"To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego

01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego
01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata JankowskiegoJan Błaszkowski | Fakty TVN

W Gdańsku ruszył proces trzech osób, które dwa lata temu obaliły pomnik księdza Henryka Jankowskiego. Tłumaczyli wtedy, że symbolicznie chcieli strącić z piedestału fałszywą pamięć o prałacie coraz głośniej oskarżanym o pedofilię.

W sporze w sprawie obalenia pomnika księdza Henryka Jankowskiego nie chodzi tylko o winę - czy brak winy - za popełniony czyn. To spór o to, czy obalenie pomnika było przestępstwem.

- Przedmiotem procesu jest uszkodzenie pomnika i znieważenie pomnika - podkreśla Mariusz Skwierawski z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

Oskarżony Konrad Korzeniowski uważa jednak, że obalenie było "symbolicznym strąceniem ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci" prałata Henryka Jankowskiego. Przed sądem w Gdańsku trzej oskarżeni próbowali wyjaśnić swoje motywy.

Próbowali, bo sędzia nie pozwalała im na odczytanie oświadczenia, w którym tłumaczyli, że wobec zarzutów o pedofilię księdza Jankowskiego nie mogli pozostać bierni, gdy bierni byli inni.

- Nie jest dobrą praktyką to, by cenzurować wyjaśnienia oskarżonych - uważa Radosław Baszuk, obrońca oskarżonych.

Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia. Nie przyznali się do winy.

Tłumaczyli, że obalenie było symbolem, który specjalnie nagrali, zadbali by figura się nie potłukła, i sami powiadomili policję.

- Gdyby się okazało, sąd stwierdził, że ksiądz Jankowski był pedofilem, sam ten pomnik bym rozebrał, bo po to mamy sądy, po to walczyliśmy o wolną Polskę, o wolność słowa, ale nie o taką anarchię, że jedni stawiają, drudzy obalają - mówi Jerzy Borowczak ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika księdza Henryka Jankowskiego z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

"Po drugiej stronie leży cierpienie"

Pokrzywdzeni w tej sprawie twierdzą, że bez sądowego wyroku nie wolno skazywać kapelana Solidarności na niepamięć. Mimo to sami usunęli statuę, a władze Gdańska odebrały zmarłemu duchownemu honorowe obywatelstwo oraz zmieniły nazwę skweru.

- Położyliśmy cholerną figurę, choć to tylko kamień i brąz, gdzie po drugiej stronie leży cierpienie - uważa Rafał Suszek, oskarżony.

Trauma trwa mimo upływu lat - o czym mówią ofiary innych duchownych.

Barbara Borowiecka, którą w dzieciństwie ksiądz Henryk Jankowski miał zgwałcić, opowiedziała o tym po raz pierwszy po 50 latach. Mimo zgłoszenia sprawy, komisja kościelna wciąż jej nie przesłuchała.

- Pani Barbara sama mówiła o tym, że czuła, że wewnętrznie gniła przez całe życie i ten akt opowiedzenia o tym jest też aktem oczyszczenia, a także aktem, tak naprawdę, troski o wspólnotę, jaką jest Kościół. - uważa Katarzyna Warecka, pełnomocnik Barbary Borowieckiej.

Na miejscu obalonego pomnika na cokole stoi obecnie kwietnik.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Sekielski

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS