Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. W sprawie ochrony zwierząt powstają nietypowe koalicje

12.09.2020 | Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. Sprawa ochrony zwierząt tworzy nietypowe koalicje
12.09.2020 | Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. Sprawa ochrony zwierząt tworzy nietypowe koalicje
Maciej Knapik | Fakty TVN
12.09.2020 | Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. Sprawa ochrony zwierząt tworzy nietypowe koalicjeMaciej Knapik | Fakty TVN

Ustawa o ochronie zwierząt doprowadziła do powstania w Sejmie wyjątkowych koalicji. PSL mówi w tej sprawie tak jak Konfederacja, a Lewica tak jak PiS. Jednocześnie Jarosław Kaczyński przekonuje, że "wszyscy dobrzy ludzie" powinni poprzeć ustawę.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wystąpił w nagraniu udostępnionym na TikToku, w którym zachęca do poparcia nowej ustawy o ochronie zwierząt i wzięcia udziału w akcji #StopFurChallenge.

- To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu złu zapobiec - mówi prezes PiS w filmiku zamieszczonym na profilu Forum Młodych PiS.

W akcji, podobnie jak w innych tego typu inicjatywach, uczestnicy nominują do wzięcia w niej udziału kolejne osoby. W nagraniu Jarosław Kaczyński nominował premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego zarządu PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który od razu odpowiedział i na Twitterze opublikował krótkie nagranie.

- Kochajmy zwierzaki - mówi Sobolewski, pokazując w kadrze swoje koty.

Nietypowa koalicja

Występ w internecie, a przede wszystkim sama ustawa o ochronie zwierząt to ukłon w stronę młodych, ale i gra polityczna - mówi opozycja.

- Narzędzie walki wewnętrznej z Ziobrą, z przeciwnikami politycznymi wewnątrz PiS-u - twierdzi posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Ustawa istotnie zamiesza na scenie politycznej. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry na razie milczy, a Porozumienie Jarosława Gowina mówi, że przepisy powinny wejść w życie dopiero za dziesięć lat.

Niecodzienną politycznie koalicję przeciw ustawie zawiera za to Konfederacja z Polskim Stronnictwem Ludowym.

- To jest kompletnie niepoważne, to uderzy w klimat inwestycyjny w Polsce - ocenia poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. - To jest co najmniej nieroztropne - dodaje posłanka PSL Urszula Pasławska.

Poparcie Lewicy

Zwolennicy "piątki dla zwierząt" to parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości razem z politykami Lewicy, którzy bezwarunkowo popierają proponowane przepisy.

- Myślę, że Lewica będzie jednogłośnie za tym projektem - mówi posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

W Platformie Obywatelskiej można usłyszeć różne głosy na temat projektu ustawy. Politycy przede wszystkim czekają na ostateczny kształt przepisów.

- Ustawa wejdzie do Sejmu, ale niekoniecznie z niego wyjdzie, albo wyjdzie jak zwykle potworek - twierdzi posłanka Katarzyna Lubnauer.

Rolnicy protestują

Projekt ustawy o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królików. W tym przypadku część polików jest zgodna i chce wprowadzenia zakazu bez żadnych półśrodków, czy ulepszaniu istniejących hodowli.

- O żadnym poprawianiu standardów nie ma mowy, bo to jest po prostu ściema - zwraca uwagę posłanka z Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska.

Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych oznacza koniec branży futrzarskiej, która głośno protestuje. - Posłowie, którzy zostali wybrani głosem rolników, teraz to rolnictwo tak ochoczo i z premedytacja niszczą - mówi hodowca zwierząt Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Trzymanie w klatkach i mordowanie w komorach gazowych to żadne rolnictwo - mówią aktywiści. - W przypadku gazowania norki wrzucane są do komory po kilkadziesiąt na raz - zwraca uwagę Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva".

Innego zdania jest natomiast poseł Konfederacji. - Usypianie zwierząt CO2 jest jednym z bardziej humanitarnych sposobów - mówi Krzysztof Bosak. W ustawie przygotowanej przez PiS pojawia się też zakaz trzymania zwierząt na uwięzi czy na łańcuchu na stałe. Jest zakaz kolczatek, zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych, czyli cyrkowych.

Z kolei ubój rytualny zostaje tylko na potrzeby krajowe. Koniec więc z eksportem.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego apelują do rządzących i chcą szukać kompromisu w sprawie projektu ustawy. Z przepisami nie zgadza się też Krajowa Rada Izb Rolniczych.

"Nie zgadzamy się na propozycje, które z góry likwidują gałąź gospodarki" - możemy przeczytać w oświadczeniu KRIR.

Rzecznik Praw Obywatelskich mówi, że potrzebny jest albo okres dostosowawczy, albo odszkodowania.

W ustawie o ochronie zwierząt przewidziano rok na likwidację interesu lub dostosowanie się do nowych przepisów.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS