"Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka

26.12.2020 | "Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka
26.12.2020 | "Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
26.12.2020 | "Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latkaMaria Mikołajewska | Fakty TVN

- Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości, z którym mógłbym wznieść świąteczny toast. Jeżeli któryś z funkcjonariuszy ma czas, czy znalazłby 10 minut na odwiedzenie mnie? - takie zgłoszenie w wigilijny poranek otrzymali włoscy karabinierzy od 94-letniego mieszkańca miejscowości Alto Reno Terme. Na taką prośbę natychmiast zareagował patrol z okolic Bolonii. W tym roku, z powodu epidemii, takich potrzebujących osób jest bardzo dużo. Pomóc może każdy.

W wigilijny poranek na numer włoskich karabinierów zgłosił się 94-letni mieszkaniec Alto Reno Terme

- Dzień dobry, nazywam się Malavolti Fiorenzo, mam 94 lata i jestem sam w domu - poinformował dzwoniący mężczyzna.

Chociaż nie zgłaszał przestępstwa ani bezpośredniego zagrożenia życia, to 94-latek telefonu nie wykonał bez powodu.

- Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości, z którym mógłbym wznieść świąteczny toast. Jeżeli któryś z funkcjonariuszy ma czas, czy znalazłby 10 minut na odwiedzenie mnie? Jestem samotny, moje dzieci są daleko, a mi jest bardzo smutno - tłumaczył funkcjonariuszom pan Malavolti.

Na wezwanie mężczyzny natychmiast odpowiedział patrol karabinierów z okolic Bolonii. Funkcjonariusze nie tylko wznieśli z 94-latkiem świąteczny toast, ale pomogli mu też porozmawiać z rodziną przez internet. O tym, że nietypowa interwencja jest warta ich czasu, wiedzieli aż za dobrze. Takich potrzebujących osób jest w tym roku wiele.

- W zalewie reklam świątecznych i szeroko pojętego świątecznego nastroju takie osoby mogą czuć się jeszcze bardziej osamotnione, bo one nie mają z kim dzielić tej radości - uważa Magdalena Chorzewska, psycholog.

Pomóc może każdy

Według badania realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia aż co czwarta osoba w wieku powyżej sześćdziesięciu lat życia widzi u siebie objawy depresji.

Problem zauważyło wiele organizacji. Wśród nich jest Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich", które zorganizowało wigilijne posiłki dla seniorów w towarzystwie wolontariusza.

Potrzebę rozmowy zaspokajają też specjalne infolinie. W czasie świąt telefony nie przestają dzwonić.

- Cały czas linie po prostu są zajęte. Przez cały okres dyżurowania - mówi Mira Szczepańska, coach relacji i emocji, "TelefonPogadania".

Ogólnopolskie telefony zaufania dla seniorów prowadzą - oprócz Stowarzyszenia mali bracia Ubogich - także Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Szlachetna Paczka czy wolontariusze "TelefonuPogadania". Chodzi o to, by starsi ludzie mieli się do kogo po prostu odezwać, bo w czasie pandemii wielu z nich nie może liczyć nawet na krótką rozmowę z bliskimi.

Z izolacji seniora może wyciągnąć każdy z nas. Wystarczy zwyczajna rozmowa.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Carabinieri Bologna

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS