"Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19

24.12.2020 | "Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19
24.12.2020 | "Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.12.2020 | "Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19Maciej Knapik | Fakty TVN

W Polsce pierwsi zaszczepieni przeciwko COVID-19 zostaną pracownicy placówek zdrowia i domów opieki społecznej. W przyszłym roku szczepienia będą dostępne dla wszystkich chętnych. Do szczepienia się zachęcają rząd i eksperci, którzy obalają mity na temat szczepionki.

- Szanowni państwo, jest bardzo realna nadzieja na lepsze jutro. Przed nami szczepionka, Narodowy Program Szczepień – powiedział w świątecznym orędziu premier Mateusz Morawiecki. Lekarze i specjaliści dopowiadają, że szczepionka zadziała tylko wtedy, jeśli zaszczepi się możliwie jak najwięcej osób.

- Dla przeciętnego Kowalskiego ważniejszą informacją jest to, że sąsiad się zaszczepił i nic się nie stało niż to, że dokładnym obserwacjom poddano grupę siedemdziesięciu tysięcy – ocenia dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i ekspert Luxmedu.

Z tego wynika, że każdy z nas może dać przykład kolejnym osobom. Lekarze zapewniają, że po szczepionce na pewno nie zachorujemy na COVID-19.

- Nie ma możliwości, żeby powstało odtworzenie zjadliwego wirusa – twierdzi wirusolog i kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Wąsik.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Bo też ludzie mówią: "a, wszczepią mi żywego wirusa, być może on wywoła chorobę". Nieprawda. To nie jest żywa szczepionka, to jest fragment wirusowego RNA – podkreśla dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

- Jeśli rower wjedzie na tory kolejowe, to nie zmieni się w pociąg towarowy, prawda? – pyta wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Skutki uboczne są drobne lub bardzo rzadkie

0,3 mililitra – to kropla wstrzyknięta domięśniowo. Dwie takie dawki, podane w odstępie trzech tygodni, mogą nam uratować życie.

- Każdego dnia w Polsce umiera przynajmniej kilkaset osób, a my się tu zastanawiamy, czy ręka będzie mniej czy bardziej bolała – mówi dr hab. Ernest Kuchar.

- Może w tym miejscu pojawić się zaczerwienienie, może być obrzęk, bolesność, może wystąpić następnego dnia stan podgorączkowy – przyznaje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. Poważniejsze reakcje są bardzo rzadkie.

- Rzadziej niż jedna na dziesięć tysięcy, bo to jest sześć na sto tysięcy przypadków – podkreśla prof. Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.

Bardzo ważną rzeczą, jak mówią specjaliści, jest to, że nie wolno dać się omamić kłamstwom i fałszywym wiadomościom rozpowszechnianym głównie w internecie.

- Byle, przepraszam, głąb w internecie jest ekspertem naukowym. Walczę z tymi mitami – mówi dr Michał Sutkowski, członek Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Jeśli mamy wątpliwości, bo naczytaliśmy się niepokojących informacji, niekoniecznie prawdziwych, zweryfikujmy to u specjalisty. Podobnie postąpmy, gdy mamy inne schorzenia albo dolegliwości. - Powinna ta osoba poinformować o nich lekarza, który kwalifikuje do szczepień – wyjaśnia wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Publikacja ekspertów "Nauka przeciw pandemii"

Specjaliści przygotowali kompendium wiedzy na ten temat. Publikacja nosi tytuł "Nauka przeciw pandemii". Jej autorami są uznani naukowcy, nie anonimowi internauci.

- Jedynym przeciwskazaniem umieszczonym w charakterystyce produktu leczniczego szczepionki Pfizera, jest ciąża i karmienie piersią – informuje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.

To dlatego, że jeszcze nie przeprowadzono u kobiet w ciąży i karmiących piersią dokładnych badań, podobnie jak u dzieci, a zatem szczepienia prowadzone są od szesnastego roku życia. Ile czasu działa szczepionka?

- Na pewno na pół roku, ale zaszczepienie na pół roku dużej populacji na pewno zatrzyma w dużej mierze tę pandemię – ocenia prof. Joanna Zajkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii w województwie podlaskim. - Możemy liczyć na od trzech tygodni do miesiąca, aby osiągnąć pełną odporność po szczepieniu – twierdzi prof. Tomasz Wąsik.

Szczepionka powstała szybko. - To jest, oczywiście, skutek wzmożonego wysiłku, dużych nakładów, poparcia rządów – wyjaśnia prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Odrobina wysiłku z naszej strony i możliwe, że koronawirusa pożegnamy. Akcja szczepień na dobre ruszy w przyszłym roku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS