Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. W sprawie ochrony zwierząt powstają nietypowe koalicje

12.09.2020 | Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. Sprawa ochrony zwierząt tworzy nietypowe koalicje
12.09.2020 | Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. Sprawa ochrony zwierząt tworzy nietypowe koalicje
Maciej Knapik | Fakty TVN
12.09.2020 | Lewica z PiS, Konfederacja z PSL. Sprawa ochrony zwierząt tworzy nietypowe koalicjeMaciej Knapik | Fakty TVN

Ustawa o ochronie zwierząt doprowadziła do powstania w Sejmie wyjątkowych koalicji. PSL mówi w tej sprawie tak jak Konfederacja, a Lewica tak jak PiS. Jednocześnie Jarosław Kaczyński przekonuje, że "wszyscy dobrzy ludzie" powinni poprzeć ustawę.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wystąpił w nagraniu udostępnionym na TikToku, w którym zachęca do poparcia nowej ustawy o ochronie zwierząt i wzięcia udziału w akcji #StopFurChallenge.

- To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu złu zapobiec - mówi prezes PiS w filmiku zamieszczonym na profilu Forum Młodych PiS.

W akcji, podobnie jak w innych tego typu inicjatywach, uczestnicy nominują do wzięcia w niej udziału kolejne osoby. W nagraniu Jarosław Kaczyński nominował premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego zarządu PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który od razu odpowiedział i na Twitterze opublikował krótkie nagranie.

- Kochajmy zwierzaki - mówi Sobolewski, pokazując w kadrze swoje koty.

Nietypowa koalicja

Występ w internecie, a przede wszystkim sama ustawa o ochronie zwierząt to ukłon w stronę młodych, ale i gra polityczna - mówi opozycja.

- Narzędzie walki wewnętrznej z Ziobrą, z przeciwnikami politycznymi wewnątrz PiS-u - twierdzi posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Ustawa istotnie zamiesza na scenie politycznej. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry na razie milczy, a Porozumienie Jarosława Gowina mówi, że przepisy powinny wejść w życie dopiero za dziesięć lat.

Niecodzienną politycznie koalicję przeciw ustawie zawiera za to Konfederacja z Polskim Stronnictwem Ludowym.

- To jest kompletnie niepoważne, to uderzy w klimat inwestycyjny w Polsce - ocenia poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. - To jest co najmniej nieroztropne - dodaje posłanka PSL Urszula Pasławska.

Poparcie Lewicy

Zwolennicy "piątki dla zwierząt" to parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości razem z politykami Lewicy, którzy bezwarunkowo popierają proponowane przepisy.

- Myślę, że Lewica będzie jednogłośnie za tym projektem - mówi posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

W Platformie Obywatelskiej można usłyszeć różne głosy na temat projektu ustawy. Politycy przede wszystkim czekają na ostateczny kształt przepisów.

- Ustawa wejdzie do Sejmu, ale niekoniecznie z niego wyjdzie, albo wyjdzie jak zwykle potworek - twierdzi posłanka Katarzyna Lubnauer.

Rolnicy protestują

Projekt ustawy o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królików. W tym przypadku część polików jest zgodna i chce wprowadzenia zakazu bez żadnych półśrodków, czy ulepszaniu istniejących hodowli.

- O żadnym poprawianiu standardów nie ma mowy, bo to jest po prostu ściema - zwraca uwagę posłanka z Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska.

Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych oznacza koniec branży futrzarskiej, która głośno protestuje. - Posłowie, którzy zostali wybrani głosem rolników, teraz to rolnictwo tak ochoczo i z premedytacja niszczą - mówi hodowca zwierząt Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Trzymanie w klatkach i mordowanie w komorach gazowych to żadne rolnictwo - mówią aktywiści. - W przypadku gazowania norki wrzucane są do komory po kilkadziesiąt na raz - zwraca uwagę Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva".

Innego zdania jest natomiast poseł Konfederacji. - Usypianie zwierząt CO2 jest jednym z bardziej humanitarnych sposobów - mówi Krzysztof Bosak. W ustawie przygotowanej przez PiS pojawia się też zakaz trzymania zwierząt na uwięzi czy na łańcuchu na stałe. Jest zakaz kolczatek, zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych, czyli cyrkowych.

Z kolei ubój rytualny zostaje tylko na potrzeby krajowe. Koniec więc z eksportem.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego apelują do rządzących i chcą szukać kompromisu w sprawie projektu ustawy. Z przepisami nie zgadza się też Krajowa Rada Izb Rolniczych.

"Nie zgadzamy się na propozycje, które z góry likwidują gałąź gospodarki" - możemy przeczytać w oświadczeniu KRIR.

Rzecznik Praw Obywatelskich mówi, że potrzebny jest albo okres dostosowawczy, albo odszkodowania.

W ustawie o ochronie zwierząt przewidziano rok na likwidację interesu lub dostosowanie się do nowych przepisów.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS