Jak po świętach nie marnować żywności? Z pomocą przychodzą trzy "P"

26.12.2020 | Jak po Świętach nie marnować żywności? Z pomocą przychodzą trzy "P"
26.12.2020 | Jak po Świętach nie marnować żywności? Z pomocą przychodzą trzy "P"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.12.2020 | Jak po Świętach nie marnować żywności? Z pomocą przychodzą trzy "P"Renata Kijowska | Fakty TVN

Jadłodzielnie dla potrzebujących, Banki Żywności i lodówki społeczne - coraz więcej jest w Polsce miejsc, gdzie można przynieść to, co nam zostało na świątecznym stole. Jaki jest sens przejadać się na siłę, gdy komuś obok brakuje?

Choć Święta Bożego Narodzenia się kończą, to przy lodówkach-jadłodzielniach - działających w wielu miastach - wciąż panuje ruch.

- Przynosimy to, co sami moglibyśmy z takiej lodówki wziąć, czyli to jedzenie musi być z ważnym terminem przydatności - zaznacza Izabela Duchnowska, założycielka lodówki społecznej we Wrocławiu.

Choć z powodu pandemii uważniej liczymy pieniądze, a przy stole gości było mniej, to i tak jedzenia przygotowaliśmy za dużo.

- Rodziny nie mogły się spotkać z różnych względów, ale myślę, że jedzenia zostało zrobione tyle samo z nawyku - uważa Sylwia, mieszkanka Wrocławia. - Nigdy nie jesteśmy w stanie wyliczyć matematycznym wzorem ile kto zje gołąbków czy ryby - dodaje Anna Kołeczek-Szyszło.

Instytut Ochrony środowiska wyliczył, że co roku Polacy marnują prawie pięć milionów ton żywności. Najwięcej we własnych domach. Razem z jedzeniem do kosza wyrzucamy pieniądze.

- W kwotach jest to około 2,5 tysiąca złotych średnio na każdą rodzinę w skali roku. Są to nie tylko straty produktów spożywczych, ale też i ekonomiczne - mówi Błażej Krasoń, prezes Banku Żywności we Wrocławiu. Dodaje, że na koniec świąt warto pamiętać o trzech "P" - przechowywaniu, przetwarzaniu i podzieleniu się.

Przetwarzajmy

Gorzowianie dzielenie się żywnością opanowali do perfekcji. - W tym roku osób donoszących żywność jest naprawdę tyle, że musieliśmy donosić stół, bo nie byliśmy w stanie pomieścić tego, co jest tutaj przynoszone - opowiada Agnieszka Kosacka, inicjatorka zbiórki żywności z facebook-owej grupy pomocy "Gorzów WLKP 24\7".

Chociaż jedzenia jest dużo, to nic się nie zmarnuje.

Jeżeli ktoś już część jedzenia rozdał, a jeszcze mu trochę zostało, niech pamięta o odpowiednim przechowywaniu. Większość potraw możemy zamrozić. Inne przetworzyć.

- Jak gotuję na przykład rosół, to zostają nam jakieś warzywa. Przecież z tych warzyw możemy zrobić pełnowartościowy pasztet - apeluje Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

- Kapusta z grochem będzie fantastycznym farszem do naleśników, do krokietów. Owoce z kompotu z suszu zmienią się w konfiturę, która przyda się na przykład do wysmarowania gofrów - dodaje Sylwia Majcher, propagatorka zero waste.

Święta się kończą, ale coś z nich może zostać - coraz mocniej zakorzeniony zwyczaj niemarnowania żywności.

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS