"Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19

24.12.2020 | "Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19
24.12.2020 | "Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.12.2020 | "Jest nadzieja na lepsze jutro". Rząd i eksperci zachęcają Polaków do szczepień przeciw COVID-19Maciej Knapik | Fakty TVN

W Polsce pierwsi zaszczepieni przeciwko COVID-19 zostaną pracownicy placówek zdrowia i domów opieki społecznej. W przyszłym roku szczepienia będą dostępne dla wszystkich chętnych. Do szczepienia się zachęcają rząd i eksperci, którzy obalają mity na temat szczepionki.

- Szanowni państwo, jest bardzo realna nadzieja na lepsze jutro. Przed nami szczepionka, Narodowy Program Szczepień – powiedział w świątecznym orędziu premier Mateusz Morawiecki. Lekarze i specjaliści dopowiadają, że szczepionka zadziała tylko wtedy, jeśli zaszczepi się możliwie jak najwięcej osób.

- Dla przeciętnego Kowalskiego ważniejszą informacją jest to, że sąsiad się zaszczepił i nic się nie stało niż to, że dokładnym obserwacjom poddano grupę siedemdziesięciu tysięcy – ocenia dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i ekspert Luxmedu.

Z tego wynika, że każdy z nas może dać przykład kolejnym osobom. Lekarze zapewniają, że po szczepionce na pewno nie zachorujemy na COVID-19.

- Nie ma możliwości, żeby powstało odtworzenie zjadliwego wirusa – twierdzi wirusolog i kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Wąsik.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Bo też ludzie mówią: "a, wszczepią mi żywego wirusa, być może on wywoła chorobę". Nieprawda. To nie jest żywa szczepionka, to jest fragment wirusowego RNA – podkreśla dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

- Jeśli rower wjedzie na tory kolejowe, to nie zmieni się w pociąg towarowy, prawda? – pyta wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Skutki uboczne są drobne lub bardzo rzadkie

0,3 mililitra – to kropla wstrzyknięta domięśniowo. Dwie takie dawki, podane w odstępie trzech tygodni, mogą nam uratować życie.

- Każdego dnia w Polsce umiera przynajmniej kilkaset osób, a my się tu zastanawiamy, czy ręka będzie mniej czy bardziej bolała – mówi dr hab. Ernest Kuchar.

- Może w tym miejscu pojawić się zaczerwienienie, może być obrzęk, bolesność, może wystąpić następnego dnia stan podgorączkowy – przyznaje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. Poważniejsze reakcje są bardzo rzadkie.

- Rzadziej niż jedna na dziesięć tysięcy, bo to jest sześć na sto tysięcy przypadków – podkreśla prof. Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.

Bardzo ważną rzeczą, jak mówią specjaliści, jest to, że nie wolno dać się omamić kłamstwom i fałszywym wiadomościom rozpowszechnianym głównie w internecie.

- Byle, przepraszam, głąb w internecie jest ekspertem naukowym. Walczę z tymi mitami – mówi dr Michał Sutkowski, członek Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Jeśli mamy wątpliwości, bo naczytaliśmy się niepokojących informacji, niekoniecznie prawdziwych, zweryfikujmy to u specjalisty. Podobnie postąpmy, gdy mamy inne schorzenia albo dolegliwości. - Powinna ta osoba poinformować o nich lekarza, który kwalifikuje do szczepień – wyjaśnia wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Publikacja ekspertów "Nauka przeciw pandemii"

Specjaliści przygotowali kompendium wiedzy na ten temat. Publikacja nosi tytuł "Nauka przeciw pandemii". Jej autorami są uznani naukowcy, nie anonimowi internauci.

- Jedynym przeciwskazaniem umieszczonym w charakterystyce produktu leczniczego szczepionki Pfizera, jest ciąża i karmienie piersią – informuje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.

To dlatego, że jeszcze nie przeprowadzono u kobiet w ciąży i karmiących piersią dokładnych badań, podobnie jak u dzieci, a zatem szczepienia prowadzone są od szesnastego roku życia. Ile czasu działa szczepionka?

- Na pewno na pół roku, ale zaszczepienie na pół roku dużej populacji na pewno zatrzyma w dużej mierze tę pandemię – ocenia prof. Joanna Zajkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii w województwie podlaskim. - Możemy liczyć na od trzech tygodni do miesiąca, aby osiągnąć pełną odporność po szczepieniu – twierdzi prof. Tomasz Wąsik.

Szczepionka powstała szybko. - To jest, oczywiście, skutek wzmożonego wysiłku, dużych nakładów, poparcia rządów – wyjaśnia prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Odrobina wysiłku z naszej strony i możliwe, że koronawirusa pożegnamy. Akcja szczepień na dobre ruszy w przyszłym roku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS