"600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro

07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
Magda Łucyan | Fakty TVN
07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutroMagda Łucyan | Fakty TVN

Już w niedzielę, w przededniu Dnia Kobiet, odbyły się demonstracje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Główne żądanie to prawo do aborcji, ale kolejnych postulatów jest tyle, że na jednym transparencie się nie mieszczą. W poniedziałek manifestacje mają odbyć się w kilkudziesięciu miastach.

W całym kraju motyw przewodni protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest jeden: żądanie dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. - Nie można świętować Dnia Kobiet, jeżeli kobiety nie mają podstawowych praw człowieka w tym kraju. Praw do przerwania ciąży na życzenie - podkreśliła w niedzielę jedna z uczestniczek.

Takie postulaty padały na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się manifestacje między innymi w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Limanowej.

- Czuję się tak, że wstaję codziennie rano i się zastanawiam, który transparent wybrać na dzisiaj, żeby sobie wyjść z domu i krzyczeć o tym, że nie mogę robić tego, co powinnam móc robić - stwierdziła jedna z uczestniczek. - Walczę nie tylko dla siebie, ale też dla innych osób, które już nie mają siły na tę walkę - powiedziała inna.

Walka jest choćby o to, żeby po zmianie prawa aborcyjnego, które teraz nie pozwala na przerwanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu, nie bać się rodzić w Polsce dzieci. - Mam 24 lata, narzeczonego, chcę wziąć ślub, chcę mieć dzieci i naprawdę się tego boję - powiedziała jedna z uczestniczek manifestacji.

Rośnie obawa także przed tym, że państwo nie obroni kobiet, które są ofiarami przemocy domowej. W czasie obowiązywania obostrzeń przypadków przemocy domowej jest więcej niż zwykle. - Tutaj jest kwestia także przemocy, braku dostępu do służby zdrowia, bezpłatnych ginekologów, także w mniejszych miejscowościach i na wsiach - wymieniła jedna z protestujących kobiet.

"Teraz jest 600 miast, a kiedy zaczynaliśmy, to było 150 miast"

Lepszy dostęp do ochrony zdrowia, tak jak lepszy dostęp do żłobków i przedszkoli, pojawia się na transparentach od ponad 20 lat. Podobnie jak równość płac.

- Teraz jest 600 miast, a kiedy zaczynaliśmy, to było 150 miast. 600 miast w Polsce włączyło się do sieci takiego oporu, nie tylko w kwestii praw kobiet, co oporu w kwestii praw człowieka, oporu przeciwko rządowi - podkreśla Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Ogólnopolski Strajk kobiet swoje protesty organizuje pod hasłem "Dzień kobiet bez kompromisów". Będą zbierać podpisy pod projektem ustawy legalizującej aborcję do 12 tygodnia ciąży, a także podpisy pod petycjami na szczeblu lokalnym.

- Daliśmy się wpędzić troszeczkę w poczucie braku sprawstwa, czyli jeżeli coś jest do zrobienia, to jeśli nie zrobi tego rząd, to to się nie wydarzy. Oczywiście, że to się wydarzy. Bardzo wiele rzeczy może się zadziać i zadzieje się na poziomie samorządu. To jest kwestia finansowania in vitro, organizowanie edukacji seksualnej, zakazywania drastycznych treści w przestrzeni publicznej - twierdzi Marta Lempart.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada na poniedziałek kilkadziesiąt protestów w całej Polsce.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS