Nowe zasady szczepień nie obowiązują wstecz. Ustalone już terminy pozostają bez zmian

07.03.2021 | Nowe zasady szczepień nie obowiązują wstecz. Ustalone już terminy pozostają bez zmian
07.03.2021 | Nowe zasady szczepień nie obowiązują wstecz. Ustalone już terminy pozostają bez zmian
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
07.03.2021 | Nowe zasady szczepień nie obowiązują wstecz. Ustalone już terminy pozostają bez zmianKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Każdy, kto od poniedziałku 8 marca zostanie zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, dłużej niż jego poprzednicy poczeka na drugą dawkę. To decyzja rządu. Chodzi o wyścig z czasem - by w obliczu trzeciej fali zachorowań jak najwięcej Polaków zaszczepić przynajmniej raz, by byli bezpieczniejsi. Zmiany nie dotyczą osób, które już zostały zaszczepione pierwszą dawką i mają wyznaczony termin podania drugiej dawki.

Od poniedziałku podawanie drugich dawek wszystkich rodzajów szczepionek przeciw COVID-19 będzie wyznaczane na późniejsze terminy. - Te zmiany będą dotyczyły wyłącznie osób, które jeszcze nie zostały zaszczepione pierwszą dawką - podkreślił szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Nowe zasady

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by od 8 marca terminy podania drugich dawek wyznaczano na później. Będzie to mogło być maksymalnie do 12 tygodni w przypadku szczepionki AstraZeneki i do 6 tygodni w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny.

- Pacjenci, którzy będą zgłaszać się do punktów szczepień, będą mieli wyznaczane terminy drugiego szczepienia już zgodnie z tymi zaleceniami - poinformował Michał Dworczyk.

Brzmi prosto, ale rząd od kilku dni zapowiadał zmiany tak, że nie było jasne, kogo i od kiedy będą obowiązywać. Dlatego w niedzielę w punktach szczepień można było spotkać zdezorientowanych seniorów, dopytujących o swoje terminy.

Doprecyzujmy: nie zmieniają się terminy już wyznaczone, zarówno do podania pierwszej, jak i drugiej dawki. Zmiany dotyczą tych osób, które uzyskają pierwszą dawkę szczepionki w poniedziałek lub później.

Korzyści z odroczenia

Odroczenie podania drugiej dawki nie sprawi, że szczepionka będzie mniej skuteczna. Sprawi za to, że więcej osób będzie bezpiecznych, bo określony poziom odporności daje już pierwsza dawka.

- Wydłużenie tego odstępu może tylko usprawnić szczepienia, zwiększyć liczbę osób zaszczepionych pierwszą dawką i zwiększyć ochronę poszczepienną - skomentował dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Rząd szacuje, że dzięki takim zmianom pierwszą dawkę szczepionki szybciej dostanie około pół miliona osób.

Zmiany będą dotyczyć także ozdrowieńców, którzy swoją pierwszą dawkę mają dostać do pół roku po przebyciu choroby. Decyzja, czy dostaną dawkę drugą, nie została jeszcze podjęta.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sam nie zrzekł się immunitetu - jest wniosek o jego uchylenie. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Mejza jest podejrzany o 11 przestępstw. Broni się przed odpowiedzialnością i grzmi o standardach stalinowskich. Łukasz Mejza był też zamieszany w skandal z naciąganiem rodzin chorych dzieci na niesprawdzone terapie.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie. "Poseł widmo, bierze kasę"

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie. "Poseł widmo, bierze kasę"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma odpowiednich przepisów, więc praktyka pozostawia wiele do życzenia. Kobiety z niepełnosprawnościami, które chcą zbadać się, jeżdżą setki kilometrów albo liczą na wyrozumiałość ginekologa, albo na partnera, który pomoże im dostać się na fotel. To naprawdę poważny problem.

Kobiety z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do usług ginekologicznych. Bywają również upokarzane

Kobiety z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do usług ginekologicznych. Bywają również upokarzane

Źródło:
Fakty TVN

Coraz więcej osób w Polsce choruje na raka skóry. Co roku w Polsce diagnozuje się około czterech tysięcy nowych przypadków. Częstość zachorowania na czerniaka wzrasta znacznie szybciej niż innych nowotworów. Powinniśmy zdecydowanie unikać ostrego słońca, stosować kremy z filtrem i badać każdą, nawet najmniejszą zmianę na skórze.

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ocena jest jednoznaczna, negatywna, jeśli chodzi o okres wydawania wiz w 2018-2023 roku - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes NIK Marian Banaś, odnosząc się do raportu Izby na temat afery wizowej. Dokument ma zostać zaprezentowany w czwartek.

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Źródło:
TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

Chiny podbijają stawkę w nasilającej się wojnie handlowej z Unią Europejską - tak pisze między innymi portal Politico. Pekin nakłada bowiem cła na luksusową europejską brandy - wkrótce po tym, jak Bruksela poparła cła na chińskie samochody elektryczne. Chińska decyzja uderza głównie we Francję. Właśnie Paryż najmocniej oskarżał chiński sektor pojazdów elektrycznych o korzystanie z praktyk, które dają mu niesprawiedliwą przewagę nad producentami europejskimi.

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS