Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem

26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłemKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tak lekceważąco wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dawno nie pisał nawet o opozycji. Teraz zabrał głos w sprawie Jarosława Gowina i - jak to ujął - tzw. Porozumienia. To albo wyraz bezsilności, albo chęć zastraszenia posłów Porozumienia, bo ich głosy mogą zdecydować, czy wybory prezydenckie odbędę się 10 maja.

Dwa zdania jednego polityka właściwie zamknęły drogę do zgody między Prawem i Sprawiedliwością, a Jarosławem Gowinem i jego Porozumieniem.

Chodzi o wpis opublikowany na Twitterze przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS. "Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli" - napisał polityk PiS.

Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli.— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) April 25, 2020

- Takie wpisy, czy takie teksty są nie na miejscu, zdecydowanie - komentuje poseł Michał Wypij z Porozumienia i klubu parlamentarnego PiS.

Ryszard Terlecki, który jest bliskim współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pozwala sobie na ostry język wobec Jarosława Gowina. Być może dostrzega, że w jego partii jest wyraźny podział.

Wybory kością niezgody?

Jarosław Gowin od tygodnia szuka porozumienia z partiami opozycyjnymi w sprawie przesunięcia terminu majowych wyborów prezydenckich.

- Przede wszystkim organizacyjnie nie ma możliwości zapewnienia powszechności i pełnej tajności tych wyborów. To jest niemożliwe organizacyjnie - uważa poseł Andrzej Sośnierz z Porozumienia.

- Wybory w maju się nie odbędą. Na pewno nie odbędą się przy wsparciu mojego głosu - dodaje poseł Wypij.

Jednak nie wszyscy przedstawiciele z Porozumienia Jarosława Gowina podzielają to zdanie.

- Wybory w formie korespondencyjnej są najlepszym sposobem, na to żeby je bezpiecznie przeprowadzić w konstytucyjnym terminie - przekonuje poseł Jacek Żalek z Porozumienia i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

To nie jest symulowany spór w partii Jarosława Gowina. Tylko to realny podział na tych, którzy nie poprą wyborów w maju, i tych, którzy w tej sprawie są po stronie Jarosława Kaczyńskiego.

Obecny stan gry

Według naszych informacji ośmioro posłów zadeklarowało lojalność wobec Gowina. Natomiast ośmioro porozumiało się już z PiS i poprze wybory korespondencyjne w maju. Z kolei dwóch posłów cały czas się waha.

Jednak ta ósemka polityków, która stoi po stronie Jarosława Gowina może wystarczyć, by za półtora tygodnia zablokować majowe wybory korespondencyjne. Bez ośmiu posłów Porozumienia Prawo i Sprawiedliwość dziś nie ma większości.

- Przy całej pokorze do rzeczywistości uważamy, że wygramy głosowanie w Sejmie - podkreśla Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że politycy Prawa i Sprawiedliwości próbują rozmawiać z pojedynczymi posłami z opozycji. Wszystko to w poszukiwaniu straconej większości.

Krzysztof Bosak pytany, czy obawia się rozłamu w swojej partii odpowiada z przekonaniem: - Nie obawiam się. Konsekwentnie mówimy, że jesteśmy przeciwni tym przepisom, które PiS z zaskoczenia próbował przeforsować przez Sejm - mówi kandydat na prezydenta z Konfederacji.

- Mamy wspólny pogląd, że maju te wybory nie mogą się odbyć - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Koalicji Polskiej.

Trzy scenariusze

Głosowanie przez część partii Jarosława Gowina wbrew rządowi oznacza de facto koniec koalicji w obecnym kształcie. Pojawia się pytanie, co dalej? Scenariusze są trzy.

Pierwszy z nich zakłada nowe negocjacje PiS-u z Jarosławem Gowinem i nowy podział stanowisk w rządzie. Z kolei scenariusz drugi to poszukanie innej większości, już bez Gowina i jego ludzi. Natomiast wariant trzeci, to rząd, który nie ma stabilnej większości w Sejmie i drży przed każdym głosowaniem.

To jednak polityczne scenariusze na nieco dalszą przyszłość. Należy zaznaczyć, że bez większości w Sejmie, zwyczajnie nie wejdzie w życie prawo, które pozwalałoby przeprowadzić wybory korespondencyjne w maju.

- Na końcu wchodzi królowa, także polityki, czyli matematyka. I na końcu wygra ten, kto będzie miał o jeden głos więcej w Sejmie - ocenia wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z Koalicji Polskiej, Unii Europejskich Demokratów.

Zgodnie z prawem, alternatywą dla wyborów w maju będą wybory w sierpniu. Po wprowadzeniu - choć na chwilę stanu klęski żywiołowej.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN