Najnowsze

Najnowsze

Kazał sypać konfetti z helikoptera. Szef podlaskiej policji zamierza odejść?

Komendant wojewódzki policji w Białymstoku Daniel Kołnierowicz, który jest kojarzony z akcją sypania konfetti z helikoptera i konkursem na pisanie anonimów na posłankę, ma ustąpić ze stanowiska. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvn24.pl, generał Daniel Kołnierowicz zamierza przejść na emeryturę jeszcze w tym miesiącu. On sam sprawy nie komentuje. Według sejmowej opozycji to kolejny przykład pozbywania się z policji ludzi związanych z byłym wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim.

Jest już tylko kilka krajów w Europie, w których nie wykryto jeszcze koronawirusa

W Europie rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Odnotowano pierwsze przypadki zakażeń nowym koronawirusem w Serbii, Watykanie i na Słowacji. W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia krajów członkowskich. Żadnego przypadku zakażenia koronawirusem nie wykryto jeszcze tylko w Albanii, Bułgarii, Czarnogórze, Mołdawii, Turcji, a także na Malcie i na Cyprze.

Odwołane imprezy lub zawody bez widzów. Wszystko z obawy przed koronawirusem

Odwoływane koncerty i wydarzenia kulturalne, przekładane na inny termin konferencje i targi, zawody sportowe bez kibiców - to wszystko w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Zielonej Górze, gdzie przebywa pacjent, u którego wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Polsce, przez dwa tygodnie nie będą się odbywać imprezy masowe.

Czas się kończy. Andrzej Duda musi zdecydować, co z dwoma miliardami złotych

W piątek do północy prezydent Andrzej Duda musi zdecydować, czy podpisze ustawę przekazującą niemal dwa miliardy złotych mediom publicznym. Może on ją także zawetować lub wysłać do Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja domaga się, by pieniądze poszły na inny cel - na onkologię. Trwa kampania wyborcza przed wyborami na prezydenta, co na pewno wpłynie na decyzję Andrzeja Dudy.

"Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

- Do świadomości opinii publicznej przedostaje się informacja, że ta choroba sama w sobie nie jest specjalnie groźna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, komentując nastroje w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. - Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni - ocenił. - We Włoszech ciężko jest cokolwiek kupić. Zaczyna się to robić uciążliwe - powiedziała Dorota Kozakiewicz-Kłosowska, dziennikarka dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu "Gazzetta Italia" i drugi gość programu. - Obawiam się, że nastroje są kiepskie - dodała.

"Widać było, że gorączkował". Jak wyglądał transport polskiego "pacjenta zero"?

66-letni polski "pacjent zero" czuje się dobrze i nie może się doczekać, kiedy wróci do domu. Wszyscy, którzy mieli z nim kontakt w autokarze z Niemiec do Polski, zostali objęci kwarantanną, w tym jedna osoba przymusowo. Kiedy po powrocie z Niemiec mężczyzna poczuł się chory, zachował się modelowo. Lekarze go chwalą, a ratownik medyczny opowiedział, jak wyglądał transport 66-latka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2.

Premier spotkał się z przedstawicielami opozycji. "Deklarujemy pełną współpracę"

W czwartek odbyło się spotkanie strony rządowej i przedstawicieli opozycji w sprawie zagrożeń, jakie niesie ze sobą koronawirus SARS-Cov-2. Rząd mówi o pieniądzach zarezerwowanych na ochronę epidemiologiczną, a także o strategii spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa, gdyby nie udało się go całkowicie zlikwidować w drodze kwarantanny. Senat w szybkim tempie pracuje nad specustawą dotyczącą zwalczania koronawirusa.

Przygotowania do rocznicy katastrofy w Smoleńsku

Dziesiątego kwietnia minie dziesięć lat od katastrofy w Smoleńsku. W Rosji już teraz pracuje delegacja z Polski, by przygotować obchody rocznicy tamtego tragicznego wydarzenia. Trzeba ustalić trasy przejazdów oficjalnej delegacji, czy szczegóły dotyczące ochrony najważniejszych osób w państwie.

Sąd: prezydent Sieradza winny potrącenia kobiety

Sąd nie miał wątpliwości, że prezydent Sieradza Paweł Osiewała jest winny potrącenia samochodem 79-letniej kobiety, do którego doszło 24 marca 2019 roku. Na filmie z monitoringu dokładnie widać, jak prezydent Sieradza uderza samochodem w starszą panią, ale on sam widział to inaczej: mówił, że kobieta się potknęła. Sąd skazał go na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Paweł Osiewała ma też między innymi zapłacić nawiązkę starszej pani. Wyrok jest nieprawomocny.

Prognoza pogody na piątek 6 marca

W piątek duże zachmurzenie z przejaśnieniami na północy i wschodzie. Okresami opady deszczu do 1-5 mm, tylko na północnym-wschodzie Polski bez opadów. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Warmii, Kujawach i wschodnim Pomorzu, przez 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h.

"Od kilku tygodni są wdrażane odpowiednie procedury"

Jak polskie szpitale przygotowują się na koronowirusa SARS-CoV-2? Jest zakaz odwiedzin, są dodatkowe szkolenia i zamówienia na maseczki i kombinezony ochronne. Oddziały zakaźne szykują się na przyjęcie zwiększonej liczby pacjentów. Na razie w Polsce jest tylko jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem, ale placówki dmuchają na zimne i wprowadzają dodatkowe środki ostrożności.

Polskie miasta reagują na zagrożenie koronawirusem

W obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 polskie miasta wprowadzają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W Międzyrzeczu zamknięto przedszkole, a wrocławskie MPK dezynfekuje autobusy. W Polsce łącznie objętych kwarantanną jest 300 osób.

Zagrożenie koronawirusem. Jak wyglądają procedury w sprawie SARS-CoV-2?

Eksperci podkreślają, że skala zachorowań na koronawirusa SARs-CoV-2 zależy główne od tego, w jaki sposób zachowają się osoby zakażone, osoby narażone na zakażenie, a także służby sanitarne i medyczne. Każdy powinien często i dokładnie myć ręce. Osoby, które były w miejscach, gdzie wybuchła epidemia, i mają objawy grypopodobne, powinny zostać w domu i skontaktować się z sanepidem. Pierwsze objawy COVID-19 pojawiają się średnio po okołu 5 dniach.

"Czeka na to, kiedy będzie mógł pójść do domu"

Pacjent, u którego zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 cały czas przebywa w izolacji. Czuje się dobrze, minęła mu gorączka. Szpital czeka na kolejny, drugi już wynik. Jeśli będzie ujemny, mężczyzna opuści zielonogórski szpital i wróci do domu w Cybince.

"Prezydent Duda wykorzystuje sytuacje, które wykorzystywali jego poprzednicy"

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną ustawę i zrobił to w okolicznościach, które stały się powodem do żartów dla opozycji. Tym razem chodziło o peron i program kolej plus. Przed prezydentem jeszcze decyzja w sprawie ustawy przewidującej przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych.

Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

Jest pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Eksperci proszą, by nie panikować i zaznaczają, jak istotne jest przestrzeganie dość prostych zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Światowa Organizacjia Zdrowia przekazała kluczowe informacje na temat wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wydaje mi się, że igrzyskom olimpijskim grozi odwołanie"

- Igrzyskom olimpijskim to, wydaje mi się, grozi pewne odwołanie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego". - Z dnia na dzień to tak naprawdę wszystko się zmienia - dodał Sergiusz Ryczel, dziennikarz sportowy z Canal+ Sport.

"Myślę, że koronawirus będzie generować duże problemy na rynku"

- Myślę, że (koronawirus - przyp. red.) będzie generować duże problemy na rynku światowego biznesu - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny z Grupy Prawnej Togatus. Dodała też, że w przypadku chęci rezygnacji z wycieczki nasze subiektywne odczucie nie ma znaczenia dla przewoźnika.