"Mamy zdjęcia dzieci, które śpią w śmietnikach. Sytuacja jest absolutnie dramatyczna"


Kolejny dzień protestów imigrantów i uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Zaczęły się po tym, jak doszło do pożaru w największym obozie dla uchodźców. W przeludnionym obozie Moria mogło przebywać nawet kilkanaście tysięcy osób.

9 września na greckiej wyspie Lesbos doszło do pożaru w największym w Europie obozie dla imigrantów - Moria. Tysiące osób, w tym rodziny z małymi dziećmi, uciekały, ratując życie. - Mój dom spalony. Ubrania, moje rzeczy, cala okolica spłonęły. Wszystko płonie - mówił uchodźca z Afganistanu Fahim Ibrahimi.

Nędzne baraki, które imigranci nazywali swoim domem, to teraz jedno wielkie pogorzelisko.

- Nie ma wody, nie ma jedzenia. Nie mam mleka, żeby nakarmić dziecko. Śpimy pod gołym niebem - opowiada Amile, uchodźca z Afganistanu

W tak dramatycznej sytuacji znalazło się kilkanaście tysięcy ludzi.

"Sytuacja jest dramatyczna"

Obóz Moria zaplanowano dla maksymalnie trzech tysięcy osób. Nikt nie wie, ile ich było, gdy wybuchły pożary. Prawdopodobnie pięć razy więcej.

- Nie jesteśmy zaskoczeni, bo to od dawna była tykająca bomba. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się rozwiązać sytuację w obozie, zanim ta bomba wybuchnie. Nie udało się. Europa zawiodła i to są właśnie efekty - ocenia Giovanna Scaccabarozzi z organizacji Lekarze bez Granic.

Na ulicach dochodzi do starć z policją, bo Grecy zamknęli całą okolice obozu. - Nie ma tutaj żadnych warunków sanitarnych. Kobiety proszą o pieluchy dla dzieci, nie maja gdzie wyjść do toalety. Nie ma żadnej pomocy ze strony rządu - relacjonuje Karol Kras, przebywający na wyspie Lesbos asystent eurodeputowanej Janiny Ochojskiej.

Greckie władze tłumaczą, że nie mogą pozwolić, by imigranci rozeszli się po całej wyspie, bo co najmniej kilkadziesiąt osób jest zakażonych koronawirusem. - Ludzie zbudowali sobie jakieś prowizoryczne schronienia głównie przed słońcem, bo temperatury są nadal bardzo wysokie. Śpią też na cmentarzach, mamy zdjęcia dzieci, które śpią w śmietnikach. Sytuacja jest absolutnie dramatyczna - opowiada Polka przebywająca na wyspie Lesbos, Sonia Nandzik z Fundacji Refocus Media Labs.

Pomoc ze strony Europy

Od czasu, gdy dwa lata temu ekipa TVN przygotowywała reportaż "Wracajcie skąd przyszliście" o sytuacji na wyspie, nic się tam nie zmieniło. Jeśli już, to tylko na gorsze.

Władze w Atenach przypominają jednak, że pomoc Europy jest wciąż symboliczna. - Sytuacja w obozie Moria musi zostać rozwiązana. To kwestia zdrowia publicznego, człowieczeństwa i bezpieczeństwa narodowego. Grecja i tak już zbyt długo dźwiga ten zbyt wielki ciężar - twierdzi premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Niemcy, Francja i kilka innych europejskich państw zadeklarowało łącznie przyjecie 400 uchodźców z obozu. Polski nie ma w tym gronie.

Na razie nie ustalono, co było przyczyną pożarów. Prawdopodobnie ogień podłożyli sami imigranci, którzy mieli dość życia w tak nieludzkich warunkach.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neo-sędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla "Fox News" wyraził zdziwienie, że Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS