"600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro

07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
Magda Łucyan | Fakty TVN
07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutroMagda Łucyan | Fakty TVN

Już w niedzielę, w przededniu Dnia Kobiet, odbyły się demonstracje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Główne żądanie to prawo do aborcji, ale kolejnych postulatów jest tyle, że na jednym transparencie się nie mieszczą. W poniedziałek manifestacje mają odbyć się w kilkudziesięciu miastach.

W całym kraju motyw przewodni protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest jeden: żądanie dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. - Nie można świętować Dnia Kobiet, jeżeli kobiety nie mają podstawowych praw człowieka w tym kraju. Praw do przerwania ciąży na życzenie - podkreśliła w niedzielę jedna z uczestniczek.

Takie postulaty padały na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się manifestacje między innymi w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Limanowej.

- Czuję się tak, że wstaję codziennie rano i się zastanawiam, który transparent wybrać na dzisiaj, żeby sobie wyjść z domu i krzyczeć o tym, że nie mogę robić tego, co powinnam móc robić - stwierdziła jedna z uczestniczek. - Walczę nie tylko dla siebie, ale też dla innych osób, które już nie mają siły na tę walkę - powiedziała inna.

Walka jest choćby o to, żeby po zmianie prawa aborcyjnego, które teraz nie pozwala na przerwanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu, nie bać się rodzić w Polsce dzieci. - Mam 24 lata, narzeczonego, chcę wziąć ślub, chcę mieć dzieci i naprawdę się tego boję - powiedziała jedna z uczestniczek manifestacji.

Rośnie obawa także przed tym, że państwo nie obroni kobiet, które są ofiarami przemocy domowej. W czasie obowiązywania obostrzeń przypadków przemocy domowej jest więcej niż zwykle. - Tutaj jest kwestia także przemocy, braku dostępu do służby zdrowia, bezpłatnych ginekologów, także w mniejszych miejscowościach i na wsiach - wymieniła jedna z protestujących kobiet.

"Teraz jest 600 miast, a kiedy zaczynaliśmy, to było 150 miast"

Lepszy dostęp do ochrony zdrowia, tak jak lepszy dostęp do żłobków i przedszkoli, pojawia się na transparentach od ponad 20 lat. Podobnie jak równość płac.

- Teraz jest 600 miast, a kiedy zaczynaliśmy, to było 150 miast. 600 miast w Polsce włączyło się do sieci takiego oporu, nie tylko w kwestii praw kobiet, co oporu w kwestii praw człowieka, oporu przeciwko rządowi - podkreśla Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Ogólnopolski Strajk kobiet swoje protesty organizuje pod hasłem "Dzień kobiet bez kompromisów". Będą zbierać podpisy pod projektem ustawy legalizującej aborcję do 12 tygodnia ciąży, a także podpisy pod petycjami na szczeblu lokalnym.

- Daliśmy się wpędzić troszeczkę w poczucie braku sprawstwa, czyli jeżeli coś jest do zrobienia, to jeśli nie zrobi tego rząd, to to się nie wydarzy. Oczywiście, że to się wydarzy. Bardzo wiele rzeczy może się zadziać i zadzieje się na poziomie samorządu. To jest kwestia finansowania in vitro, organizowanie edukacji seksualnej, zakazywania drastycznych treści w przestrzeni publicznej - twierdzi Marta Lempart.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada na poniedziałek kilkadziesiąt protestów w całej Polsce.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS