Najnowsze

Najnowsze

Nowe warianty tras szybkich kolei. Jedna z nitek ma przebiegać przez ośrodek dla dorosłych z autyzmem

Koleje dużych prędkości mają dowozić pasażerów do Centralnego Portu Komunikacyjnego z wielu miast w Polsce. Budowa CPK i linii kolejowych ma się rozpocząć w 2023 roku. Z dostępnych publicznie planów wynika, że nowe linie kolejowe mają przebiegać między innymi przez rezerwat przyrody w Łodzi, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie i ośrodek opieki dla dorosłych z autyzmem koło Krakowa.

Prognoza pogody na wtorek 3 marca

We wtorek w kraju będzie pochmurno, okresowo wystąpią opady deszczu, a w górach opady śniegu. Temperatura wyniesie od 6 stopni Celsjusza na Wybrzeżu Gdańskim do 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr z kierunków południowych. Tylko na zachodzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Nowe przepisy weszły w życie. Duże sklepy mają przekazywać żywność

Od 1 marca zaostrzyły się przepisy dla przedsiębiorców wyrzucających żywność. Supermarkety zobowiązane są teraz przekazać to, czego nie udało im się sprzedać, organizacjom dobroczynnym. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z grzywną o wysokości do 10 tysięcy złotych. Rocznie w Polsce marnujemy aż dziewięć milionów ton żywności.

Pacjentka z podejrzeniem SARS-CoV-2 czekała 88 godzin na wyniki badań. Resort tłumaczy

Na wyniki na obecność koronawirusa pacjentka z Krotoszyna czekała w izolatce 88 godzin. Miała objawy grypopodobne i wróciła z Włoch, ale nie dwa, a trzy tygodnie wcześniej. Minister zdrowia mówi, że w tej sytuacji mógł zawieść człowiek, a nie procedury. NFZ powołał już specjalny zespół, który będzie sprawdzał prawidłowość działania szpitali przy podejrzeniu zarażenia koronawirusem.

Weekend konwencji i sejmowy poniedziałek. Kampania wyborcza trwa

W poniedziałek w Sejmie pojawili się urzędujący prezydent Andrzej Duda i niemal wszyscy jego najważniejsi konkurenci. Sejm zebrał się, by omówić zagrożenia związane z nowym koronawirusem z Chin. Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń ponownie zaapelował o zwołanie w tej sprawie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Innym ważnym tematem w kampanii w ten poniedziałek była drożyzna w sklepach.

"Wymiar sprawiedliwości pod presją". Sędziowie i prokuratorzy napisali raport

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz stowarzyszenie "Lex Super Omnia" przygotowały raport o rosnącej presji ze strony polityków na wymiar sprawiedliwości. Według nich sytuacja się pogarsza, a rządzący coraz częściej korzystają z wielu instrumentów, by podporządkować sobie sędziów i prokuratorów. Zapowiedź zarzutów karnych dla sędziego Igora Tulei ma być tego koronnym dowodem.

Szkoła podstawowa w Kołobrzegu zamknięta. Podejrzenie koronawirusa u jednej z uczennic

W Kołobrzegu zamknięto Szkołę Podstawową nr 6. Powodem jest podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u 10-letniej uczennicy, która po powrocie z Indonezji jeszcze przez kilka dni chodziła do szkoły. Wyniki badania mają być znane dopiero w środę lub w czwartek. Dyrektor dodaje, że pomieszczenia w szkole zostały zdezynfekowane. Przy tej okazji warto przypomnieć, że częste mycie rąk jest zawsze wskazane, jeśli chcemy uniknąć zakażenia jakimkolwiek wirusem przenoszonym drogą kropelkową - czyli także w celu uniknięcia przeziębienia lub grypy.

Jaka powinna być rola pierwszej damy? "Nie dam się zamknąć pod kryształowym żyrandolem"

Paulina Kosiniak-Kamysz, żona kandydata PSL na prezydenta, obiecała na konwencji wyborczej, że jako pierwsza dama "nie da się zamknąć pod kryształowym żyrandolem". Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapewnia, że obecna pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda ma "mnóstwo aktywności". Obowiązki i zadania pierwszej damy nie są uregulowane prawnie. Stąd różne pomysły na tę rolę. Jeśli najbliższe wybory wygra Małgorzata Kidawa-Błońska, to po raz pierwszy w historii Polska będzie miała "pierwszego dżentelmena".

Sejmowa debata o koronawirusie. Morawiecki apelował o wspólny front

Sejm w trybie specjalnym o koronawirusie. Były pytania i rządowe odpowiedzi oraz zapewnienia, że Polska na ewentualność epidemii jest dobrze przygotowana. Premier apelował do opozycji, by SARS-CoV-2 nie wykorzystywała do politycznej walki. Z kolei wśród recenzji działań rządu słychać było, że pacjenci nie są odpowiednio dobrze poinformowani, a specustawa do walki z chorobą była pisana "na kolanie" i "na ostatnią chwilę". Debacie przysłuchiwał się prezydent Duda.

Czy procedury ws. koronawirusa działają? Rząd powoła specjalny zespół

Pacjentka szpitala w Krotoszynie twierdzi, że po 21 dniach od powrotu z Włoch zgłosiła się na SOR z objawami grypopodobnymi, w tym także z trudnościami z oddychaniem. Nie chciał jej przyjąć żaden szpital zakaźny, a na wyniki badania na obecność koronawirusa z Chin musiała czekać 88 godzin. Poprzedni test wykluczył grypę. W końcu się okazało, że to też nie COVID-19. Rząd zapowiada stworzenie specjalnego zespołu monitorującego przestrzeganie procedur odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2. W Polsce wciąż nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia.

"Żołnierze Wyklęci są ojcami solidarności i niepodległości"

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Andrzej Duda powiedział w niedzielę, że Polska "istnieje i rozwija się także dzięki męstwu" Żołnierzy Wyklętych. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "Żołnierze Wyklęci są ojcami solidarności i poprzez to są ojcami naszej polskiej niepodległości".

Arcybiskup Jędraszewski o pokusach szatana. "Jednym z nich jest ideologia ekologizmu"

Arcybiskup Marek Jędraszewski znowu ostrzega, tym razem w liście pasterskim na Wielki Post, przed szatanem, który ma kusić i atakować w ideologiach ekologizmu, gender i LGBT. List był czytany w kościołach Archidiecezji Krakowskiej. Hierarcha w niedzielę uczestniczył w mszy świętej intencji żołnierzy wyklętych. Na metropolitę przed kościołem czekali ci, którzy czują się urażeni jego słowami.

Koleje dużych prędkości mają połączyć miasta z CPK. "To są skandaliczne pomysły zupełnie"

Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze nie ma, ale już są kontrowersje i protesty. Obiekcje mają nie tylko właściciele nieruchomości, gdzie ma powstać lotnisko, ale także wszyscy ci, którzy mają domy w pobliżu planowanych torów kolei dużych prędkości łączących CPK z największymi polskimi miastami. Samorządy są równie zaniepokojone. Budowa CPK i kolei dużych prędkości ma ruszyć w 2023 roku. Pociągi mają mknąć do CPK z prędkością nawet 250 km/h.

Prognoza pogody na poniedziałek 2 marca

W poniedziałek duże zachmurzenie z przejaśnieniami na zachodzie Polski i na Pomorzu. Okresami opady deszczu do 5-15 mm, w górach opady śniegu do 5-10 cm. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim oraz Podlasiu i Mazowszu, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr z kierunków południowych, tylko na zachodzie Polski wiatr zachodni. Poza tym wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h.

Koronawirus we włoskim Fiumicino

We Włoszech liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła do ponad tysiąca. Kolejne przypadki wykryto między innymi w miasteczku Fiumicino niedaleko Rzymu.

Weekend wyborczych konwencji. "Polska godność to nasz cel"

Weekend konwencji wyborczych w kampanii wyborczej. W sobotę konwencję miała Małgorzata Kidawa-Błońska i Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei dzień po opozycyjnych kandydatach i z dużo mniejszym rozmachem swoją konwencję zorganizował Robert Biedroń. Polska godność to nasz cel - mówił kandydat Lewicy na prezydenta. Kampanijna niedziela także pod znakiem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gorzkie słowa z izolatki. Pacjentka czekała 88 godzin na wynik

Pani Anna po powrocie z Włoch, trafiła do placówki w Krotoszynie. Długo czekała na badania, długo czekała na wynik. Okazało się, że nie ma koronawirusa SARS-CoV-2, ale ma sporo żalu. Przebywając w izolatce nagrała film, w którym padają gorzkie słowa o ochronie zdrowia.

Polska wciąż bez przypadków koronawirusa. Środki ostrożności w kościołach, komunikacji miejskiej i szpitalach

Jak informuje rząd, nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia nowym koronawirusem w Polsce. Przed niedzielnymi mszami do akcji włącza się Kościół - chodzi o wodę w kropielnicach, komunię świętą i uściski dłoni. Z kolei w środkach komunikacji masowej dezynfekowane są klamki, uchwyty i poręcze. Wszelkie środki ostrożności pomogą nie tylko w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, ale także innych patogenów przenoszonych drogą kropelkową.

Wałbrzych chciał być miastem bez plastiku, wojewoda powiedział "nie"

Wałbrzych miał być pierwszym w Polsce miastem ze strefami wolnymi od jednorazowego przedmiotów plastikowych. Kolejne miasta już chciały iść w ślady Wałbrzycha, ale wojewoda powiedział "nie" i unieważnił decyzję samorządu. "Rada Miejska nie może uchwalić zakazów, które nie są uwzględnione w polskim porządku prawnym" - przekonuje wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.