"To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego

01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego
01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
01.03.2021 | "To tylko kamień i brąz". Ruszył proces w sprawie obalenia pomnika prałata JankowskiegoJan Błaszkowski | Fakty TVN

W Gdańsku ruszył proces trzech osób, które dwa lata temu obaliły pomnik księdza Henryka Jankowskiego. Tłumaczyli wtedy, że symbolicznie chcieli strącić z piedestału fałszywą pamięć o prałacie coraz głośniej oskarżanym o pedofilię.

W sporze w sprawie obalenia pomnika księdza Henryka Jankowskiego nie chodzi tylko o winę - czy brak winy - za popełniony czyn. To spór o to, czy obalenie pomnika było przestępstwem.

- Przedmiotem procesu jest uszkodzenie pomnika i znieważenie pomnika - podkreśla Mariusz Skwierawski z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

Oskarżony Konrad Korzeniowski uważa jednak, że obalenie było "symbolicznym strąceniem ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci" prałata Henryka Jankowskiego. Przed sądem w Gdańsku trzej oskarżeni próbowali wyjaśnić swoje motywy.

Próbowali, bo sędzia nie pozwalała im na odczytanie oświadczenia, w którym tłumaczyli, że wobec zarzutów o pedofilię księdza Jankowskiego nie mogli pozostać bierni, gdy bierni byli inni.

- Nie jest dobrą praktyką to, by cenzurować wyjaśnienia oskarżonych - uważa Radosław Baszuk, obrońca oskarżonych.

Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia. Nie przyznali się do winy.

Tłumaczyli, że obalenie było symbolem, który specjalnie nagrali, zadbali by figura się nie potłukła, i sami powiadomili policję.

- Gdyby się okazało, sąd stwierdził, że ksiądz Jankowski był pedofilem, sam ten pomnik bym rozebrał, bo po to mamy sądy, po to walczyliśmy o wolną Polskę, o wolność słowa, ale nie o taką anarchię, że jedni stawiają, drudzy obalają - mówi Jerzy Borowczak ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika księdza Henryka Jankowskiego z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

"Po drugiej stronie leży cierpienie"

Pokrzywdzeni w tej sprawie twierdzą, że bez sądowego wyroku nie wolno skazywać kapelana Solidarności na niepamięć. Mimo to sami usunęli statuę, a władze Gdańska odebrały zmarłemu duchownemu honorowe obywatelstwo oraz zmieniły nazwę skweru.

- Położyliśmy cholerną figurę, choć to tylko kamień i brąz, gdzie po drugiej stronie leży cierpienie - uważa Rafał Suszek, oskarżony.

Trauma trwa mimo upływu lat - o czym mówią ofiary innych duchownych.

Barbara Borowiecka, którą w dzieciństwie ksiądz Henryk Jankowski miał zgwałcić, opowiedziała o tym po raz pierwszy po 50 latach. Mimo zgłoszenia sprawy, komisja kościelna wciąż jej nie przesłuchała.

- Pani Barbara sama mówiła o tym, że czuła, że wewnętrznie gniła przez całe życie i ten akt opowiedzenia o tym jest też aktem oczyszczenia, a także aktem, tak naprawdę, troski o wspólnotę, jaką jest Kościół. - uważa Katarzyna Warecka, pełnomocnik Barbary Borowieckiej.

Na miejscu obalonego pomnika na cokole stoi obecnie kwietnik.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Sekielski

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS