Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem

26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłemKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tak lekceważąco wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dawno nie pisał nawet o opozycji. Teraz zabrał głos w sprawie Jarosława Gowina i - jak to ujął - tzw. Porozumienia. To albo wyraz bezsilności, albo chęć zastraszenia posłów Porozumienia, bo ich głosy mogą zdecydować, czy wybory prezydenckie odbędę się 10 maja.

Dwa zdania jednego polityka właściwie zamknęły drogę do zgody między Prawem i Sprawiedliwością, a Jarosławem Gowinem i jego Porozumieniem.

Chodzi o wpis opublikowany na Twitterze przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS. "Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli" - napisał polityk PiS.

Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli.— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) April 25, 2020

- Takie wpisy, czy takie teksty są nie na miejscu, zdecydowanie - komentuje poseł Michał Wypij z Porozumienia i klubu parlamentarnego PiS.

Ryszard Terlecki, który jest bliskim współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pozwala sobie na ostry język wobec Jarosława Gowina. Być może dostrzega, że w jego partii jest wyraźny podział.

Wybory kością niezgody?

Jarosław Gowin od tygodnia szuka porozumienia z partiami opozycyjnymi w sprawie przesunięcia terminu majowych wyborów prezydenckich.

- Przede wszystkim organizacyjnie nie ma możliwości zapewnienia powszechności i pełnej tajności tych wyborów. To jest niemożliwe organizacyjnie - uważa poseł Andrzej Sośnierz z Porozumienia.

- Wybory w maju się nie odbędą. Na pewno nie odbędą się przy wsparciu mojego głosu - dodaje poseł Wypij.

Jednak nie wszyscy przedstawiciele z Porozumienia Jarosława Gowina podzielają to zdanie.

- Wybory w formie korespondencyjnej są najlepszym sposobem, na to żeby je bezpiecznie przeprowadzić w konstytucyjnym terminie - przekonuje poseł Jacek Żalek z Porozumienia i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

To nie jest symulowany spór w partii Jarosława Gowina. Tylko to realny podział na tych, którzy nie poprą wyborów w maju, i tych, którzy w tej sprawie są po stronie Jarosława Kaczyńskiego.

Obecny stan gry

Według naszych informacji ośmioro posłów zadeklarowało lojalność wobec Gowina. Natomiast ośmioro porozumiało się już z PiS i poprze wybory korespondencyjne w maju. Z kolei dwóch posłów cały czas się waha.

Jednak ta ósemka polityków, która stoi po stronie Jarosława Gowina może wystarczyć, by za półtora tygodnia zablokować majowe wybory korespondencyjne. Bez ośmiu posłów Porozumienia Prawo i Sprawiedliwość dziś nie ma większości.

- Przy całej pokorze do rzeczywistości uważamy, że wygramy głosowanie w Sejmie - podkreśla Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że politycy Prawa i Sprawiedliwości próbują rozmawiać z pojedynczymi posłami z opozycji. Wszystko to w poszukiwaniu straconej większości.

Krzysztof Bosak pytany, czy obawia się rozłamu w swojej partii odpowiada z przekonaniem: - Nie obawiam się. Konsekwentnie mówimy, że jesteśmy przeciwni tym przepisom, które PiS z zaskoczenia próbował przeforsować przez Sejm - mówi kandydat na prezydenta z Konfederacji.

- Mamy wspólny pogląd, że maju te wybory nie mogą się odbyć - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Koalicji Polskiej.

Trzy scenariusze

Głosowanie przez część partii Jarosława Gowina wbrew rządowi oznacza de facto koniec koalicji w obecnym kształcie. Pojawia się pytanie, co dalej? Scenariusze są trzy.

Pierwszy z nich zakłada nowe negocjacje PiS-u z Jarosławem Gowinem i nowy podział stanowisk w rządzie. Z kolei scenariusz drugi to poszukanie innej większości, już bez Gowina i jego ludzi. Natomiast wariant trzeci, to rząd, który nie ma stabilnej większości w Sejmie i drży przed każdym głosowaniem.

To jednak polityczne scenariusze na nieco dalszą przyszłość. Należy zaznaczyć, że bez większości w Sejmie, zwyczajnie nie wejdzie w życie prawo, które pozwalałoby przeprowadzić wybory korespondencyjne w maju.

- Na końcu wchodzi królowa, także polityki, czyli matematyka. I na końcu wygra ten, kto będzie miał o jeden głos więcej w Sejmie - ocenia wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z Koalicji Polskiej, Unii Europejskich Demokratów.

Zgodnie z prawem, alternatywą dla wyborów w maju będą wybory w sierpniu. Po wprowadzeniu - choć na chwilę stanu klęski żywiołowej.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS