Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"

26.12.2020 | Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"
26.12.2020 | Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"
Jacek Tacik | Fakty TVN
26.12.2020 | Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"Jacek Tacik | Fakty TVN

Polscy studenci nie pojadą już do Oksfordu czy Cambridge w ramach unijnego programu Erasmus. Brytyjskie uczelnie wycofają się z programu. W Wigilie ogłoszono, że Londyn dogadał się z Unią w sprawie umowy rozwodowej. Ogłoszono sukces, ale niektóre zmiany będą "trudne".

Uniwersytet Oksfordzki to uczelnia, o której marzy wielu studentów. Teraz jest jedną z tych, która zamyka się przed Europejczykami.

- To była trudna decyzja. Przez ostatnie dekady przyjeżdżało do nas wielu unijnych studentów. To było cudowne, ale traciliśmy na tym programie. Erasmus był po prostu bardzo drogi - przekonuje Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Erasmus to unijny program wymiany studenckiej. Od ponad 30 lat daje możliwość - także finansową - wyjazdów na studia w innym kraju europejskim nawet na dwa semestry. Tak ma być dalej, chociaż bez Wielkiej Brytanii.

- Poziom ambicji dotyczący swobodnego przepływu obywateli nie jest na tym samym poziomie, co nasze historyczne więzi - uważa Michael Barnier, główny unijny negocjator do spraw brexitu.

W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii - w ramach Erasmusa - uczyło się rocznie ponad 30 tysięcy studentów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dla studentów z Polski decyzja premiera Wielkiej Brytanii to cios i rozczarowanie.

Wygórowane kryteria

Anglia to był najbardziej prestiżowy kierunek polskich studentów. Z 200 tysięcy polskich studentów, którzy wzięli udział w wymianie Erasmus, tylko niewielka część uczyła się w Wielkiej Brytanii. To dlatego, że miejsc na brytyjskich uczelniach zawsze było mniej niż na uniwersytetach w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech.

- Żeby się dostać na to stypendium, trzeba było rzeczywiście spełnić surowsze kryteria niż do innych państw - tłumaczy Katarzyna Uczkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wygórowanym brytyjskim kryteriom sprostała Agata Żyto - studentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Być może będzie ostatnią polską studentką Erasmusa w Wielkiej Brytanii. Naukę ma zacząć w styczniu w Londynie.

- Ważnym aspektem jest fakt, że mogłabym wpisać to doświadczenie do mojego CV. Na pewno będzie to lepiej wyglądać dla moich przyszłych pracodawców - tłumaczy Agata Żyto.

- Do Polski nie przyjeżdżało tak bardzo dużo Brytyjczyków, ale to my jeździliśmy się tam uczyć, nabierać doświadczenie w praktykach studenckich, ale też nawiązywać współpracę naukową - wylicza Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Brexit to nie tylko pożegnanie z Erasmusem. To także uderzenie po kieszeni tych studentów, którzy po prostu chcieli wyjechać i studiować na Wyspach na tych samych zasadach co obywatele Zjednoczonego Królestwa.

- Przypuszczamy, że w przypadku Wielkiej Brytanii będzie tak, że zostanie zastosowany taki model szwajcarski. Szwajcaria przyjmuje naszych studentów, ale wypłaca im stypendia bezpośrednio. To nie są stypendia wypłacane przez program Erasmus, ale przez konkretne szwajcarskie uczelnie - mówi Katarzyna Uczkiewicz.

O tym premier Wielkiej Brytanii - przynajmniej na razie - nie mówi. Nie mówi też o tym, że kij ma dwa końce. Brak zagranicznych studentów - także tych z Erasmusa - to dla tej i innych uczelni brak dodatkowych pieniędzy.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: University of Oxford

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS