"Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni

23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodniMaciej Knapik | Fakty TVN

27 grudnia ruszą w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19, ale wielu Polaków wciąż nie jest przekonanych do szczepionki. Odpowiedzialność za to ponoszą także politycy. Ich słowa i gesty mają znaczenie. Przedstawiciele obozu rządzącego oficjalnie są za szczepionkami, ale z ich słów i gestów nie zawsze to wynika.

Rząd ruszył z kampanią społeczną mającą zachęcić do szczepień przeciwko COVID-19.

Dzięki kampanii mamy dowiedzieć się, dlaczego warto się szczepić - że oprócz bezpieczeństwa zdrowotnego to także ulga psychiczna, bo zaszczepienie się oznacza nie tylko koniec strachu przed chorobą, ale także koniec maseczek i ograniczeń. Do zaszczepienia się przekonuje premier.

- Mam taką nadzieję, że będzie akcja ponad podziałami, ja bardzo gorąco zachęcam wszystkich - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Problem w tym, że premier musi zachęcać także, a może głownie, polityków ze swojego obozu politycznego.

- Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Deklaruję to jasno - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsat News, ale jednocześnie dodał: "Nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion".

- Ja mogę jechać i zaszczepić pana prezydenta Dudę, bo on miał chyba jakieś wątpliwości - tak Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i lekarz, skomentował obiekcje głowy państwa.

Zawsze jest jakieś "ale"

Prezydent w internecie odpowiedział, że jest wdzięczny za propozycję szefa PSL, ale z niej nie skorzysta. W ich wymianę zdań wtrącił się Stanisław Karczewski, senator PiS i lekarz, sugerując, że Władysław Kosiniak-Kamysz to polityk, któremu nie wolno ufać. Cała dyskusja nie ma już nic wspólnego z zachęcaniem do szczepień, a stała się nieprzyjemną polityczną przepychanką.

- Panie prezydencie, proszę się nie bać, to tylko drobne ukłucie. (...) Ja od prezydenta oczekuję powagi - podkreśla eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz, również lekarz.

- Ja też będę namawiał do tego, żeby się szczepić - powiedział eurodeputowany PiS Patryk Jaki. Przekaz niby jasny, ale chwilę później polityk opcji rządzącej wspominał swoje rozmowy z wyborcami. - Powikłania poszczepienne w ich ocenie mogły sprawić, że ich dzieci na przykład umarły. Jeśli proszą o spotkanie, to ja się spotykam z każdym - dodał.

Trudno zrozumieć, po co poseł właśnie teraz powtarza tezy stawiane przez antyszczepionkowców.

- Pewne obawy mam, bo ta szczepionka chyba do końca nie była... - mówił w radiu RMF FM poseł PiS Marek Suski. Nie do końca co? Nie wiadomo, bo poseł PiS ugryzł się w język i zmienił ton. - Głupstwa, które opowiadają przeciwnicy szczepionek, że to jakieś czipy będą, że nas będą kontrolować - ciągnął.

Sondaż nie napawa optymizmem

Nieoficjalnie można usłyszeć, że prezes Kaczyński zapowiedział, że wyrzuci z rządu każdego, kto będzie zniechęcał do szczepień. Tu na myśl przychodzi głównie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, który do szczepionek podchodził sceptycznie, mówiąc najpierw, że chodzi o wolność wyboru, potem, że jest ozdrowieńcem. Politycy władzy kluczą w tym temacie nie od dziś.

Prezydent tłumaczył w niedawnej rozmowie z ekspertami, że nigdy nie był antyszczepionkowcem, ale w kampanii wyborczej mówił, że nigdy nie szczepił się na grypę. - Bo uważam, że nie - wyjaśniał wtedy.

Odebrano to wówczas jako gest w stronę elektoratu antyszczepionkowego, a gesty mają znaczenie. W ostatnim sondażu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia tylko 17 procent badanych zadeklarowało, że szczepionkę przyjmie możliwie jak najszybciej, 23 procent, że przyjmie ją później. Aż 32 procent badanych powiedziało, że nie chce się szczepić. 21 procent respondentów procent nie miało zdania. 6 procent odpowiadających oświadczyło, że nie planuje się zaszczepić, bo przeszli COVID-19 i uważają, że są odporni. Z tego wynika, że liczy się każde wypowiedziane słowo.

Powszechne szczepienia umożliwią szybszy powrót do dawnego, normalnego życia. Politycy mogą mówić rozmaite rzeczy tylko po to, by przypodobać się konkretnym, często bardzo wąskim grupom wyborców. Nie wszyscy politycy czują odpowiedzialność za wypowiedziane słowa.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS