"Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"

02.03.2021 | "Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"
02.03.2021 | "Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"
Maciej Knapik | Fakty TVN
02.03.2021 | "Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"Maciej Knapik | Fakty TVN

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nowe przepisy o KRS i zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego mogą być sprzeczne z prawem europejskim. Dotyczyć to może także obecnej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Konsekwencje tego orzeczenia mogłyby być rewolucyjne, ale odpowiedź na pytanie - "co się teraz stanie?" - nie jest łatwa.

Jaki będzie praktyczny wymiar orzeczenia TSUE? Co się stanie, albo nie stanie? Na to pytanie pada odpowiedz, że trzeba być realistą. - Ci, co teraz rządzą, będą się śmiać z tego, kpić, przekręcać i mówić, że to jest nieważne. To tylko będzie miało skutek w krótkiej perspektywie. Mamy jasny drogowskaz, jak naprawić praworządność - mówi Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Krystyna Pawłowicz od razu wyrokuje, że Trybunał nie ma tu żadnych kompetencji i sam narusza traktaty. Samo orzeczenie, zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, "jest nie do przyjęcia". Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera z KP PiS, Solidarnej Polski, dodaje, że jest to "brutalne wejście w polski porządek prawny".

Władza kończy więc i z Unią Europejską i z unijnymi funduszami - pada odpowiedz.

- Wszystkie problemy Polski wynikają z działalności Solidarnej Polski, wynikają z działalności Zbigniewa Ziobry - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Może się okazać, że zgodnie z zasada praworządności Polska zostanie pozbawiona należnych środków unijnych - alarmuje Borys Budka z KP Koalicji Obywatelskiej.

Pytania o konsekwencje

Trybunał orzekł, że przepisy o Krajowej Radzie Sądownictwa i procedura powołania sędziów Sądu Najwyższego - wprowadzone przez PiS - mogą naruszać prawo europejskie. Sąd krajowy - czyli polski - może, jeśli tak uzna - nie stosować tego prawa. Co to oznacza?

- Osoby, które zajmują w tej chwili stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, a w zasadzie przebierają się w togi sędziowskie, nie będą uznawane za sędziów - tłumaczy adwokat Michał Gajdus, który dodaje, że między innymi chodzi o sędzię Małgorzatę Manowską, czyli obecnie Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. To byłaby potężna zmiana.

- Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa - uważa Krzysztof Śmiszek z KKP Lewicy, Wiosny.

Najpierw orzeczenie musi wydać sąd krajowy, czyli Naczelny Sąd Administracyjny i nie wiadomo jakie ono będzie, ani kiedy nastąpi. Istotne są zapowiedzi obozu władzy, że nie zastosuje się do takich rozwiązań.

Argumentów dostarczają tu też sami zainteresowani, powołani przez PiS sędziowie w nowej KRS i w Sądzie Najwyższym.

Jarosław Dudzicz, członek nowej KRS, na pytanie, czy przypuszcza, że KRS zostanie rozwiązana, albo że zostaną cofnięte nominacje do Sądu Najwyższego, odpowiada, że taka sytuacja byłaby złożeniem sędziego z urzędu, a tego zakazuje polska konstytucja.

- Tutaj nastąpiły nieodwracalne skutki prawne - mówi Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

Co dalej? Unijny mechanizm "pieniądze za praworządność" wejdzie w życie mimo radykalnego sprzeciwu Zbigniewa Ziobry i jego współpracowników.

Co z frankowiczami?

To kolejny wyrok, który pokazuje, że sędziowie z Luksemburga chcą i będą bronić polskich sędziów, ale w przypadku pytań z sądów narzędzi do dyscyplinowania nie mają.

W kolejce czekają jednak następne skargi Komisji Europejskiej, gdzie konsekwencje podobnych wyroków dla polskiego rządu będą dużo poważniejsze.

Jest jeszcze wymiar doraźny. 25 marca Izba Cywilna Sadu Najwyższego wypowie się w sprawie frankowiczów. Orzeczenie będzie dotyczyć tysięcy ludzi. - Wydaje się, że to orzeczenie będzie niekorzystne dla banków. Bedzie klaryfikowało co prawda linię orzeczniczą, ale w kierunku korzystnym dla konsumentów - mówi doktor habilitowany Marcin Liberadzki, radca prawny z SGH w Warszawie.

Pytanie - czy w tej sytuacji skład Izby nie będzie kwestionowany i wszystko znowu nie przeciągnie się o kolejne miesiące lub lata?

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN