Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem

26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłemKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tak lekceważąco wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dawno nie pisał nawet o opozycji. Teraz zabrał głos w sprawie Jarosława Gowina i - jak to ujął - tzw. Porozumienia. To albo wyraz bezsilności, albo chęć zastraszenia posłów Porozumienia, bo ich głosy mogą zdecydować, czy wybory prezydenckie odbędę się 10 maja.

Dwa zdania jednego polityka właściwie zamknęły drogę do zgody między Prawem i Sprawiedliwością, a Jarosławem Gowinem i jego Porozumieniem.

Chodzi o wpis opublikowany na Twitterze przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS. "Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli" - napisał polityk PiS.

Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli.— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) April 25, 2020

- Takie wpisy, czy takie teksty są nie na miejscu, zdecydowanie - komentuje poseł Michał Wypij z Porozumienia i klubu parlamentarnego PiS.

Ryszard Terlecki, który jest bliskim współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pozwala sobie na ostry język wobec Jarosława Gowina. Być może dostrzega, że w jego partii jest wyraźny podział.

Wybory kością niezgody?

Jarosław Gowin od tygodnia szuka porozumienia z partiami opozycyjnymi w sprawie przesunięcia terminu majowych wyborów prezydenckich.

- Przede wszystkim organizacyjnie nie ma możliwości zapewnienia powszechności i pełnej tajności tych wyborów. To jest niemożliwe organizacyjnie - uważa poseł Andrzej Sośnierz z Porozumienia.

- Wybory w maju się nie odbędą. Na pewno nie odbędą się przy wsparciu mojego głosu - dodaje poseł Wypij.

Jednak nie wszyscy przedstawiciele z Porozumienia Jarosława Gowina podzielają to zdanie.

- Wybory w formie korespondencyjnej są najlepszym sposobem, na to żeby je bezpiecznie przeprowadzić w konstytucyjnym terminie - przekonuje poseł Jacek Żalek z Porozumienia i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

To nie jest symulowany spór w partii Jarosława Gowina. Tylko to realny podział na tych, którzy nie poprą wyborów w maju, i tych, którzy w tej sprawie są po stronie Jarosława Kaczyńskiego.

Obecny stan gry

Według naszych informacji ośmioro posłów zadeklarowało lojalność wobec Gowina. Natomiast ośmioro porozumiało się już z PiS i poprze wybory korespondencyjne w maju. Z kolei dwóch posłów cały czas się waha.

Jednak ta ósemka polityków, która stoi po stronie Jarosława Gowina może wystarczyć, by za półtora tygodnia zablokować majowe wybory korespondencyjne. Bez ośmiu posłów Porozumienia Prawo i Sprawiedliwość dziś nie ma większości.

- Przy całej pokorze do rzeczywistości uważamy, że wygramy głosowanie w Sejmie - podkreśla Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że politycy Prawa i Sprawiedliwości próbują rozmawiać z pojedynczymi posłami z opozycji. Wszystko to w poszukiwaniu straconej większości.

Krzysztof Bosak pytany, czy obawia się rozłamu w swojej partii odpowiada z przekonaniem: - Nie obawiam się. Konsekwentnie mówimy, że jesteśmy przeciwni tym przepisom, które PiS z zaskoczenia próbował przeforsować przez Sejm - mówi kandydat na prezydenta z Konfederacji.

- Mamy wspólny pogląd, że maju te wybory nie mogą się odbyć - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Koalicji Polskiej.

Trzy scenariusze

Głosowanie przez część partii Jarosława Gowina wbrew rządowi oznacza de facto koniec koalicji w obecnym kształcie. Pojawia się pytanie, co dalej? Scenariusze są trzy.

Pierwszy z nich zakłada nowe negocjacje PiS-u z Jarosławem Gowinem i nowy podział stanowisk w rządzie. Z kolei scenariusz drugi to poszukanie innej większości, już bez Gowina i jego ludzi. Natomiast wariant trzeci, to rząd, który nie ma stabilnej większości w Sejmie i drży przed każdym głosowaniem.

To jednak polityczne scenariusze na nieco dalszą przyszłość. Należy zaznaczyć, że bez większości w Sejmie, zwyczajnie nie wejdzie w życie prawo, które pozwalałoby przeprowadzić wybory korespondencyjne w maju.

- Na końcu wchodzi królowa, także polityki, czyli matematyka. I na końcu wygra ten, kto będzie miał o jeden głos więcej w Sejmie - ocenia wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z Koalicji Polskiej, Unii Europejskich Demokratów.

Zgodnie z prawem, alternatywą dla wyborów w maju będą wybory w sierpniu. Po wprowadzeniu - choć na chwilę stanu klęski żywiołowej.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS