Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem

26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.04.2020 | Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłemKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tak lekceważąco wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dawno nie pisał nawet o opozycji. Teraz zabrał głos w sprawie Jarosława Gowina i - jak to ujął - tzw. Porozumienia. To albo wyraz bezsilności, albo chęć zastraszenia posłów Porozumienia, bo ich głosy mogą zdecydować, czy wybory prezydenckie odbędę się 10 maja.

Dwa zdania jednego polityka właściwie zamknęły drogę do zgody między Prawem i Sprawiedliwością, a Jarosławem Gowinem i jego Porozumieniem.

Chodzi o wpis opublikowany na Twitterze przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS. "Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli" - napisał polityk PiS.

Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli.— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) April 25, 2020

- Takie wpisy, czy takie teksty są nie na miejscu, zdecydowanie - komentuje poseł Michał Wypij z Porozumienia i klubu parlamentarnego PiS.

Ryszard Terlecki, który jest bliskim współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pozwala sobie na ostry język wobec Jarosława Gowina. Być może dostrzega, że w jego partii jest wyraźny podział.

Wybory kością niezgody?

Jarosław Gowin od tygodnia szuka porozumienia z partiami opozycyjnymi w sprawie przesunięcia terminu majowych wyborów prezydenckich.

- Przede wszystkim organizacyjnie nie ma możliwości zapewnienia powszechności i pełnej tajności tych wyborów. To jest niemożliwe organizacyjnie - uważa poseł Andrzej Sośnierz z Porozumienia.

- Wybory w maju się nie odbędą. Na pewno nie odbędą się przy wsparciu mojego głosu - dodaje poseł Wypij.

Jednak nie wszyscy przedstawiciele z Porozumienia Jarosława Gowina podzielają to zdanie.

- Wybory w formie korespondencyjnej są najlepszym sposobem, na to żeby je bezpiecznie przeprowadzić w konstytucyjnym terminie - przekonuje poseł Jacek Żalek z Porozumienia i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

To nie jest symulowany spór w partii Jarosława Gowina. Tylko to realny podział na tych, którzy nie poprą wyborów w maju, i tych, którzy w tej sprawie są po stronie Jarosława Kaczyńskiego.

Obecny stan gry

Według naszych informacji ośmioro posłów zadeklarowało lojalność wobec Gowina. Natomiast ośmioro porozumiało się już z PiS i poprze wybory korespondencyjne w maju. Z kolei dwóch posłów cały czas się waha.

Jednak ta ósemka polityków, która stoi po stronie Jarosława Gowina może wystarczyć, by za półtora tygodnia zablokować majowe wybory korespondencyjne. Bez ośmiu posłów Porozumienia Prawo i Sprawiedliwość dziś nie ma większości.

- Przy całej pokorze do rzeczywistości uważamy, że wygramy głosowanie w Sejmie - podkreśla Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że politycy Prawa i Sprawiedliwości próbują rozmawiać z pojedynczymi posłami z opozycji. Wszystko to w poszukiwaniu straconej większości.

Krzysztof Bosak pytany, czy obawia się rozłamu w swojej partii odpowiada z przekonaniem: - Nie obawiam się. Konsekwentnie mówimy, że jesteśmy przeciwni tym przepisom, które PiS z zaskoczenia próbował przeforsować przez Sejm - mówi kandydat na prezydenta z Konfederacji.

- Mamy wspólny pogląd, że maju te wybory nie mogą się odbyć - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Koalicji Polskiej.

Trzy scenariusze

Głosowanie przez część partii Jarosława Gowina wbrew rządowi oznacza de facto koniec koalicji w obecnym kształcie. Pojawia się pytanie, co dalej? Scenariusze są trzy.

Pierwszy z nich zakłada nowe negocjacje PiS-u z Jarosławem Gowinem i nowy podział stanowisk w rządzie. Z kolei scenariusz drugi to poszukanie innej większości, już bez Gowina i jego ludzi. Natomiast wariant trzeci, to rząd, który nie ma stabilnej większości w Sejmie i drży przed każdym głosowaniem.

To jednak polityczne scenariusze na nieco dalszą przyszłość. Należy zaznaczyć, że bez większości w Sejmie, zwyczajnie nie wejdzie w życie prawo, które pozwalałoby przeprowadzić wybory korespondencyjne w maju.

- Na końcu wchodzi królowa, także polityki, czyli matematyka. I na końcu wygra ten, kto będzie miał o jeden głos więcej w Sejmie - ocenia wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z Koalicji Polskiej, Unii Europejskich Demokratów.

Zgodnie z prawem, alternatywą dla wyborów w maju będą wybory w sierpniu. Po wprowadzeniu - choć na chwilę stanu klęski żywiołowej.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS