"Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni

23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodniMaciej Knapik | Fakty TVN

27 grudnia ruszą w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19, ale wielu Polaków wciąż nie jest przekonanych do szczepionki. Odpowiedzialność za to ponoszą także politycy. Ich słowa i gesty mają znaczenie. Przedstawiciele obozu rządzącego oficjalnie są za szczepionkami, ale z ich słów i gestów nie zawsze to wynika.

Rząd ruszył z kampanią społeczną mającą zachęcić do szczepień przeciwko COVID-19.

Dzięki kampanii mamy dowiedzieć się, dlaczego warto się szczepić - że oprócz bezpieczeństwa zdrowotnego to także ulga psychiczna, bo zaszczepienie się oznacza nie tylko koniec strachu przed chorobą, ale także koniec maseczek i ograniczeń. Do zaszczepienia się przekonuje premier.

- Mam taką nadzieję, że będzie akcja ponad podziałami, ja bardzo gorąco zachęcam wszystkich - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Problem w tym, że premier musi zachęcać także, a może głownie, polityków ze swojego obozu politycznego.

- Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Deklaruję to jasno - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsat News, ale jednocześnie dodał: "Nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion".

- Ja mogę jechać i zaszczepić pana prezydenta Dudę, bo on miał chyba jakieś wątpliwości - tak Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i lekarz, skomentował obiekcje głowy państwa.

Zawsze jest jakieś "ale"

Prezydent w internecie odpowiedział, że jest wdzięczny za propozycję szefa PSL, ale z niej nie skorzysta. W ich wymianę zdań wtrącił się Stanisław Karczewski, senator PiS i lekarz, sugerując, że Władysław Kosiniak-Kamysz to polityk, któremu nie wolno ufać. Cała dyskusja nie ma już nic wspólnego z zachęcaniem do szczepień, a stała się nieprzyjemną polityczną przepychanką.

- Panie prezydencie, proszę się nie bać, to tylko drobne ukłucie. (...) Ja od prezydenta oczekuję powagi - podkreśla eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz, również lekarz.

- Ja też będę namawiał do tego, żeby się szczepić - powiedział eurodeputowany PiS Patryk Jaki. Przekaz niby jasny, ale chwilę później polityk opcji rządzącej wspominał swoje rozmowy z wyborcami. - Powikłania poszczepienne w ich ocenie mogły sprawić, że ich dzieci na przykład umarły. Jeśli proszą o spotkanie, to ja się spotykam z każdym - dodał.

Trudno zrozumieć, po co poseł właśnie teraz powtarza tezy stawiane przez antyszczepionkowców.

- Pewne obawy mam, bo ta szczepionka chyba do końca nie była... - mówił w radiu RMF FM poseł PiS Marek Suski. Nie do końca co? Nie wiadomo, bo poseł PiS ugryzł się w język i zmienił ton. - Głupstwa, które opowiadają przeciwnicy szczepionek, że to jakieś czipy będą, że nas będą kontrolować - ciągnął.

Sondaż nie napawa optymizmem

Nieoficjalnie można usłyszeć, że prezes Kaczyński zapowiedział, że wyrzuci z rządu każdego, kto będzie zniechęcał do szczepień. Tu na myśl przychodzi głównie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, który do szczepionek podchodził sceptycznie, mówiąc najpierw, że chodzi o wolność wyboru, potem, że jest ozdrowieńcem. Politycy władzy kluczą w tym temacie nie od dziś.

Prezydent tłumaczył w niedawnej rozmowie z ekspertami, że nigdy nie był antyszczepionkowcem, ale w kampanii wyborczej mówił, że nigdy nie szczepił się na grypę. - Bo uważam, że nie - wyjaśniał wtedy.

Odebrano to wówczas jako gest w stronę elektoratu antyszczepionkowego, a gesty mają znaczenie. W ostatnim sondażu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia tylko 17 procent badanych zadeklarowało, że szczepionkę przyjmie możliwie jak najszybciej, 23 procent, że przyjmie ją później. Aż 32 procent badanych powiedziało, że nie chce się szczepić. 21 procent respondentów procent nie miało zdania. 6 procent odpowiadających oświadczyło, że nie planuje się zaszczepić, bo przeszli COVID-19 i uważają, że są odporni. Z tego wynika, że liczy się każde wypowiedziane słowo.

Powszechne szczepienia umożliwią szybszy powrót do dawnego, normalnego życia. Politycy mogą mówić rozmaite rzeczy tylko po to, by przypodobać się konkretnym, często bardzo wąskim grupom wyborców. Nie wszyscy politycy czują odpowiedzialność za wypowiedziane słowa.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS