Najnowsze

Najnowsze

Są wyniki sekcji zwłok trzyletniej Hani. Matka i jej konkubent podejrzani o zabójstwo

Wyniki sekcji zwłok rzucają nowe światło w sprawie śmierci trzyletniej Hani z Kłodzka. Dziewczynka została ciężko pobita. Matka trzylatki mówiła, że polewała dziecko lodowatą wodą za karę. Teraz już wiadomo, że skala niewytłumaczalnej przemocy była większa. Hania miała bardzo poważne obrażenia jamy brzusznej. Matka i jej partner odpowiedzą za zabójstwo dziecka.

Ruszył proces w sprawie organizacji koncertu WOŚP, na którym został zaatakowany Paweł Adamowicz

W piątek przed sądem w Gdańsku ruszył proces w sprawie organizacji finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2019 roku. Podczas imprezy na scenę wtargnął Stefan W. i śmiertelnie dźgnął nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na ławie oskarżonych jest siedem osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z niezapewnieniem bezpieczeństwa i nieprawidłowościami w organizacji imprezy.

Od soboty w życie wchodzą nowe obostrzenia. Rozporządzenia wciąż brak

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 11539 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 259 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Statystyki wciąż są alarmujące, dlatego, by zahamować rozwój pandemii, od soboty w życie wchodzą nowe obostrzenia. Jedną ze zmian jest to, że maseczki nie będą już mogły być zastępowane chustami, szalikami czy przyłbicami. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim na dwa tygodnie zamknięte zostaną hotele, galerie, muzea, kina, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.

Daniel Obajtek jako wójt miał kierować prywatną spółką. "Gazeta Wyborcza" publikuje nagrania

Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, w 2009 roku jako wójt Pcimia miał "z tylnego siedzenia" kierować spółką TT Plast - tak wynika z opublikowanych w piątek przez "Gazetę Wyborczą" nagrań rozmów telefonicznych, na których słychać jak Obajtek wydaje polecania, decyduje o urlopach, rozmawia o konkurencyjnej firmie. Prawo zabrania łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

"Nie sądziłem, że ten moment kiedykolwiek nadejdzie". Bracia odnaleźli się po 32 latach

Po ponad 30-stu latach mężczyzna z Kolumbii odnalazł zaginionego brata. Chłopiec został uprowadzony w 1987 roku, kiedy bawił się w przydomowym ogródku. Od tamtego czasu rodzina ani na chwilę nie przerwała poszukiwań. O pomoc zwróciła się do międzynarodowej platformy, która w oparciu o DNA pomaga ludziom na całym świecie odnaleźć krewnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie"

Kiedy świat wygra z pandemią COVID-19? - Nawet gdy wszczepimy 50, 60, 70 procent populacji, to ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie (...) Będziemy się musieli przeciwko temu wirusowi szczepić tak, jak szczepimy się przeciwko grypie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pewnym rozwiązaniem do wyszczepienia dużych grup społeczeństwa będzie szczepionka wektorowa firmy Johnson & Johnson, która ma zostać zarejestrowana w przeciągu najbliższych tygodni - zauważył dr hab n.med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem dr n. med. Krzysztofa Pujdaka, specjalisty chorób wewnętrznych i kardiologii z Klinikum Herford w Niemczech, w pokonaniu pandemii ważne będzie stosowanie się do dotychczasowych zasad reżimu sanitarnego. - To dawało dobre efekty, mimo że nie mieliśmy szczepionek - dodał.

"Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

Pytania o działania komisji do spraw pedofilii. "Zaangażowania nie widzimy"

Państwowa Komisja do spraw Pedofilii obecnie zajmuje się ponad 120 sprawami. Te dotyczące księży, to - jak mówi jej szef Błażej Kmieciak - 10 procent. Po trzech miesiącach działania komisji, podczas czwartkowej konferencji prasowej, jej przedstawiciele przekazali, jak wygląda praca komisji. Jednak na pytanie, czy któryś z kościelnych hierarchów podejrzanych o tuszowanie pedofilii został zaproszony na przesłuchanie, odpowiedzi nie było.

Prognoza pogody na piątek 26 lutego

W piątek na północy będzie pogodnie. Poza tym wystąpią przelotne opady deszczu postępujące od Ziemi Lubuskiej na wschód. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celcjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany, zachodni.

Kolejny wyrok w sprawie Arkadiusza Ł., pseudonim "Hoss"

Poznański Sąd Okręgowy skazał w czwartek Arkadiusza Ł. na sześć i pół roku więzienia za oszustwa metodą "na wnuczka". To już drugi wyrok dla mężczyzny o pseudonimie "Hoss". Zdaniem śledczych od 2013 roku oszukiwał starsze, często zamożne osoby z różnych krajów Europy i wyłudzał od nich pieniądze oraz biżuterię.

Opozycja domaga się konkretnych danych w sprawie VAT

Najpierw pytania o vatowską lukę padły w reportażu "Superwizjera", teraz padają w Sejmie. Trzy opozycyjne kluby domagają się od premiera informacji i debaty. Premier w Sejmie głos zabrał - mediom i opozycji zarzucił "vatowskie kłamstwo". Debaty nie było.

Ostrzeżenia hydrologiczne w kilku województwach

Uderzenie ciepła postawiło służby na nogi. Rośnie poziom wód w rzekach. Na terenie kilku województw obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Trzeci - najwyższy - jest na Mazowszu. Na Wiśle w Płocku cały czas pracują lodołamacze. Zabezpieczane są worki z piaskiem i sprzęt strażacki.

Lockdown w województwie warmińsko-mazurskim

Nauka online, zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry czy baseny. Rząd przywraca część obostrzeń, ale tylko regionalnie, bo tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Przez region przechodzi fala zakażeń. W tym także brytyjską mutacją SARS-CoV-2.

Rząd zmienia zasady dotyczące zakrywania nosa i ust

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12142 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło prawie 300 osób. By wypłaszczyć falę zakażeń rząd zmienia zasady dotyczące zasłaniania twarzy i nosa. W tym celu nie można już wykorzystywać szalika czy przyłbicy. To musi być maseczka.

Kiedy gospodarka odbije się po pandemii? "To będzie proces, to nie będzie dzień"

Jak będzie wyglądać gospodarka po zakończeniu pandemii COVID-19? - Świat się może zmienić na różne sposoby (...) Wiele sektorów może mieć problemy z dostosowaniem się do nowej sytuacji - zwrócił uwagę w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. - Pytanie jak bardzo dużo tego dystansu społecznego z nami zostanie w konsumowaniu w przyszłości, bo to może oznaczać, że wielkie centra handlowe, olbrzymie restauracje być może nie będą wykorzystywane tak masowo jak wcześniej - stwierdził Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Doświadczenia zeszłego roku i tego, co nas czeka w tym roku, wpłyną na bardziej rozważną konsumpcję - oceniła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Co się zmieni od 27 lutego?

Rząd zaostrza restrykcje, ale na razie tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Sytuacja epidemiczna w tym regionie jest najpoważniejsza. Od soboty 27 lutego zamknięte zostaną tam hotele, muzea, galerie handlowe, baseny i inne obiekty użyteczności publicznej. Zmiany obejmą także najmłodszych uczniów, którzy od poniedziałku wrócą do nauki zdalnej. W środę rząd ogłosił także nowe zasady dotyczące kwarantanny i używania maseczek.

Koniec z zakrywaniem twarzy szalikami i przyłbicami. Jaką maseczkę wybrać?

Za przyzwoleniem rządu tysiące Polaków zasłaniały usta szalikami, kominami, kawałkami bawełny i niechroniącymi przez niczym przyłbicami. Od soboty 27 lutego ma to się jednak zmienić. Rząd precyzuje przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa. Urzędowy nakaz to jedno, ale zdrowy rozsądek i wiedza po co nam dobre maseczki, to drugie.

"Opozycyjne kłamstwo VAT-owskie". Morawiecki uderza w polityków PO

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w środę w Sejmie poświęcone przestępstwom VAT-owskim trwało 20 minut. Szef rządu jednak ani chwili nie poświęcił, by odpowiedzieć na pytania z reportażu "Superwizjera" TVN: ile pieniędzy z wykrytych VAT-owskich przestępstw udało się odzyskać i ile wróciło do budżetu państwa.

"Znaleźliśmy się na 46. miejscu na liście rozmówców sekretarza Blinkena"

We wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z Antonym Blinkenem, sekretarzem stanu USA. To była pierwsza rozmowa szefów dyplomacji po zmianie administracji w Białym Domu. Podczas rozmowy poruszono wiele tematów, ale Antony Blinken podkreślał też sprawę wolności słowa. Tymczasem w komunikacie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o tym nie ma ani słowa.