"600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro

07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutro
Magda Łucyan | Fakty TVN
07.03.2021 | "600 miast włączyło się do sieci oporu". Kobiety protestowały dziś, będą protestować jutroMagda Łucyan | Fakty TVN

Już w niedzielę, w przededniu Dnia Kobiet, odbyły się demonstracje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Główne żądanie to prawo do aborcji, ale kolejnych postulatów jest tyle, że na jednym transparencie się nie mieszczą. W poniedziałek manifestacje mają odbyć się w kilkudziesięciu miastach.

W całym kraju motyw przewodni protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest jeden: żądanie dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. - Nie można świętować Dnia Kobiet, jeżeli kobiety nie mają podstawowych praw człowieka w tym kraju. Praw do przerwania ciąży na życzenie - podkreśliła w niedzielę jedna z uczestniczek.

Takie postulaty padały na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się manifestacje między innymi w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Limanowej.

- Czuję się tak, że wstaję codziennie rano i się zastanawiam, który transparent wybrać na dzisiaj, żeby sobie wyjść z domu i krzyczeć o tym, że nie mogę robić tego, co powinnam móc robić - stwierdziła jedna z uczestniczek. - Walczę nie tylko dla siebie, ale też dla innych osób, które już nie mają siły na tę walkę - powiedziała inna.

Walka jest choćby o to, żeby po zmianie prawa aborcyjnego, które teraz nie pozwala na przerwanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu, nie bać się rodzić w Polsce dzieci. - Mam 24 lata, narzeczonego, chcę wziąć ślub, chcę mieć dzieci i naprawdę się tego boję - powiedziała jedna z uczestniczek manifestacji.

Rośnie obawa także przed tym, że państwo nie obroni kobiet, które są ofiarami przemocy domowej. W czasie obowiązywania obostrzeń przypadków przemocy domowej jest więcej niż zwykle. - Tutaj jest kwestia także przemocy, braku dostępu do służby zdrowia, bezpłatnych ginekologów, także w mniejszych miejscowościach i na wsiach - wymieniła jedna z protestujących kobiet.

"Teraz jest 600 miast, a kiedy zaczynaliśmy, to było 150 miast"

Lepszy dostęp do ochrony zdrowia, tak jak lepszy dostęp do żłobków i przedszkoli, pojawia się na transparentach od ponad 20 lat. Podobnie jak równość płac.

- Teraz jest 600 miast, a kiedy zaczynaliśmy, to było 150 miast. 600 miast w Polsce włączyło się do sieci takiego oporu, nie tylko w kwestii praw kobiet, co oporu w kwestii praw człowieka, oporu przeciwko rządowi - podkreśla Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Ogólnopolski Strajk kobiet swoje protesty organizuje pod hasłem "Dzień kobiet bez kompromisów". Będą zbierać podpisy pod projektem ustawy legalizującej aborcję do 12 tygodnia ciąży, a także podpisy pod petycjami na szczeblu lokalnym.

- Daliśmy się wpędzić troszeczkę w poczucie braku sprawstwa, czyli jeżeli coś jest do zrobienia, to jeśli nie zrobi tego rząd, to to się nie wydarzy. Oczywiście, że to się wydarzy. Bardzo wiele rzeczy może się zadziać i zadzieje się na poziomie samorządu. To jest kwestia finansowania in vitro, organizowanie edukacji seksualnej, zakazywania drastycznych treści w przestrzeni publicznej - twierdzi Marta Lempart.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada na poniedziałek kilkadziesiąt protestów w całej Polsce.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS