14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"

14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"
14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
14-letnia Roksana odnaleziona. "Ucieczka jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej"Marta Balukiewicz | Fakty po południu

14-letnia Roksana, która w poniedziałek zaginęła w Bielsku Podlaskim, została w sobotę w nocy odnaleziona w Bolesławcu. Dziewczynka była w piwnicach ruin budynku w środku lasu. Jest cała i zdrowa. Policja zatrzymała też 30-letniego mężczyznę, który był poszukiwany w związku z zaginięciem Roksany.

W nocy z piątku na sobotę policjanci odnaleźli 14-letnią Roksanę. Dziewczyna była ukryta w opuszczonym pustostanie w lesie. Wejście do piwnicy było zabarykadowane kamieniami, a w środku żarzyło się palenisko.

- Dziewczyna jest cała i zdrowa. O wszystkich czynnościach nie możemy rozmawiać, bo jest prowadzone śledztwo - przekazała sierżant Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Ze względu na dobro śledztwa funkcjonariusze nie zdradzają szczegółów. Nie wiadomo na razie, jak długo dziewczyna była w opuszczonych ruinach. Miejsce, w którym została odnaleziona, znajduje się niecały kilometr od najbliższej miejscowości.

Wujek odnalezionej 14-latki w rozmowie telefonicznej relacjonował, jak rodzina dowiedziała się o odnalezieniu Roksany. - Kolejne telefony wyjaśniły, że jest cała i że wszystko jest w porządku, no i że się znalazła. No i poczuliśmy oddech ulgi - mówi.

Poszukiwana od poniedziałku

Zaginioną dziewczynę z Bielska Podlaskiego policjanci z całej Polski próbowali namierzyć od poniedziałku. Wtedy Roksana wyszła do szkoły, ale na lekcje nie dotarła.

- Jak jeszcze mieliśmy nagrania z kamer, to wiedzieliśmy, że była bezpieczna, ale jak się już spotkała z obcym mężczyzną, to już różne były myśli - mówił wujek odnalezionej 14-latki.

W akcji poszukiwawczej, prowadzonej na wielką skalę, pomógł monitoring. Dzięki nagraniom z kamer wiadomo było, że 14-latka zamiast do szkoły poszła na dworzec i wsiadła do pociągu.

Z Bielska Podlaskiego pojechała aż do Bolesławca. Tamtejszy monitoring zarejestrował, jak spotkała się z około 30-letnim mężczyzną. Potem trop się urywał.

- Piątek był kluczowy, bo policja zaczęła udostępniać wizerunek tego mężczyzny - zwrócił uwagę wujek Roksany.

Niecałe 12 godzin po opublikowaniu zdjęć policjantom udało się namierzyć Roksanę. Kilka godzin wcześniej zatrzymany do wyjaśnienia został również mężczyzna z nagrań.

- Wszczęliśmy śledztwo w sprawie zwerbowania podstępem małoletniej w celu jej wykorzystania. Czyli przestępstwo z artykułu 189a paragraf 1 Kodeksu karnego, kodeksowo określane mianem handlu ludźmi - wyjaśnił prokurator Adam Naumczuk z Prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim.

Śledczy badają wątek uprowadzenia, ale do czasu przesłuchania nastolatki nie zdradzają żadnych szczegółów. Wiadomo, że mężczyźnie na ten moment nie postawiono żadnych zarzutów.

Psycholodzy apelują do rodziców

Portal tvn24.pl nieoficjalnie ustalił, że dziewczyna od trzech miesięcy miała planować swoją ucieczkę. Świadczą o tym znalezione przez policjantów wpisy w jej przeglądarce internetowej. Ten trop potwierdzać może też zmiana wyglądu nastolatki.

Roksana tuż po zaginięciu, aby uniknąć rozpoznania i prawdopodobnie zmylić policjantów, przefarbowała włosy na ciemny kolor.

- Ucieczka rzeczywiście jest najczęstszą przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej. Najczęściej dotyczy to dziewcząt, które decydują się na ucieczkę do starszych mężczyzn - tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i z Fundacji "Itaka" .

Brak dobrych relacji z rodzicami czy brak akceptacji wśród rówieśników to najczęstsze powody, przez które młodzież decyduje się na ucieczkę.

- Około 40 procent tych ucieczek to są ucieczki dzieciaków z domów, w których źle się dzieje czy jest jakaś dysfunkcja. Natomiast jest spora część ucieczek dzieci, które są zaniedbane emocjonalnie, które też żyją samodzielnie, bo rodziców nie ma, bo rodzice dużo pracują i te dzieci chowają się same - wyjaśnia psycholog Magdalena Chorzewska.

Dlatego, jak podkreślają psychologowie, trzeba uważnie obserwować swoje dzieci. Okazywać zainteresowanie, ale też próbować zrozumieć.

- Im bliższa i prawdziwsza jest relacja między rodzicami a dzieckiem, im więcej akceptacji i miłości, tym łatwiej reagować na problemy - dodaje Chorzewska.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN