14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"

14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"
14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"Marta Balukiewicz | Fakty po południu

14-letnia Roksana, która w poniedziałek zaginęła w Bielsku Podlaskim, została w sobotę w nocy odnaleziona w Bolesławcu. Dziewczynka była w piwnicach ruin budynku w środku lasu. Jest cała i zdrowa. Policja zatrzymała też 30-letniego mężczyznę, który był poszukiwany w związku z zaginięciem Roksany.

W nocy z piątku na sobotę policjanci odnaleźli 14-letnią Roksanę. Dziewczyna była ukryta w opuszczonym pustostanie w lesie. Wejście do piwnicy było zabarykadowane kamieniami, a w środku żarzyło się palenisko.

- Dziewczyna jest cała i zdrowa. O wszystkich czynnościach nie możemy rozmawiać, bo jest prowadzone śledztwo - przekazała sierżant Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Ze względu na dobro śledztwa funkcjonariusze nie zdradzają szczegółów. Nie wiadomo na razie, jak długo dziewczyna była w opuszczonych ruinach. Miejsce, w którym została odnaleziona, znajduje się niecały kilometr od najbliższej miejscowości.

Wujek odnalezionej 14-latki w rozmowie telefonicznej relacjonował, jak rodzina dowiedziała się o odnalezieniu Roksany. - Kolejne telefony wyjaśniły, że jest cała i że wszystko jest w porządku, no i że się znalazła. No i poczuliśmy oddech ulgi - mówi.

Poszukiwana od poniedziałku

Zaginioną dziewczynę z Bielska Podlaskiego policjanci z całej Polski próbowali namierzyć od poniedziałku. Wtedy Roksana wyszła do szkoły, ale na lekcje nie dotarła.

- Jak jeszcze mieliśmy nagrania z kamer, to wiedzieliśmy, że była bezpieczna, ale jak się już spotkała z obcym mężczyzną, to już różne były myśli - mówił wujek odnalezionej 14-latki.

W akcji poszukiwawczej, prowadzonej na wielką skalę, pomógł monitoring. Dzięki nagraniom z kamer wiadomo było, że 14-latka zamiast do szkoły poszła na dworzec i wsiadła do pociągu.

Z Bielska Podlaskiego pojechała aż do Bolesławca. Tamtejszy monitoring zarejestrował, jak spotkała się z około 30-letnim mężczyzną. Potem trop się urywał.

- Piątek był kluczowy, bo policja zaczęła udostępniać wizerunek tego mężczyzny - zwrócił uwagę wujek Roksany.

Niecałe 12 godzin po opublikowaniu zdjęć policjantom udało się namierzyć Roksanę. Kilka godzin wcześniej zatrzymany do wyjaśnienia został również mężczyzna z nagrań.

- Wszczęliśmy śledztwo w sprawie zwerbowania podstępem małoletniej w celu jej wykorzystania. Czyli przestępstwo z artykułu 189a paragraf 1 Kodeksu karnego, kodeksowo określane mianem handlu ludźmi - wyjaśnił prokurator Adam Naumczuk z Prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim.

Śledczy badają wątek uprowadzenia, ale do czasu przesłuchania nastolatki nie zdradzają żadnych szczegółów. Wiadomo, że mężczyźnie na ten moment nie postawiono żadnych zarzutów.

Psycholodzy apelują do rodziców

Portal tvn24.pl nieoficjalnie ustalił, że dziewczyna od trzech miesięcy miała planować swoją ucieczkę. Świadczą o tym znalezione przez policjantów wpisy w jej przeglądarce internetowej. Ten trop potwierdzać może też zmiana wyglądu nastolatki.

Roksana tuż po zaginięciu, aby uniknąć rozpoznania i prawdopodobnie zmylić policjantów, przefarbowała włosy na ciemny kolor.

- Ucieczka rzeczywiście jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej. Najczęściej dotyczy to dziewcząt, które decydują się na ucieczkę do starszych mężczyzn - tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i z Fundacji "Itaka" .

Brak dobrych relacji z rodzicami czy brak akceptacji wśród rówieśników to najczęstsze powody, przez które młodzież decyduje się na ucieczkę.

- Około 40 procent tych ucieczek to są ucieczki dzieciaków z domów, w których źle się dzieje czy jest jakaś dysfunkcja. Natomiast jest spora część ucieczek dzieci, które są zaniedbane emocjonalnie, które też żyją samodzielnie, bo rodziców nie ma, bo rodzice dużo pracują i te dzieci chowają się same - wyjaśnia psycholog Magdalena Chorzewska.

Dlatego, jak podkreślają psychologowie, trzeba uważnie obserwować swoje dzieci. Okazywać zainteresowanie, ale też próbować zrozumieć.

- Im bliższa i prawdziwsza jest relacja między rodzicami a dzieckiem, im więcej akceptacji i miłości, tym łatwiej reagować na problemy - dodaje Chorzewska.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS