Juszczyszyna po czym na urlop wrócił. Posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą z kolei, że Kancelaria Sejmu złamała prawo lekceważąc wyrok sądu, który nakazał ujawnienie list poparcia do nowej KRS sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia

W związku z planowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów powołanych przez nową KRS marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między Sejmem i prezydentem, a Sądem Najwyższym. W oficjalnym oświadczeniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że TK wszczął postępowanie w tej sprawie, a więc posiedzenie powinno zostać zawieszone. Jednak rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zaznaczył, że nie ma decyzji o odwołaniu posiedzenia.

Na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wiele o klimacie

W Davos rozpoczęło się 50. Światowe Forum Ekonomiczne. Do Szwajcarii przyjechało 53 szefów państw i rządów, a wśród nich prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, czy brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Tegoroczne forum w Davos to nie tylko politycy i biznesmeni. "Głos młodych ludzi nie jest, a powinien być w centrum rozmowy" - uważa szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która wystąpiła we wtorek w Davos. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Polska nie jest na razie graczem w Davos"

- Polska nie jest na razie graczem w Davos - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Klesyk, były prezes PZU. Dodał też, że żeby zaistnieć w Davos, to trzeba być bardzo konsekwentnym. Wskazał też, że jedynymi zauważalnymi w Davos Polakami byli były prezydent Aleksander Kwaśniewski i profesor Marek Belka.

Obchody w Jerozolimie. Głos zabierze Putin, mobilizacja w kancelarii Andrzeja Dudy

W czwartek na uroczystościach w Jerozolimie, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ma przemówić prezydent Rosji Władimir Putin. W obchodach udziału nie weźmie prezydent Andrzej Duda, któremu nie udzielono prawa głosu. Prezydent stworzył specjalny sztab kryzysowy, który ma obradować w jego kancelarii, aby błyskawicznie reagować na przemówienie prezydenta Rosji.

Prognoza pogody na środę 22 stycznia

W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. W południowej części kraju wystąpią przelotne opady deszczu, miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno- zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1010 hPa.

Wrak B-25 odnaleziony w Bieruniu. Na pokładzie były ciała załogi

W miejscowości Bieruń na Śląsku w pobliskim lesie odkryto wrak amerykańskiego bombowca B-25 Mitchell z czasów II wojny światowej. Samolot używany przez armię radziecką został zestrzelony przez wojsko niemieckie 19 stycznia 1945 roku nad Oświęcimiem. Zginęło czterech członków załogi, przeżył dowódca, który trafił do niemieckiej niewoli.

Górnicy z kopalni "Pokój" grożą protestami. Obawiają się likwidacji

To próba likwidacji kopalni - tak o wstrzymaniu inwestycji w wydobycie węgla mówią związkowcy z kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Górnicy boją się, że stracą pracę. Winią niekompetentnych menedżerów i wskazują, że to efekt nadmiernego importu węgla z zagranicy. Na zwałach przy kopalniach w całym kraju jest ponad trzy miliony ton węgla. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że ma plan jak ten problem rozwiązać.

Nancy Pelosi w Polsce. "To oznacza, że otrzyma informacje z pierwszej ręki"

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, w towarzystwie marszałka Sejmu i Senatu, odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Przewodnicząca ma spotkać się raz jeszcze z marszałkiem Senatu. W Krakowie planowana jest rozmowa z profesorem Grodzkim, zainicjowana przez stronę amerykańską. Nie jest wykluczone, że będzie dotyczyła stanu praworządności w Polsce.

Szaleńczy rajd pijanego kierowcy Ubera po Wrocławiu

Pędził ponad 120 kilometrów na godzinę w centrum miasta Wrocławia. Kierowca Ubera nie zważał na pieszych ani inne pojazdy. Jazdę przerwał klient, który zdołał obezwładnić kierowcę i zawiadomić policję. Okazało się, że mężczyzna prowadził pod wpływem alkoholu - miał dwa promile w wydychanym powietrzu.

Metamfetamina we krwi 9-miesięcznego chłopca. Matka usłyszała zarzuty

Dziewięciomiesięczny chłopiec miał zostać nafaszerowany narkotykami. W stanie krytycznym trafił do szpitala w Elblągu. Badania wykazały w jego organizmie obecność metamfetaminy, amfetaminy, mefedronu i ecstasy. Zabójczą mieszankę dziecku miała podać matka. Kobieta usłyszała już zarzuty. Chłopcem zajmie się rodzina zastępcza.

Nawacki wysłał faks, odręcznie dopisał godzinę 6.30

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w Kancelarii Sejmu, ale list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie zobaczył. "Zaplanowane czynności uniemożliwiło wycofanie delegacji" - tak brzmi oficjalny komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu. Prezes Sądu w Olsztynie oraz członek nowej KRS Maciej Nawacki przerwał urlop i wycofał delegację na wyjazd służbowy Juszczyszynowi.

Koronawirus pojawił się tuż przed wielką migracją ludności. "Działamy wspólnie, by zapobiec epidemii"

W Chinach pojawił się nowy tajemniczy wirus, który wywołuje chorobę płuc. Władze chińskie informują o kilkuset chorych i trzech ofiarach śmiertelnych. Brytyjscy naukowcy twierdzą z kolei, że dane są niedoszacowane, bo chorych może być już blisko 2000 osób. Problem w tym, że zbliża się Chiński Nowy Rok, który jest największą doroczną migracją ludności na świecie. Na lotniskach, między innymi w Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Chin już przechodzą badania. Chińczycy uspokajają, że kontrolują sytuację.

Wyszkowski: kryzys klimatyczny najsilniej uderzy w najbiedniejszych

Z czego wynikają nierówności? Są dwie przyczyny. Z jednej strony z niepokojów społecznych, których przyczyną są wojny domowe, konflikty. Z drugiej strony zmiany klimatyczne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Polska. Dodał, że zmiany klimatyczne w najbliższych dziesięcioleciach będą powodem wojen, migracji i biedy

"Mówimy o potężnym wirusie, aczkolwiek nie wszystko jeszcze o nim wiemy"

- Wczoraj władze chińskie potwierdziły, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Tego dotychczas nie byliśmy tacy pewni - podkreślił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Sutkowski, prezes lekarzy rodzinnych w Warszawie, mówiąc o groźnym koronawirusie, który grasuje w Chinach. - Zwraca uwagę fakt, że na szczęście władze chińskie reagują stanowczo - dodał, porównując obecne działania chińskich władz do tych sprzed kilkunastu lat, kiedy wybuchła epidemia SARS, a Pekin początkowo to ukrywał. - Mówimy o potężnym wirusie, aczkolwiek nie wszystko jeszcze o nim wiemy - zaznaczył Sutkowski.