"Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni

23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodni
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.12.2020 | "Akcja ponad podziałami" w sprawie szczepień? Nawet w tej sprawie politycy nie są zgodniMaciej Knapik | Fakty TVN

27 grudnia ruszą w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19, ale wielu Polaków wciąż nie jest przekonanych do szczepionki. Odpowiedzialność za to ponoszą także politycy. Ich słowa i gesty mają znaczenie. Przedstawiciele obozu rządzącego oficjalnie są za szczepionkami, ale z ich słów i gestów nie zawsze to wynika.

Rząd ruszył z kampanią społeczną mającą zachęcić do szczepień przeciwko COVID-19.

Dzięki kampanii mamy dowiedzieć się, dlaczego warto się szczepić - że oprócz bezpieczeństwa zdrowotnego to także ulga psychiczna, bo zaszczepienie się oznacza nie tylko koniec strachu przed chorobą, ale także koniec maseczek i ograniczeń. Do zaszczepienia się przekonuje premier.

- Mam taką nadzieję, że będzie akcja ponad podziałami, ja bardzo gorąco zachęcam wszystkich - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Problem w tym, że premier musi zachęcać także, a może głownie, polityków ze swojego obozu politycznego.

- Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Deklaruję to jasno - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsat News, ale jednocześnie dodał: "Nie jestem zwolennikiem, jeżeli ktoś operuje igłą w okolicach moich ramion".

- Ja mogę jechać i zaszczepić pana prezydenta Dudę, bo on miał chyba jakieś wątpliwości - tak Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i lekarz, skomentował obiekcje głowy państwa.

Zawsze jest jakieś "ale"

Prezydent w internecie odpowiedział, że jest wdzięczny za propozycję szefa PSL, ale z niej nie skorzysta. W ich wymianę zdań wtrącił się Stanisław Karczewski, senator PiS i lekarz, sugerując, że Władysław Kosiniak-Kamysz to polityk, któremu nie wolno ufać. Cała dyskusja nie ma już nic wspólnego z zachęcaniem do szczepień, a stała się nieprzyjemną polityczną przepychanką.

- Panie prezydencie, proszę się nie bać, to tylko drobne ukłucie. (...) Ja od prezydenta oczekuję powagi - podkreśla eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz, również lekarz.

- Ja też będę namawiał do tego, żeby się szczepić - powiedział eurodeputowany PiS Patryk Jaki. Przekaz niby jasny, ale chwilę później polityk opcji rządzącej wspominał swoje rozmowy z wyborcami. - Powikłania poszczepienne w ich ocenie mogły sprawić, że ich dzieci na przykład umarły. Jeśli proszą o spotkanie, to ja się spotykam z każdym - dodał.

Trudno zrozumieć, po co poseł właśnie teraz powtarza tezy stawiane przez antyszczepionkowców.

- Pewne obawy mam, bo ta szczepionka chyba do końca nie była... - mówił w radiu RMF FM poseł PiS Marek Suski. Nie do końca co? Nie wiadomo, bo poseł PiS ugryzł się w język i zmienił ton. - Głupstwa, które opowiadają przeciwnicy szczepionek, że to jakieś czipy będą, że nas będą kontrolować - ciągnął.

Sondaż nie napawa optymizmem

Nieoficjalnie można usłyszeć, że prezes Kaczyński zapowiedział, że wyrzuci z rządu każdego, kto będzie zniechęcał do szczepień. Tu na myśl przychodzi głównie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, który do szczepionek podchodził sceptycznie, mówiąc najpierw, że chodzi o wolność wyboru, potem, że jest ozdrowieńcem. Politycy władzy kluczą w tym temacie nie od dziś.

Prezydent tłumaczył w niedawnej rozmowie z ekspertami, że nigdy nie był antyszczepionkowcem, ale w kampanii wyborczej mówił, że nigdy nie szczepił się na grypę. - Bo uważam, że nie - wyjaśniał wtedy.

Odebrano to wówczas jako gest w stronę elektoratu antyszczepionkowego, a gesty mają znaczenie. W ostatnim sondażu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia tylko 17 procent badanych zadeklarowało, że szczepionkę przyjmie możliwie jak najszybciej, 23 procent, że przyjmie ją później. Aż 32 procent badanych powiedziało, że nie chce się szczepić. 21 procent respondentów procent nie miało zdania. 6 procent odpowiadających oświadczyło, że nie planuje się zaszczepić, bo przeszli COVID-19 i uważają, że są odporni. Z tego wynika, że liczy się każde wypowiedziane słowo.

Powszechne szczepienia umożliwią szybszy powrót do dawnego, normalnego życia. Politycy mogą mówić rozmaite rzeczy tylko po to, by przypodobać się konkretnym, często bardzo wąskim grupom wyborców. Nie wszyscy politycy czują odpowiedzialność za wypowiedziane słowa.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS