Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 29 listopada

Niedziela będzie na ogół pochmurna. W pasie województw wschodnich wystąpią opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie w sam deszcz. W górach śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny. Ciśnienie będzie się wahać, w południe w Warszawie 1008 hPa.

"Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

Białoruskie władze uznają go za terrorystę, bo to między innymi dzięki jego kanałom w internecie świat poznał prawdziwe oblicze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Sciapan Puciła mieszka i pracuje w Polsce, dlatego białoruski prezydent od polskich władz domaga się wydania blogera. - Nic zakazanego nie zrobiłem. Pokazuję tylko to, co naprawdę się dzieje - mówił Puciła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W środę tysiące kobiet na całym świecie wyszły na ulice miast, chcąc zwrócić uwagę na pogarszającą się ich sytuację w dobie pandemii. Według ONZ co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będzie trwała kampania 16 Dni Działań Przeciw Przemocy wobec Kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"

Ośrodek Counter Extremism Project opublikował raport na temat międzynarodowej współpracy skrajnej prawicy między innymi z Niemiec, Finlandii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy USA. Analitycy ośrodka CEP wskazują, że polem współpracy międzynarodowej ekstremistycznych grup są między innymi koncerty czy wydarzenia sportowe. O raporcie w rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS dyskutowali eksperci, w tym jego współautor, doktor Kacper Rękawek.

Rosną koszty przekopu Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej staje się coraz droższy. Będzie kosztował dwa razy więcej, niż zapowiadał rząd. To oznacza, że jeszcze bardziej oddala się moment, kiedy te koszty się zwrócą.

Prognoza pogody na sobotę 28 listopada

W sobotę na zachodzie kraju będzie dość pogodnie. Poza tym wystąpią opady deszczu ze śniegiem, a na wschodzie - śniegu. Temperatura wyniesie od 1 stopnia Celsjusza wschodzie do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

Pomoc medyczna dla osób bezdomnych. W Białymstoku ruszyła wyjątkowa akcja

Na co dzień pracują w policji, laboratorium i poradni położniczej. Dwa razy w tygodniu poświęcają swój wolny czas bezdomnym. Sprawdzają ich stan zdrowia, czyszczą rany i zakładają opatrunki. Potrzebujących przyjmują w karetce, która stanęła na rynku w centrum Białegostoku. To wspólna akcja Fundacji Spe Salvi i Grupy Ratowniczej Nadzieja.

17060 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Otwierają się kolejne szpitale tymczasowe

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 17060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort podał również informację o śmierci 579 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Eksperci twierdzą, że osób zakażonych koronawirusem może być więcej. Martwi ich to, że chorzy za późno albo w ogóle się do nich nie zgłaszają i że wielu chorych po prostu się nie testuje. Tymczasem kolejne szpitale tymczasowe szykują się do otwarcia.

Rozłam między PSL i Kukiz'15. "Czara nieporozumień się przelała"

We wtorek posłowie Kukiz'15 opuścili klub Koalicji Polskiej. Gdy w ubiegłym roku przedwyborczo łączyli siły, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że mają naczelne zadanie - budować mosty porozumienia, a Paweł Kukiz miał nadzieję na trwałe małżeństwo. Ten związek nie przetrwał próby czasu. Ze względu na różnice - jak mówi lider PSL - dotyczące racji stanu.

"Nadmierne stosowanie środków przymusu". RPO w Senacie o działaniach policji wobec protestujących

W Senacie odbyła się dyskusja na temat działań policji wobec uczestników protestów po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Swoje stanowisko przedstawił ustępujący rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Sprawy zaszły za daleko - mówił Bodnar dodając, że z niepokojem patrzy na to, co policja robi na demonstracjach. Senatorowie z zaproszonymi gośćmi oglądali nagrania z ostatnich protestów. Mieli również wysłuchać informacji od ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale Mariusz Kamiński pisemnie powiadomił marszałka Senatu, że ze względu na "liczne obowiązki" i udział w posiedzeniu Sejmu nie może uczestniczyć w obradach izby wyższej.

Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

Parlament Europejski przyjął dokument, który potępia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce i tłumaczy: to zagraża zdrowiu i życiu kobiet. Prawicowi politycy mówią, że bronią prawa człowieka do życia, słyszą w odpowiedzi: prawa kobiet to też prawa człowieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

Polska i Węgry podtrzymują groźbę, że zawetują wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, jeśli UE będzie kontynuować prace nad tak zwanym mechanizmem praworządności. - Chodzi o mechanizm, w którym chwilowa większość przegłosowałyby chwilową mniejszość - wyjaśnił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Patrząc na pewną ewolucję Unii w ostatnim czasie, mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy jako Rzeczpospolita Polska 16 lat temu - dodał. - Zwisa nad panem premierem Morawieckim kij trzymany przez Zbigniewa Ziobrę i dlatego politycy PiS gimnastykują się, wymyślając różne tłumaczenia, co to jest praworządność - oceniła eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska. - Z rozmów z innymi posłami Parlamentu Europejskiego, z innych krajów, wynika bardzo dokładnie, że obywatele ich krajów i oni sami nie chcą, by z ich podatków były finansowane rządy, które nie przestrzegają praworządności - powiedział wiceprzewodniczący SLD Marek Balt.

"Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

Na wspólnej konferencji prasowej premiera Węgier i premiera Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że weto dla wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 jest "scenariuszem bazowym". Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie przyjmą propozycji, które nie są do przyjęcia dla Polski. Weto jednak oznacza, że może nie powstać unijny fundusz odbudowy, który miał zasilić polską "tarczę antykryzysową". Kością niezgody jest projekt rozporządzenia o tak zwanym mechanizmie praworządności, co do którego Polska i Węgry mają obiekcje natury prawnej i politycznej.

Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

Siedemnastu byłych i obecnych policjantów stanęło przed Sądem Rejonowym w Ostródzie - są oskarżeni o wymuszanie zeznań torturami. Do tortur miało dochodzić na komendzie miejskiej w Olsztynie - w użyciu miały być plastikowy worek na głowę, paralizator i kopniaki. Poszkodowani to głównie osoby, które miały posiadać niewielkie ilości marihuany. Afera wybuchła pięć lat temu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.