Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN
Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy
Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

- Coraz więcej ludzi w Warszawie wie o akcji, zdaje sobie sprawę, po co ona jest - ocenia Marlena Bułanow, wolontariuszka i koordynatorka akcji "Żonkile".

Dla Marleny będzie to ósma akcja "Żonkile". Dla pana Zygmunta - piąta. - Przede wszystkim pamięć. Że pamiętamy o tych ludziach, o tej społeczności, o tej tragedii - mówi Zygmunt Manikowski, wolontariusz i koordynator akcji "Żonkile".

"To jest chyba najcenniejsze, że na ulicy możemy porozmawiać o historii"

Wyrazem tej pamięci są małe, papierowe żonkile. Rozdawane przez wolontariuszy na ulicach Warszawy każdego roku 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- To jest chyba najcenniejsze, że na ulicy możemy porozmawiać o historii - mówi Marlena Bułanow.

CZYTAJ TAKŻE: "Najlepsze algorytmy nie zastąpią osobistego przekazu"

- To jest historia naszego miasta, naszego kraju - wskazuje prof. Dariusz Stola, były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN", historyk i również wolontariusz. Przypomina o tym, co wydarzyło się blisko 82 lata temu.

- Niemcy próbowali wysiedlić resztę Żydów z getta warszawskiego. Resztkę, bo olbrzymia większość została zamordowana w 42. roku. Wtedy bojownicy żydowscy stawili im opór. Przez kilka tygodni na terenie getta trwały walki - opowiada Dariusz Stola.

Jak zostać wolontariuszem?

Schwytanych Żydów Niemcy zabijali lub wywozili do obozów. Nielicznym udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Żebyśmy nigdy o nich nie zapomnieli - także w tym roku - na ulicach Warszawy będą rozdawane papierowe żółte kwiaty.

To już ostatni moment, żeby zostać wolontariuszem akcji "Żonkile". Zgłoszenia są przyjmowane do 17 lutego. Wystarczy mieć tylko skończone 18 lat.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian
Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzianAda Wiśniewska/Fakty po Południu TVN24

Formularz znajdziemy w internecie. Do rozdania jest 350 tysięcy żonkili. Z Muzeum POLIN płynie gorąca prośba i zachęta, żeby się zgłaszać.

- Ten rok jest wyjątkowo trudny. 19 kwietnia to Wielka Sobota, więc część ludzi jest pochłonięta przygotowaniami do świąt. To jest też przedostatni dzień żydowskiego święta Pesach - zauważa Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji "Żonkile" Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Wolontariat nie musi trwać przez cały dzień. - Mamy do wybory trzy zmiany. Dwugodzinną, trzygodzinną i czterogodzinną. Oczywiście, można wziąć udział we wszystkich zmianach - informuje Maria Bliźniak, koordynatorka akcji "Żonkile" z Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Dlaczego to ważne?

Do tej pory rozdano dwa miliony papierowych żonkili. Było to możliwe dzięki pomocy ponad 15 tysięcy wolontariuszy. Akcja, która odbędzie się po raz 13., niesie ze sobą znacznie więcej.

- Myślę, że ta pamięć, jeśli pamiętamy o takich wydarzeniach, nas uszlachetnia. Czyni nas ludźmi i czyni nas wrażliwymi na drugiego człowieka - mówi Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Warto, żeby działo się to od wczesnych lat. - O przeszłości szybko zapominamy. Nie wyciągamy z niej odpowiednich wniosków, więc nadzieja jest w tych najmłodszych - wskazuje Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku, laureat "Nagrody POLIN 2023".

Dlatego do akcji "Żonkile" od 17 lutego mogą się zgłaszać również szkoły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS