Najnowsze

Najnowsze

Zjednoczona Prawica podzielona w sprawie porozumienia budżetowego

W rządzie zostaniemy, ale będziemy przeciwdziałać następstwom decyzji, które zapadły - tak w sobotę Zbigniew Ziobro mówił o ustaleniach w Brukseli. Po szczycie jest jeszcze ciekawiej niż przed. Premier chwali się sukcesem, a prezes z kolei mówi o szabli, której będzie mógł użyć.

"Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność"

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnych 502 osób zakażonych koronawirusem. - Nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Najgorsza jest ta bezradność - mówi o walce o życie pacjentów z COVID-19 jeden z lekarzy. Ale to tylko jedna strona epidemii w Polsce. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia w Polsce zmarło aż 12 714 osób. To ponad cztery i pół tysiąca więcej niż w tym samym czasie rok, dwa i trzy lata temu.

Policja spisuje uczestników kolejnych demonstracji

Policja podjęła czynności w sprawie "Dziadów" wystawionych w oknach bloku przy ulicy Mickiewicza w Warszawie, a także wobec osób, które z koksownikiem i w mundurach milicjantów w pobliżu domu prezesa PiS zainscenizowały jego internowanie. W rzeczywistości Jarosław Kaczyński nie został internowany w dniu wprowadzenia stanu wojennego, ale performerzy zostali spisani. Ta sama grupa performerów miała do czynienia z policją parę dni dni wcześniej, kiedy chcieli rozwinąć flagę Unii Europejskiej na placu Piłsudskiego.

Weekend Cudów u 14 tysięcy rodzin. "Zobaczyliśmy ogrom solidarności społecznej"

Pani Ewa z Katowic po raz pierwszy w życiu w swoim mieszkaniu będzie miała ciepłą wodę, pani Basia dostanie drugie krzesło, żeby mogła jeść przy stole posiłki z córką - to są cudy, które w ten weekend wydarzyły się dzięki Szlachetnej Paczce. - Nasza paczka skupia się na tym, żeby dawać wędkę, a nie rybę. Jest to mądra pomoc, która powinna przynosić w przyszłości jakieś rezultaty - mówi o akcji jedna z wolontariuszek.

Prognoza pogody na niedzielę 13 grudnia

W niedzielę zachmurzenie duże z nielicznym przejaśnieniami. Na wschodzie i północy kraje słabe opady śniegu. Ślisko. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni.

Leśnicy zachęcają do kupowania żywych choinek

Naturalna choinka prosto z lasu. Będzie przyjazna dla oka, dla środowiska i jeszcze - co cieszy podwójnie - dla portfela. W urokliwym Nadleśnictwie Knyszyn ruszyła sprzedaż świątecznych drzewek. Choinkę samemu można wybrać, w ścięciu pomogą leśnicy. Wrażenia są bezcenne, a magia świąt - gwarantowana.

Stany Zjednoczone dają zielone światło szczepionce Pfizera

Za oceanem zapaliło się zielone światło dla szczepionki Pfizera. Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła jej awaryjne użycie. Pierwsze szczepienia mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Wielu amerykanów w szczepionce pokłada wielkie nadzieje, bo Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię. Zmarło już ponad 300 tysięcy ludzi.

Co po unijnym szczycie zrobi Solidarna Polska?

Po unijnym szczycie przeszedł czas na spotkanie na szczycie w Solidarnej Polsce. Czy zaakceptować budżetowe porozumienie z Brukseli? Czy pozostać w Zjednoczonej Prawicy? Na posiedzeniu zarządu partii - jak ustalił dziennikarz TVN24 - pojawił się wniosek o wyjście z koalicji. Wcześniej politycy ugrupowania Zbigniewa Ziobry domagali się weta unijnego budżetu. Premier Morawiecki po weto w Brukseli nie sięgnął.

Akcja "TVN Pomagajmy Sobie". 12 grudnia zostanie wyemitowany specjalny blok reklamowy

Można pomóc tym, którzy gotują z sercem, ale przez pandemię walczą o przetrwanie. Można pomóc też tym, którzy ciepłego posiłku potrzebują. Wystarczy włączyć TVN. "TVN Pomagajmy Sobie" to druga edycja akcji wsparcia dla najbardziej potrzebujących w okresie pandemii. 12 grudnia - po głównym wydaniu "Faktów" TVN - zostanie wyemitowany charytatywny blok reklamowy. Nie może państwa zabraknąć przed telewizorami o 19:20.

Agnieszka Holland na czele Europejskiej Akademii Filmowej

Agnieszka Holland została prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej. Sama reżyserka zapowiada, że na nowym stanowisku chce "uruchamiać umysły i wyobraźnię". Czeka ją trudne zadanie, bo przez pandemię praca na wielu planach filmowych stanęła, a kina wciąż stoją puste.

"Znaleźliśmy się w centrum uwagi". Policja szuka uczestników "Dziadów"

Policja na warszawskim Żoliborzu szuka osób, które wystawiły "Dziady" w oknach bloku przy ulicy Mickiewicza. To był jeden z elementów artystycznego protestu w ramach Strajku Kobiet. Działaniom policji wobec protestujących na ulicach przygląda się za to biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwraca uwagę na eskalacje przemocy, brutalność interwencji i liczne zatrzymania.

"Mechanizm praworządności ma swoją piętę achillesową"

W czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy. Jednocześnie zasada powiązania wypłat środków z kwestią praworządności, o którą toczył się spór, została. Jak to może wpłynąć na Polskę? - Mechanizm praworządności ma swoją "piętę achillesową" i ograniczone pole działania, więc decyzja czy Polska będzie krajem praworządnym, czy bardziej praworządnym rozstrzyga się w urnie wyborczej, a nie w Brukseli - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. - Osiągniecie porozumienia na szczycie Unii Europejskiej na sprawę praworządności w Polsce nie wpłynie - dodała prof. Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Przeciwnego zdania był dr Paweł Kowalski, specjalista prawa międzynarodowego z Uniwersytetu SWPS, który wyraził duże nadzieje związane z rozporządzeniem dotyczącym praworządności. - Ono pomimo zastrzeżeń czy obaw, spowoduje że to bezpieczeństwo wydatkowania będzie w całej Wspólnocie - podkreślił. Dr hab. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni stwierdził, że Polska będzie testowana pod względem praworządności. - To będzie testowanie przy różnych okazjach - dodał Kozłowski.

"Wielka szansa". Ile pieniędzy może otrzymać Polska z unijnego budżetu i funduszu odbudowy?

Ponad 770 miliardów złotych łącznie przez siedem lat - taki zastrzyk pieniędzy mógłby ominąć Polskę, gdyby rząd zdecydował się na zawetowanie unijnego budżetu. Jednak dzięki wypracowanemu porozumieniu w Brukseli środki trafią do Polski. Dlatego warto podkreślić, jak bardzo unijne fundusze są potrzebne, bo także za tymi pieniędzmi skryją się konkretne historie ludzi - przedsiębiorców, rolników, czy zwykłych pracowników.

Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"

Zbigniew Ziobro kompromis osiągnięty przez Polskę i Węgry w sprawie mechanizmu praworządności nazywa "błędem". O "miękiszonie" już po szczycie nie wspominał, za to Włodzimierz Czarzasty nazwał Zbigniewa Ziobrę "głupiszonem". - Pytanie, czy chcemy być w takim rządzie, ale niektórzy stawiają też pytanie, co jest alternatywą dla takiego rządu - tak nastroje w Solidarnej Polsce opisał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Już w sobotę charytatywny blok reklamowy w TVN. Wpływy z emisji zostaną przekazane na akcję #TVNpomagajmysobie

#TVNpomagajmysobie - to nie tylko hasło, to piękna akcja. W sobotę 12 grudnia, bezpośrednio po głównym wydaniu "Faktów", TVN wyemituje charytatywny blok reklamowy. Wpływy z jego emisji, obliczone na podstawie wyników oglądalności, zostaną w całości przekazane na pomoc najuboższym, czekającym na wsparcie w formie ciepłego posiłku oraz dla branży restauracyjnej, która znalazła się w kryzysie w związku z pandemią COVID-19.

Prognoza pogody na sobotę 12 grudnia

W sobotę na wschodzie i północnym wschodzie kraju wystąpią opady śniegu, deszczu, a rano marznącego deszczu powodującego gołoledź. Rano na południu mogą wystąpić lokalne mgły. Poza tym w kraju będzie dość pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

W weekend cudów nie zabraknie darów. Znalazło się dość darczyńców "Szlachetnej Paczki"

W czwartek apelowaliśmy o pomoc podopiecznym "Szlachetnej Paczki". W piątek już jest pewność, że wszystkie rodziny znalazły swoich darczyńców. Weekend cudów już w najbliższą sobotę i niedzielę, jednak pomoc jest cały potrzebna, w różnych miejscach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przygotowuje się do finału 10 stycznia. Relacje ze sztabów będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 i TTV.