"Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka

26.12.2020 | "Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka
26.12.2020 | "Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
26.12.2020 | "Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latkaMaria Mikołajewska | Fakty TVN

- Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości, z którym mógłbym wznieść świąteczny toast. Jeżeli któryś z funkcjonariuszy ma czas, czy znalazłby 10 minut na odwiedzenie mnie? - takie zgłoszenie w wigilijny poranek otrzymali włoscy karabinierzy od 94-letniego mieszkańca miejscowości Alto Reno Terme. Na taką prośbę natychmiast zareagował patrol z okolic Bolonii. W tym roku, z powodu epidemii, takich potrzebujących osób jest bardzo dużo. Pomóc może każdy.

W wigilijny poranek na numer włoskich karabinierów zgłosił się 94-letni mieszkaniec Alto Reno Terme

- Dzień dobry, nazywam się Malavolti Fiorenzo, mam 94 lata i jestem sam w domu - poinformował dzwoniący mężczyzna.

Chociaż nie zgłaszał przestępstwa ani bezpośredniego zagrożenia życia, to 94-latek telefonu nie wykonał bez powodu.

- Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości, z którym mógłbym wznieść świąteczny toast. Jeżeli któryś z funkcjonariuszy ma czas, czy znalazłby 10 minut na odwiedzenie mnie? Jestem samotny, moje dzieci są daleko, a mi jest bardzo smutno - tłumaczył funkcjonariuszom pan Malavolti.

Na wezwanie mężczyzny natychmiast odpowiedział patrol karabinierów z okolic Bolonii. Funkcjonariusze nie tylko wznieśli z 94-latkiem świąteczny toast, ale pomogli mu też porozmawiać z rodziną przez internet. O tym, że nietypowa interwencja jest warta ich czasu, wiedzieli aż za dobrze. Takich potrzebujących osób jest w tym roku wiele.

- W zalewie reklam świątecznych i szeroko pojętego świątecznego nastroju takie osoby mogą czuć się jeszcze bardziej osamotnione, bo one nie mają z kim dzielić tej radości - uważa Magdalena Chorzewska, psycholog.

Pomóc może każdy

Według badania realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia aż co czwarta osoba w wieku powyżej sześćdziesięciu lat życia widzi u siebie objawy depresji.

Problem zauważyło wiele organizacji. Wśród nich jest Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich", które zorganizowało wigilijne posiłki dla seniorów w towarzystwie wolontariusza.

Potrzebę rozmowy zaspokajają też specjalne infolinie. W czasie świąt telefony nie przestają dzwonić.

- Cały czas linie po prostu są zajęte. Przez cały okres dyżurowania - mówi Mira Szczepańska, coach relacji i emocji, "TelefonPogadania".

Ogólnopolskie telefony zaufania dla seniorów prowadzą - oprócz Stowarzyszenia mali bracia Ubogich - także Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Szlachetna Paczka czy wolontariusze "TelefonuPogadania". Chodzi o to, by starsi ludzie mieli się do kogo po prostu odezwać, bo w czasie pandemii wielu z nich nie może liczyć nawet na krótką rozmowę z bliskimi.

Z izolacji seniora może wyciągnąć każdy z nas. Wystarczy zwyczajna rozmowa.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Carabinieri Bologna

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN