"To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego

01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego
01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata JankowskiegoJan Błaszkowski | Fakty TVN

W Gdańsku ruszył proces trzech osób, które dwa lata temu obaliły pomnik księdza Henryka Jankowskiego. Tłumaczyli wtedy, że symbolicznie chcieli strącić z piedestału fałszywą pamięć o prałacie coraz głośniej oskarżanym o pedofilię.

W sporze w sprawie obalenia pomnika księdza Henryka Jankowskiego nie chodzi tylko o winę - czy brak winy - za popełniony czyn. To spór o to, czy obalenie pomnika było przestępstwem.

- Przedmiotem procesu jest uszkodzenie pomnika i znieważenie pomnika - podkreśla Mariusz Skwierawski z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

Oskarżony Konrad Korzeniowski uważa jednak, że obalenie było "symbolicznym strąceniem ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci" prałata Henryka Jankowskiego. Przed sądem w Gdańsku trzej oskarżeni próbowali wyjaśnić swoje motywy.

Próbowali, bo sędzia nie pozwalała im na odczytanie oświadczenia, w którym tłumaczyli, że wobec zarzutów o pedofilię księdza Jankowskiego nie mogli pozostać bierni, gdy bierni byli inni.

- Nie jest dobrą praktyką to, by cenzurować wyjaśnienia oskarżonych - uważa Radosław Baszuk, obrońca oskarżonych.

Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia. Nie przyznali się do winy.

Tłumaczyli, że obalenie było symbolem, który specjalnie nagrali, zadbali by figura się nie potłukła, i sami powiadomili policję.

- Gdyby się okazało, sąd stwierdził, że ksiądz Jankowski był pedofilem, sam ten pomnik bym rozebrał, bo po to mamy sądy, po to walczyliśmy o wolną Polskę, o wolność słowa, ale nie o taką anarchię, że jedni stawiają, drudzy obalają - mówi Jerzy Borowczak ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika księdza Henryka Jankowskiego z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

"Po drugiej stronie leży cierpienie"

Pokrzywdzeni w tej sprawie twierdzą, że bez sądowego wyroku nie wolno skazywać kapelana Solidarności na niepamięć. Mimo to sami usunęli statuę, a władze Gdańska odebrały zmarłemu duchownemu honorowe obywatelstwo oraz zmieniły nazwę skweru.

- Położyliśmy cholerną figurę, choć to tylko kamień i brąz, gdzie po drugiej stronie leży cierpienie - uważa Rafał Suszek, oskarżony.

Trauma trwa mimo upływu lat - o czym mówią ofiary innych duchownych.

Barbara Borowiecka, którą w dzieciństwie ksiądz Henryk Jankowski miał zgwałcić, opowiedziała o tym po raz pierwszy po 50 latach. Mimo zgłoszenia sprawy, komisja kościelna wciąż jej nie przesłuchała.

- Pani Barbara sama mówiła o tym, że czuła, że wewnętrznie gniła przez całe życie i ten akt opowiedzenia o tym jest też aktem oczyszczenia, a także aktem, tak naprawdę, troski o wspólnotę, jaką jest Kościół. - uważa Katarzyna Warecka, pełnomocnik Barbary Borowieckiej.

Na miejscu obalonego pomnika na cokole stoi obecnie kwietnik.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Sekielski

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS