Najnowsze

Najnowsze

"Trzeba namawiać i przekonywać". Politycy zachęcają do szczepień na COVID-19

Trzeba się szczepić, bo to nadzieja na wyjście z pandemii i powrót do normalnego życia - mówią rządzący i opozycja. Wątpliwości zgłasza jedynie Konfederacja, podkreślając szybkość badania dopuszczonej do obrotu szczepionki. W zamian słyszy odpowiedź, że trzeba słuchać lekarzy i naukowców, bo nieuzasadniona odmienność zdania może doprowadzić też do olbrzymich gospodarczych kosztów.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Kto i kiedy będzie mógł zostać zaszczepiony?

Szczepionka to szansa, która pozwoli nam wyzwolić się od epidemii - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, kiedy w Polsce ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Najpierw zostaną zaszczepieni pracownicy medyczni, w dalszej kolejności pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia. Później przyjdzie czas na etap drugi i zapisy na szczepienia pozostałych grup. Kto w jakiej kolejności będzie mógł zaszczepić się, kto o tym zadecyduje, do kogo skierować pierwsze kroki?

"To jest historyczny dzień". Szczepienia w kolejnych miastach

Dziś możemy sobie powiedzieć, że zagrożenie nie maleje. Jedynym remedium jest szczepionka, która do nas dotarła - mówił premier Mateusz Morawiecki. W Polsce ruszyła akcja szczepień na COVID-19, objęła nie tylko stolicę, ale też wiele innych polskich miast - między innymi: Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kraków, Poznań. W sumie do Polski trafiło dotychczas 10 tysięcy dawek. Najbliższe dni to nie tylko szczepienia, to też przygotowanie placówek na przyjęcie kolejnych porcji szczepionek i grup pacjentów.

Pierwsze w Polsce szczepienia na COVID-19. Pielęgniarka pierwszą zaszczepioną

Szczepienie przeciwko koronawirusowi stało się w Polsce faktem. Pierwszą zaszczepioną osobą jest Alicja Jakubowska - naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Tuż po szczepieniu podziękowała dyrekcji szpitala, że to właśnie pielęgniarka - na co dzień zajmująca się chorymi - dostała możliwość zabezpieczenia się przed koronawirusem. Jako drugi zaszczepiony został dyrektor szpitala MSWiA profesor Waldemar Wierzba. Wszystko odbyło się w świetle kamer. Ma to zachęcić niezdecydowanych do szczepień i pokazać, że szczepionka jest bezpieczna.

"Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka

- Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości, z którym mógłbym wznieść świąteczny toast. Jeżeli któryś z funkcjonariuszy ma czas, czy znalazłby 10 minut na odwiedzenie mnie? - takie zgłoszenie w wigilijny poranek otrzymali włoscy karabinierzy od 94-letniego mieszkańca miejscowości Alto Reno Terme. Na taką prośbę natychmiast zareagował patrol z okolic Bolonii. W tym roku, z powodu epidemii, takich potrzebujących osób jest bardzo dużo. Pomóc może każdy.

"Każdy transfer to jest jakaś tam przygoda"

Dominik Punda na co dzień pilotuje duże pasażerskie samoloty, ale w wolnych chwilach przelatuje małymi samolotami przez Atlantyk. To długa i ryzykowna trasa. Z wieloma przystankami, z których nie wszystkie da się zaplanować.

Prognoza pogody na sobotę 26 grudnia

W sobotę będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami na południu, wschodzie i północnym-wschodzie wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na Warmii, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce, przez 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Nie wolno przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa". Nowy rok, pandemia i wyzwania stojące przed Polską

W tym roku Boże Narodzenie jest obchodzone przy wyjątkowych obostrzeniach. - Jeżeli chodzi o moment włączenia restrykcji przed świętami, to on chyba jest słuszny - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych w województwie mazowieckim. - To rozluźnienie od maja do września było wynikiem wrażenia, że udało nam się pokonać pandemię - stwierdził drugi gość programu, dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. - Nie wolno przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa - dodał. Druga część programu została poświęcona wyzwaniom stojącym przed Polską w 2021 roku. - Pierwsze zadanie to ułożenie roboczych relacji z administracją Joe Bidena - powiedziała prof. Katarzyna Pisarska, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji. - Druga rzecz to pozycja Polski w UE. Ona dzisiaj nie należy do najsilniejszych - dodała. - Trzecia rzecz to przyspieszenie transformacji energetycznej i cyfrowej - wyjaśniła. - Te trzy kwestie są najbardziej istotne - zgodził się Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji, ale zastrzegł, że zawsze mogą wydarzyć się rzeczy niespodziewane, które przesuną wszystko na dalszy plan.

Wyjątkowa Wigilia. "Potrzebujemy siebie nawzajem"

W tym roku Wigilię Bożego Narodzenia obchodzimy w wyjątkowych warunkach. Pandemia zmusza nas do kolacji wigilijnych w wąskim gronie, ale nie pozbawia możliwości czynienia dobra. Wolontariusze przygotowali i rozwieźli paczki żywnościowe potrzebującym i samotnym.

Odszedł Piotr Ryckowski. Dla nas to był po prostu Pitul

Wigilia to nie powinien być czas pożegnań, ale los chciał, że niespodziewanie właśnie teraz odszedł Piotr Ryckowski. Nie był naszym kolegą z pracy - był przyjacielem nas wszystkich. Życzliwym, z wielkim poczuciem humoru, wiedzą, doświadczeniem i profesjonalizmem telewizyjnego realizatora wizji. Bez niego ani "Fakty" TVN, ani "Fakty po Faktach" TVN24, ani wieczory wyborcze czy wydania specjalne programów TVN24 nie byłyby takie, jakie Państwo mogli obejrzeć. Za nami blisko 20 lat wspólnej pracy. Bardzo chcieliśmy zakończyć "Fakty" wspomnieniem z naszych archiwów.

Prognoza pogody na piątek 25 grudnia

W piątek, czyli w Boże Narodzenie, duże zachmurzenie, ale i przejaśnienia, opady deszczu przechodzące w czasie dnia w deszcz ze śniegiem i wieczorem w śnieg. W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

"Okazało się, że nasza potężna cywilizacja może zostać zachwiana"

- Okazało się, że nasza potężna cywilizacja może zostać zachwiana przez malutkiego wirusa, który zdemolował nasze życie codzienne, zamknął nas w domach, ale spowodował też, że miliony osób na świecie zmarło - stwierdził w "Faktach o Świecie" Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", podsumowując 2020 rok. - To doświadczenie 2020 roku połączone z doświadczeniem kryzysu klimatycznego pokazało, że narzędzia za pomocą, których mierzymy gospodarkę są niedostosowane do rzeczywistości - ocenił Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Protesty, które widzieliśmy w bardzo wielu krajach - w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, w Izraelu - to była też jedna z najważniejszych rzeczy, która się wydarzyła w tym roku - mówiła Agata Szczęśniak, redaktor OKO.press. Podobnego zdania była Ewa Siedlecka z "Polityki", która stwierdziła, że zrodził się "bunt nakładany przeciwko ograniczeniom".