Najnowsze

Najnowsze

"Sytuacja na Białorusi jest niebezpieczna dla Kremla"

17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, ale także rocznica wycofania ostatnich żołnierzy radzieckich z terytorium Polski w 1993 roku. Goście Jacka Stawiskiego w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali o polskiej polityce wschodniej, sytuacji politycznej w Rosji, a także o ostatnich wydarzeniach na Białorusi. W dyskusji udział wzięli była ambasador RP w Moskwie i dyrektor think tanku "Strategie 2050" Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Witold Jurasz - dziennikarz portalu onet.pl i były charge d'affaires RP na Białorusi, dziennikarz tygodnika "Newsweek" i telewizji Biełsat Michał Kacewicz oraz profesor Andrzej Chwalba.

Prezes PiS stawia ultimatum w sprawie "piątki dla zwierząt"

Nocne obrady komisji były burzliwe, a głosowania zaskakujące. Ubój rytualny miał być tylko na potrzeby w kraju, ale już tak nie jest. Marek Suski zapewnia, że zostanie to naprawione. Teraz w sprawie "piątki dla zwierząt" prezes Jarosław Kaczyński stawia posłom PiS ultimatum.

Gigantyczny guz w ciele pacjentki. Ważył 24 kilogramy

Czegoś takiego lekarze w szpitalu w Tarnowskich Górach jeszcze nie widzieli. Kobieta przyszła do lekarza, bo bolał ją brzuch. Okazało się, że w brzuchu jest gigantycznych guz. To był guz jajnika. Kobieta nie była u ginekologa od dziesięciu lat.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" wchodzi na ekrany kin

Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na ekranach kin pojawi się już 18 września. Kazik Staszewski, kiedy tylko dostał propozycję napisania do niego piosenki, bez wahania się zgodził. Film oglądał, ale nigdy wcześniej się z Tomaszem nie spotkał, choć bardzo tego chciał. Reporterzy "Uwagi" TVN postanowili zrobić obu panom niespodziankę – zabrali Tomasza Komendę do Warszawy na spotkanie z muzykiem.

Prognoza pogody na piątek 18 września

W piątek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr północny i północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie i północy okresami dość silny.

Gigantyczny guz w ciele pacjentki. "Ważył 24 kilogramy"

Lekarze ze szpitala w Tarnowskich Górach wycięli z brzucha pacjentki guz ważący 24 kilogramy. Kobieta do szpitala zgłosiła się z powodu anemii. Dopiero tomografia komputerowa ujawniła, że nosi w sobie gigantyczny guz. Lekarze zwracają się z apelem do pacjentów, by częściej się badali.

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie o jedynej kandydatce na RPO

PiS nie chce, by nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich została Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, współpracowniczka dotychczasowego rzecznika, wspierana przez organizacje pozarządowe. Większość sejmowej komisji sprawiedliwości zaopiniowała jej kandydaturę negatywnie. Kadencja dotychczasowego rzecznika już się skończyła, ale Adam Bodnar pełni funkcję dalej, bo Sejm nie wybrał jeszcze jego następcy.

Politycy Solidarnej Polski za odrzuceniem "piątki dla zwierząt"

Parlamentarzyści zajmują się ustawą o ochronie zwierząt. Sejmowa komisja rolnictwa z projektu wykreśliła punkt, który przewidywał wprowadzenie nowych rozwiązań ograniczających możliwość uboju rytualnego. Jednak poseł Marek Suski, w trakcie drugiego czytania projektu w Sejmie, zgłosił kilka poprawek w tym przywrócenie zakazu uboju rytualnego. Zjednoczona Prawica w sprawie "piątki dla zwierząt" jest podzielona. Solidarna Polska jest jak dotąd przeciw ustawie.

Ciąg dalszy prac nad kontrowersyjną ustawą. "Poprawki są wątpliwe"

W czwartek Sejm może przegłosować projekt nowelizacji ustawy covidowej, którą opozycja nazywa ustawą o "bezkarności plus". Przepisy zaproponowane w projekcie ustawy mają wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne ze względu na zapobieganie oraz zwalczanie pandemii COVID-19. Według opozycji może chodzić między innymi o zlecenie przez premiera Mateusza Morawieckiego Poczcie Polskiej majowych wyborów prezydenckich, albo nietrafione zakupy Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie politycy opozycji pytają, kto konkretnie z rządu weźmie odpowiedzialność za tą ustawę odpowiedzialność, ale rząd milczy.

"Unia Europejska stoi przed dużymi wyzwaniami"

Ursula von der Leyen przemówienie od stanie Unii Europejskiej zaczęła od nawiązania do pandemii, wskazując, że w Europie panuje wciąż duża niepewność, ale zapewniła, że Unia Europejska jako wspólnota jest w stanie poradzić sobie z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. - Unia Europejska stoi przed dużymi wyzwaniami i wymaga przemyślanej odwiedzi na te wyzwania. Ale nie do końca zgadzam się z twierdzeniem, że na te wszystkie wyzwania najlepszym lekarstwem jest zacieśnianie Unii i większa centralizacja - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu. - Przedstawianie kryzysu jako szansy, jako czegoś, co trzeba dobrze wykorzystać, to jest stała śpiewka każdego dobrego ministra. Minister musi być optymistą - powiedział drugi gość programu Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". - Boję się jednak, że ten kryzys, który przedstawiany jest jako szansa, nie zostanie wykorzystany - dodał. - Unia potrzebuje wspólnej odpowiedzi, bo na te wyzwania nie są w stanie opowiedzieć państwa członkowskie, co bardzo wyraźnie pokazał kryzys pandemiczny, obawiam się jednak, że taka wspólna odpowiedź nie będzie możliwa i partykularne interesy państw członkowskich będą wychodziły - ocenił z kolei dr Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego.

"Jest więcej pieniędzy i więcej śmiałości do odważnych ruchów"

W środę w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii Europejskiej. W trwającym ponad godzinę przemówieniu wspominała o planach i priorytetach Komisji Europejskiej na najbliższy rok. Większość przemówienia dotyczyła kwestii gospodarczych. - To wystąpienie było bardzo konkretne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Unia Europejska dysponuje teraz dwoma budżetami. - Mamy dwa budżety po to, żeby odbudować to, co w nieuchronnym kryzysie gospodarczym będzie stracone oraz by nie rezygnować z pewnych elementów modernizacyjnych - dodał gość programu.

Krótsza lista krajów z zakazem lotów do Polski

Od środy 16 września obowiązuje nowa lista krajów, objętych zakazem lotów do Polski. Na poprzedniej liście były 44 państwa, a na nowej liście jest ich 30. Doszła Francja, natomiast usunięto z listy między innymi Meksyk, RPA i Indie. Wciąż na liście są między innymi USA i Hiszpania. Przepisy przewidują wyjątki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Zostaliśmy oszukani". Protest rolników przed siedzibą PiS i przed Sejmem

W środę rano przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął się protest rolników, który później przeniósł się przed budynek Sejmu. "Piątka dla zwierząt" to dla rolników zdrada wsi, a przedwyborcze hasła to propaganda. Nawet minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ostrzega prezesa Jarosława Kaczyńskiego przed wizerunkową katastrofą.

Sędziowie stają w obronie Beaty Morawiec. "Prokuratura jest wykorzystywana w celach politycznych"

Stawiając takie zarzuty, prokurator naraża się na autokompromitację - mówi sędzia Beata Morawiec. Prokuratura Krajowa zarzuca jej między innymi to, że za umorzenie sprawy mężczyzny oskarżonego o pobicie żony miała przyjąć od niego telefon komórkowy. Sędzia Beata Morawiec została trzy lata temu zwolniona przez ministra Zbigniewa Ziobrę ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Pozwała Zbigniewa Ziobrę za naruszenie jej dóbr osobistych i wygrała w pierwszej instancji. Teraz inni sędziowie twierdzą, że najnowsze zarzuty wobec sędzi to zemsta.

Tak wygląda ubój rytualny. "Agonia może trwać nawet kilka minut"

Ubój rytualny tylko na potrzeby krajowe - taki przepis ma znaleźć się w ustawie o ochronie zwierząt promowanej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Piątka dla zwierząt" ma skończyć z okrucieństwem na eksport, ale eksporterzy wcale nie chcą skończyć z biznesem. W środę w tej sprawie protestowali w Warszawie.

Słowa księdza kontra słowa kardynała. "Sprawa została świadomie zablokowana"

Znany ksiądz kontra znany kardynał. Jest stary list i nowe pytania o molestowanie dzieci przez księży. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówi, że kardynał Stanisław Dziwisz od 2012 roku wiedział o przypadkach wykorzystywania dzieci przez księży i nic nie zrobił. Stanisław Dziwisz w wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu zaprzecza.

Prognoza pogody na czwartek 17 września

W czwartek na wschodzie i Podkarpaciu mogą wystąpić przelotne opady deszczu oraz burze. W pozostałych regionach będzie pogodne. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 22 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty z północnego zachodu.

PiS chce wprowadzić bezkarność dla urzędników? Jest poprawka do kontrowersyjnego projektu

Bezkarność plus - tak o tej ustawie mówi opozycja i pyta, za jakie przestępstwa PiS nie chce odpowiadać przed sądem. Posłowie kontynuują prace nad przepisami, które mają wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne z uwagi na zwalczanie skutków pandemii COVID-19. Także politycy Solidarnej Polski i Porozumienia mają zastrzeżenia. Aby uciszyć krytyków, posłowie PiS zaproponowali poprawkę, zgodnie z którą wyjątkiem nie byłyby objęte czyny podjęte w celu osiągnięcia korzyści materialnej.