Najnowsze

Najnowsze

"Nie można zrobić kroku wstecz". Fundusz Odbudowy bez Polski i Węgier?

Nie można zrobić kroku wstecz - mówi szef Parlamentu Europejskiego o unijnym budżecie i dodaje, że jeśli Polska i Węgry nie znajdą rozwiązania i zgody, to kwestie Funduszu Odbudowy i praworządności i tak pójdą do przodu. Do kolejnej tury negocjacji i unijnego szczytu zostały cztery dni. Poza kolejnymi twardymi słowami ostatnie dni i tygodnie nie przyniosły żadnego przełomu. Poza tym, że Unia przygotowuje się na scenariusz, w którym Polski i Węgier w unijnym budżecie po prostu zabraknie.

"To nie jest bandyta, to jest tylko list gończy". Eksperci o szczepionkach na COVID-19

Szczepionki na COVID-19 są bardzo nowoczesne - nie zawierają osłabionej wersji wirusa, lecz informację genetyczną o jednym z jego kluczowych białek. Komórki organizmu u zaszczepionej osoby produkują białko, a układ immunologiczny uczy się neutralizować patogeny zawierające to białko - czyli koronawirus SARS-CoV-2. Informację koduje mRNA, a nie DNA, więc nasz własny genom nie może być nadpisany.

"To jest rząd, który gardzi rolnikami". Kolejny protest w Warszawie

Dziesiątki rolników w sobotę o świcie wjechało traktorami do Warszawy, blokując ulicę na kilka godzin. Rolnicy symbolicznie wysypali liście kapusty, której z powodu pandemii nie udaje się im sprzedawać. - Jak mamy sprzedać kapustę, skoro nie działa gastronomia? - pytają i nie wyobrażają sobie nie dostać pieniędzy z Unii Europejskiej.

Prognoza pogody na niedzielę 6 grudnia

W niedzielę będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 12 stopni Celsjusza w centrum kraju do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr południowo-wschodni będzie umiarkowany i dość silny.

W tym sezonie narciarskim na stokach może być więcej policji

Na stokach narciarskich rozpoczęły się kontrole policyjne. Policjanci sprawdzą, czy korzystający ze stoków nie łamią przypadkiem obostrzeń. Chodzi nie tylko o dystans społeczny, czy noszenie maseczek, ale także o zachowywanie zasad bezpieczeństwa i sprawdzanie trzeźwości.

Kolejne przypadki zespołu pocovidowego u dzieci

Wśród chorujących na COVID-19 są także dzieci. Na samej chorobie walka z koronawirusem często się nie kończy. U pięciu kolejnych dzieci w Polsce lekarze wykryli zespół pocovidowy. Trafiły do szpitala dziecięcego przy ulicy Krysiewicza w Poznaniu, ale troje z nich zostało już wypisanych. Samo zakażenie przechodziły bezobjawowo.

"Przez 13 lat naszej działalności nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji"

Od lat pomagają chorym, maltretowanym, wygłodzonym koniom, teraz sami potrzebują wsparcia. Organizacje, które mają pod opieką zwierzęta gospodarcze coraz częściej nie mają za co ich wyżywić i leczyć. Ceny siana i paszy poszły w górę, brakuje też pieniędzy na opłacenie rachunków. Przez pandemię darczyńcy wycofują swoje wpłaty i oddają adoptowane wcześniej konie czy osły. Gminy, które często powinny płacić za utrzymanie uratowanych zwierząt hodowlanych z interwencji, zrzucają odpowiedzialność na organizacje pozarządowe.

"Wysoki wskaźnik pozytywnych testów najprawdopodobniej świadczy o tym, że za mało się testuje"

Testy, testy, testy - mówiła Światowa Organizacja Zdrowia, podkreślając, że to zasadnicze narzędzie kontroli nad pandemią. W Polsce jeszcze pod koniec listopada ponad połowa testów okazywała się pozytywna. Teraz jest niewiele lepiej. O wadze wykonywania odpowiedniej liczby testów mówią też eksperci z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Z jednym z tamtejszych epidemiologów rozmawiała Maria Bilińska.

Protestujący rolnicy przedstawili swoje postulaty

Przyjechali traktorami, na ulice rozrzucili liście kapusty. Był wczesny sobotni ranek, gdy rolnicy pojawili się na ulicach Warszawy. Po tym, jak zablokowali szkodliwą według nich "piątkę Kaczyńskiego", opracowali swoją własną "piątkę" i przyjechali do stolicy, by domagać się wsparcia dla niej od rządu. Odszkodowania za straty, jakie rolnicy ponieśli w czasie pandemii, to dopiero początek postulatów.

Ważna zmiana dla kierowców. "Duża pomoc"

Od soboty nie ma obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w czasie kierowania pojazdem. Za jego brak nie będzie już mandatów. Dokumenty możemy mieć w smartfonie, w aplikacji mObywatel. Policjantom do kontroli wystarczy nasze imię i nazwisko, a resztę znajdą w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Rząd przygotowuje się do programu szczepień przeciw COVID-19

Rząd przyjmuje zgłoszenia od podmiotów leczniczych, które chcą wykonywać szczepienia na COVID-19. Wiadomo, że dzieci do 12. roku życia szczepionki nie będą mogły przyjąć, bo żadna z opracowanych szczepionek nie była testowana na dzieciach. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o epidemii. W sobotę resort odnotował 12430 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Prokuratura nie wszczęła śledztwa w sprawie słów Jarosława Kaczyńskiego

Lewica w słowach wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego dostrzegła podżeganie do przemocy wobec protestujących, ale nie prokuratura, która odmówiła wszczęcia śledztwa. Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek pokazał pismo, jakie dostał z prokuratury. To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa lub je umorzyła wobec polityka PiS.

"To już powoduje erozję zaufania naszych partnerów i wiarygodności Polski"

Co może stracić Polska na zawetowaniu unijnego budżetu? - Bardzo istotna jest kwestia tych pieniędzy z funduszu odbudowy, które nas mogą ominąć. Wszystko wskazuje na to, że jeżeli Polska zawetuje (budżet UE - przyp.red.) to pozostałe 25 państw się porozumie i stworzą fundusz na te 25 państw - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Alicja Defratyka, starszy analityk SpotData, autorka projektu ciekaweliczby.pl. - Najprawdopodobniej wstrzymane zostaną zupełnie nowe programy wieloletnie, które jeszcze nie są zatwierdzone - dodał profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. - To dotyka także strat, które są stratami wymiernymi nie tylko w pieniądzach, dlatego że to co się dzieje już powoduje erozję zaufania naszych partnerów i wiarygodności Polski - ocenił Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. - Bez tego tak naprawdę nie będziemy się rozwijać - skomentowała ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiceminister i jego hotel. Dziennikarska prowokacja w hotelu Andrzeja Gut-Mostowego

Czy wiceminister rozwoju, zajmujący się m.in. turystyką, powinien mieć turystyczny biznes? Czy to nie jest przypadkiem konflikt interesów, który dał o sobie znać dzięki prowokacji dziennikarskiej? Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy posiada Hotel Sabała w Zakopanem. Dziennikarze RMF FM mieli usłyszeć na recepcji, że z rodziną mogą przyjechać w ramach wyjazdu służbowego.

Rehabilitacja pocovidowa w niektórych sanatoriach. Pierwsze turnusy już ruszają

Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad miliona osób, wiele z nich po starciu z wirusem potrzebuje rehabilitacji. Dlatego sanatoria, które z powodu pandemii dla pacjentów uzdrowiskowych są zamknięte, otworzyły się na ozdrowieńców. Kompleksową opieką nad pacjentami po przebytym COVID-19 zajmuje się także szpital w Głuchołazach.