"Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"

02.03.2021 | "Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"
02.03.2021 | "Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"
Maciej Knapik | Fakty TVN
02.03.2021 | "Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa"Maciej Knapik | Fakty TVN

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nowe przepisy o KRS i zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego mogą być sprzeczne z prawem europejskim. Dotyczyć to może także obecnej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Konsekwencje tego orzeczenia mogłyby być rewolucyjne, ale odpowiedź na pytanie - "co się teraz stanie?" - nie jest łatwa.

Jaki będzie praktyczny wymiar orzeczenia TSUE? Co się stanie, albo nie stanie? Na to pytanie pada odpowiedz, że trzeba być realistą. - Ci, co teraz rządzą, będą się śmiać z tego, kpić, przekręcać i mówić, że to jest nieważne. To tylko będzie miało skutek w krótkiej perspektywie. Mamy jasny drogowskaz, jak naprawić praworządność - mówi Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Krystyna Pawłowicz od razu wyrokuje, że Trybunał nie ma tu żadnych kompetencji i sam narusza traktaty. Samo orzeczenie, zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, "jest nie do przyjęcia". Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera z KP PiS, Solidarnej Polski, dodaje, że jest to "brutalne wejście w polski porządek prawny".

Władza kończy więc i z Unią Europejską i z unijnymi funduszami - pada odpowiedz.

- Wszystkie problemy Polski wynikają z działalności Solidarnej Polski, wynikają z działalności Zbigniewa Ziobry - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Może się okazać, że zgodnie z zasada praworządności Polska zostanie pozbawiona należnych środków unijnych - alarmuje Borys Budka z KP Koalicji Obywatelskiej.

Pytania o konsekwencje

Trybunał orzekł, że przepisy o Krajowej Radzie Sądownictwa i procedura powołania sędziów Sądu Najwyższego - wprowadzone przez PiS - mogą naruszać prawo europejskie. Sąd krajowy - czyli polski - może, jeśli tak uzna - nie stosować tego prawa. Co to oznacza?

- Osoby, które zajmują w tej chwili stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, a w zasadzie przebierają się w togi sędziowskie, nie będą uznawane za sędziów - tłumaczy adwokat Michał Gajdus, który dodaje, że między innymi chodzi o sędzię Małgorzatę Manowską, czyli obecnie Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. To byłaby potężna zmiana.

- Konsekwencją wyroku TSUE powinno być rozwiązanie Krajowej Rady Sądownictwa - uważa Krzysztof Śmiszek z KKP Lewicy, Wiosny.

Najpierw orzeczenie musi wydać sąd krajowy, czyli Naczelny Sąd Administracyjny i nie wiadomo jakie ono będzie, ani kiedy nastąpi. Istotne są zapowiedzi obozu władzy, że nie zastosuje się do takich rozwiązań.

Argumentów dostarczają tu też sami zainteresowani, powołani przez PiS sędziowie w nowej KRS i w Sądzie Najwyższym.

Jarosław Dudzicz, członek nowej KRS, na pytanie, czy przypuszcza, że KRS zostanie rozwiązana, albo że zostaną cofnięte nominacje do Sądu Najwyższego, odpowiada, że taka sytuacja byłaby złożeniem sędziego z urzędu, a tego zakazuje polska konstytucja.

- Tutaj nastąpiły nieodwracalne skutki prawne - mówi Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

Co dalej? Unijny mechanizm "pieniądze za praworządność" wejdzie w życie mimo radykalnego sprzeciwu Zbigniewa Ziobry i jego współpracowników.

Co z frankowiczami?

To kolejny wyrok, który pokazuje, że sędziowie z Luksemburga chcą i będą bronić polskich sędziów, ale w przypadku pytań z sądów narzędzi do dyscyplinowania nie mają.

W kolejce czekają jednak następne skargi Komisji Europejskiej, gdzie konsekwencje podobnych wyroków dla polskiego rządu będą dużo poważniejsze.

Jest jeszcze wymiar doraźny. 25 marca Izba Cywilna Sadu Najwyższego wypowie się w sprawie frankowiczów. Orzeczenie będzie dotyczyć tysięcy ludzi. - Wydaje się, że to orzeczenie będzie niekorzystne dla banków. Bedzie klaryfikowało co prawda linię orzeczniczą, ale w kierunku korzystnym dla konsumentów - mówi doktor habilitowany Marcin Liberadzki, radca prawny z SGH w Warszawie.

Pytanie - czy w tej sytuacji skład Izby nie będzie kwestionowany i wszystko znowu nie przeciągnie się o kolejne miesiące lub lata?

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS