Mniej urodzeń, więcej zgonów. Niepokojące dane demograficzne Polski

25.12.2020 | Mniej urodzeń, więcej zgonów. Niepokojące dane demograficzne Polski
25.12.2020 | Mniej urodzeń, więcej zgonów. Niepokojące dane demograficzne Polski
Marek Nowicki | Fakty TVN
25.12.2020 | Mniej urodzeń, więcej zgonów. Niepokojące dane demograficzne PolskiMarek Nowicki | Fakty TVN

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane demograficzne Polski. Zdaniem ekspertów 2020 rok przejdzie do historii, także ze względu na niepokojące rekordy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło 425 tysięcy Polaków. To najgorszy wynik od II wojny światowej.

Oliwier przyszedł na świat w gdańskim szpitalu na Zaspie. Chłopiec otrzymał dziesięć punktów w skali Apgar. Pojawił się na świecie zgodnie z terminem. Rodzice chłopca mają jeszcze 2,5-letnią córkę.

- Wymarzyła sobie brata na prezent i powiedziała, że nie chce prezentów od Mikołaja (...) tylko chce wziąć brata na ręce i tak też się udało - mówi Zofia Naborczyk, mama Oliwiera.

Dwoje dzieci w rodzinie to w tej chwili więcej niż średnia, a najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego nie napawają optymizmem.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się niecałe 359 tysięcy dzieci, a więc najmniej od 15 lat. Zmarło w tym samym czasie ponad 425 tysięcy Polaków - tak wynika z najnowszych danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny.

- W październiku (2020 roku - przyp. red.) mamy urodzeń 29 tysięcy, a zgonów 46 tysięcy. I to jest rzeczywiście pierwszy taki miesiąc, jak patrzę na ten ciąg liczbowy, który się tak mocno rozjeżdża - mówi Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane z listopada mogą "rozjechać" się jeszcze bardziej, bo GUS nie policzył jeszcze listopadowych urodzeń. Jednak już teraz wiemy, że w listopadzie zmarło wyjątkowo dużo osób. Pod względem demograficznym tak źle faktycznie nie było od połowy zeszłego stulecia.

- Byliśmy społeczeństwem młodym demograficznie. Trzeba pamiętać, że wyż demograficzny lat 50-tych, później lat 70. i 80. sprawiły, że ta struktura była dosyć korzystna - mówi dr Dorota Kałuża-Kopias z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Kiedy nastąpi wzrost urodzeń?

Wprowadzenie przez rząd dodatku w postaci "500 plus" nie poprawiło na dłużej sytuacji demograficznej. Spadek liczby urodzeń, starzejące się społeczeństwo i pandemia powodują, że jest nas coraz mniej. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy ubyło ponad 66 tysięcy Polaków, to tyle osób ile mniej więcej mieszka w Przemyślu, Suwałkach czy Ełku.

- Efekt epidemii spowodował, że tych zgonów rzeczywiście mamy coraz więcej i konsekwencje epidemii też będziemy widzieć - dodaje Dorota Kałuża-Kopias.

Jednak demografowie podejrzewają, że po zakończeniu pandemii nastąpi wzrost liczby urodzeń.

- Porównywano sytuacje po różnego rodzaju kataklizmach, po pandemiach, wojnach, konfliktach i to jest tak, że zawsze te odłożone urodzenia wracają. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że kobiety w tym momencie odkładają (ciąże), natomiast to są odłożenia. Te urodzenia powinny się zrealizować - twierdzi dr hab. Monika Mynarska z Katedry Metodologii Badań Psychologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS